Joo eli moi! Oon kohta 12v tyttö ja aika lyhyt verrattuna mun luokkalaisii. Mulla alko menkat tos viikko sitte, ja mulla siis ei oo vielä ollut kasvupyräystä.
Tuli tässä mieleen kun puhuttii äitin kanssa että menkkojen jälkeen saattaa kasvaa vielä jopa 10cm henkilöstä riippuen.
Nyt vaan sit tajusin, että kasvanko mä enää paljoa kun sitä kasvupyräystä ei ole vielä tullut, vai voiko se tulla ekojen menkkojen jälkeenkin.
Oon tästä aika epävarma, ja ois aika harmi jos jäisin pätkäks. Elämä on, mut toivon silti että joku osais vastata tähän.
menkat ennen kasvupyräystä
todellaepävarma
4
161
Vastaukset
- todellaepävarma
Osaako kukaan kertoo? Anteeks mun epäkärsivällisyys.
- sjdkfkfnf
Ihan hyvin voit vielä kasvaa pituutta! :) Jokainen kehittyy omaa tahtiaan ja jollain saattaa tulla kasvupyrähdys menkkojen alkamisen jälkeen ja toisilla taas ennen, tosi yksilöllistä. Älä siis huoli kasvupyrähdyksesi saattaa hyvinkin olla vielä edessäpäin! Kaikille ei edes tule ns. pyrähdystä vaan jotkut kasvavat tasaisesti aikuismittaansa. Mutta siis älä huoli etköhän kasva vielä :)
- 12v
Ollaa saman ikäsii onks kik ja jos on ni mun on SIWANKASSIT
- mursujäbä
mää oon 15 ja pittuutta on 159.8cm xD
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950