Tuntuu että muutamat haluaisivat auttaa maahanmuutajia ja unohtavat jo oman perheensä ja lastensa lapset.
Kunpa jälkipolvi tietäisi kaiken mitä vanhuikset tekevät ja antavat.
Kunpa jälkipolvi tietäisi kaiken mitä vanhuikset tekevät ja antavat.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Auttamisesta tulee niin hyvä mieli että siihen voi jäädä koukkuun.
Ja niin hyvä bisnes että siitä ei halua luopua.
Pahimmillaan seurauksena on jonkinlainen Tukholma- syndrooma. Auttaja samaistuu vangitsijaansa niin väkevästi ja isosti, että pyrkii jopa estämään mahdolliset vapauttamisyritykset.
kyllähän se vieras kyrpä mummolle hyvää tekee
Luulen että jossain aikaisemmissa avustuksissa on tullut kiristystä.
Luulet. Et siis tiedä. Menehän nyt nukkumaan ja nouset ylös peräkammarista taas huhtikuussa.
Aloittajalle: ei me nyt tätä provoa jakseta.
SPR on mukana huijjaamassa vanhuksia. Itkunyyhkytarinoita tulvii joka tuutista, mutta mummojen rahat menevät kallelöövien liiiveihin ja mamutuskeskusten viihdetoimintaan partapojille.
Niinpä. Eipä ole ollenkaan pienipalkkaisia nuo SPR:n johtoportaan tyypit. Kyllä sinne taskuihin uppoo rahatukko poikineen.
Kiristystä minäkin eniten pelkään. Sen takia en uskalla ajatella minkäänlaista yhteyttä, vaikak olisi aikaa, paljon ylimääräisisi leluja ym. annettavaa.
No onko koskaan tullut mieleesi, että meillä on omastakin takaa apua tarvitsevia? Mikset anna niitä esim. naapurustossasi asuvan pitkäaikaistyöttömän yksinhuoltajan lapsille? Miksi he muka ovat vähemmän apua ansaitsevia / tarvitsevia kuin nämä ikänsäkin väärin muistavat "sotalapset"? Luulisi sinunkin kansankynttilänä ymmärtävän, että hyviä tekoja voi tehdä ihan omassa lähiympäristössäänkin ilman, että lähtee Huikankehälle tai parantolanmäelle leluja kanniskelemaan. Tietynlainen kriittisyys kaiken maailman hypetyksiä kohtaan on tervettä!
Kyä raha aina ittelläparei, eikä Irakinpojilla
Monella auttajalla on suuri yksinäisyys, eivätkä ajattele mitä siitä vähitellen seuraa. Seuraa kiintymys ja sitten usein vastapuolen kiristämistä.
Kannattaa tajuta että jos he tekevät pikkuisia rikoksia, tai satuttavat vähän, se on niin pieni rikos että siitä ei tuomita yhtään mitään.
Kannattaa tajuta että tuo on vainoharhaista sontaa.
Niin. Auttamisesta saa kiksejä. Erityisen mediaseksikästä on profiloitua maahantunkeutujien auttajaksi. Ei kai Sipilä tai Suomenpankin lässynlässyn Liikanen olisi muuten tekemisiään suuresti ääneen tiedotusvälineille toitottanut.
Nämä herrat ovat väkivallantekojen ulottumattomissa. Rahvaan ei kuitenkaan kannata ottaa mallia herroista vaan käyttää kylmästi omaa järkeään.
Onhan taas Pohjanmeren tuolta puolen kantautunut korviimme kauhu-uutinen. Tukholman pohjoispuolella ruotsalaisperhe oli ottanut luokseen turvapaikanhakijan asumaan. Kiitokseksi tästä maahantunkeutuja viilsi perheen 7- vuotiaan tytön kurkun auki. Perustellen murhaa traumaattisilla kokemuksillaan kotimaassaan...