Säilytättekö akut veneessä talven yli vai irroitatteko ne ja viette talveksi lämpimään.
Akut veneessä talvella
2
97
Vastaukset
Täysissä hapoissa täyteen varattuna kerran kaksi uudelleen varattuna, irrotettuna sähköjärjestelmästä veneessä, säilyy hyvin ilman ongelmia. Viime talvi taisi mennä ihan oman onnensa nojassa. Toimivat no problemo silti.
- Säilyyladattuna
Täyteen ladattu akkku säilyy kylmässä paremmin kuin lämpimässä, mutta pitkien plissajaksojen aikana kannattaa ehkä vähän latailla ns älykkäällä akkulaturilla. Parikin kertaa talvessa riittää.
Toisaalta, tyhjäksi päässyt akku halkeaa pakkasessa ja valuttaa rikkihapon veneen pohjalle. Siksi en ihan tyhjäksi päästäisi. Kosteus voi olla myös ongelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511497
- 104921
- 75733
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16585ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40514Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44472- 26419
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185412