Saako canon ixus kameraan asetettua 10x15 kuvakoon? Teetätin kuvia ja ne eivät ole sen kokoisia vaan pienempiä. Kuvakoko canonissa näkyy olevan L
Canon ixus 145
7
166
Vastaukset
Tuo 10 : 15 tarkoittaa kuvasuhdetta 2 : 3 jota järkkärit käyttävät yleisesti, ainakin sen voi asettaa useista vaihtoehdoista. canonisi taas kuvaa 4 : 5 kuvia ja jos haluat tulostaa noita 10 : 15 cm kuvia niin ne pitää ensin kropata oikeaan muotoonsa.
Kamerasi ei ainakaan nettitietojen mukaan kykene 2 : 3 kuviin mutta valinnalla W se tekee 2 : 3,55 kuvia eli 2 : 18 kuvia (likiarvo).
Kuvien kroppaaminen joko ennen printtausta kuvankäsittelyohjelmalla tai printtauksen jälkeen saksilla poistamalla valkoiset reunat.- Kuuuukkeli
W siis tekee 16:9-kuvia.
Päin honkia. Tuon kameran kuvasuhde on 4:3, siinä on myös 16:9 suhde, joka tehdään rajaamalla. Kannattaa kuvata vain 4:3 suhteella ja sitten rajata joku ennen tilausta tai tilauksen yhteydessä, jos haluaa 10x15 eikä 10x13. Toisissa paikossa voi myös tilata 11x15.
okaro kirjoitti:
Päin honkia. Tuon kameran kuvasuhde on 4:3, siinä on myös 16:9 suhde, joka tehdään rajaamalla. Kannattaa kuvata vain 4:3 suhteella ja sitten rajata joku ennen tilausta tai tilauksen yhteydessä, jos haluaa 10x15 eikä 10x13. Toisissa paikossa voi myös tilata 11x15.
Miten niin päin honkia? Siinä oli vain tuo toinen 2 painovirhe piti olla 10! Tuo 2 : 3,55 = 9 : 16! Voit käyttää laskukonetta jos et usko, suhde 10 : 18 on myös hyvin lähellä. Kaikissa noissahan suhde on luokkaa 1,778 tai 0,56 miten päin se nyt sitten halutaankin laskea!
Ensinnä sanoit 4:5, sitten puhut jollain ihmeen 2:3,55. Niille on selkeät merkinnät 4:3 ja 16:9.
- Maisane
Tilasin kuvia 10 kokoisena smartphotolta. Jotenkin ajattelin sillä flex -kuvalla se olisi sovittanut ja leikannut kuvan 10x15 kokoon. Seassa oli kaverin järkkärillä ottamia kuvia ja ne olivat näitä 10x15 kokoisia.
Flex tietenkin tarkoittaa, että paperikuva muotoutuu tiedoston suhteeseen. Supreme-kuvat tehdään 3:2 suhteella. Minusta fiksuinta on tilata siinä suhteessa, missä on, tai sitten käsin rajata sopivaksi. Ei ainakaan tule yllätyksiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 931245
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128