Missä Lambert

Täyttä totta, valtaosa heinolalaisista ei tiedä missä Lambert sijaitsee. Kaikki asiat menevät Kokin ja Lambertin edelle.

http://www.ess.fi/Mielipide/esalaiset/2015/12/30/missa-se-lambert-edes-on
1182
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kannattaa kysyä kulttuuritoimistosta, joka on myös Heinolan info, että missä on kaupungin ainoa galleria, ja mikä näyttely siellä on. Tarkista samalla aukioloajat ja miten näyttelyä on mainostettu ja missä. Heinolassa piti aloittaa konsulttifirman suunnittelema MARKKINOINTIKELLO, että myös kulttuuritapahtumia markkinoitaisiin oikeina aikoina - ei vain ympärivuotista kesäteatterin markkinointia.

Äänestä
  • Jos kansa ei tiedä missä galleria on, niin se on osoitus kulttuuripalveluiden markkinoinnin täydellisestä epäonnistumisesta. Sitä en tosin ihmettele.

    Lapsellinen kirjoitus, jossa luodaan vastakkainasettelua ja kyseenalaistetaan pikkuvanhasti ihmisten arvoja. Miksei toimittaja ole kerännyt adressia nuorten puolesta, jos nyt meni noin tunteisiin?

    Liekö toimittajan kyselyn otanta kovin laaja, sillä nähdäkseni galleria on aika hyvin tiedossa. Piti vaan astua esiin, kun ilmeisesti ymmärrystä on enemmän kuin kulttuurin ammattilaisilla.

    Äänestä

  • Tuo oli sentään kaukana lapsellisuudesta verrattuna Liulian kirjoitukseen, jossa on selkeitä asiavirheitä saati oksennusta koulutuksista, kj:n palkoista jne. Liulian kirjoitus oheisoksennuksineen oli säälittävä. Miettinen kirjoitti just niin kuin asia on. Isoihin joukkoihin vaikuttavat asiat jää taka-alalle, kun kukkahattutädit mesoaa pikkuvarastosta.

    Äänestä

  • Kyllä minä pidän sinun kirjoitustasi enemmän säälittävänä kuin Liulian kirjoitusta. Odotan kiinnostuneena sinun luettelevan Liulian kirjoituksen asiavirheet ja kertovan niistä oikean vaihtoehdon. Kirjoituksesi vilisee sanoja, jotka kertovat sinun mielipiteesi asioista, mutta sehän on faktaa vain sinun päässäsi. Kerro vielä mitkä isot asiat jäävät taka-alalle ja keitä ovat kukkahattutädit, jotka mesoavat. Sekään ei kirjoituksesta selviä.

    Äänestä

  • Minä sitä ja sinä tätä ja ja ja ja ja ja. Eikö muuta ole kirjoitettavana?

    Äänestä

  • Yökyökyök kirjoitti:

    Tuo oli sentään kaukana lapsellisuudesta verrattuna Liulian kirjoitukseen, jossa on selkeitä asiavirheitä saati oksennusta koulutuksista, kj:n palkoista jne. Liulian kirjoitus oheisoksennuksineen oli säälittävä. Miettinen kirjoitti just niin kuin asia on. Isoihin joukkoihin vaikuttavat asiat jää taka-alalle, kun kukkahattutädit mesoaa pikkuvarastosta.

    Mitä asiavirheitä siinä oli?
    Itse en sellaisia havainnut, joten kerrohan ihmeessä mitä ne olivat.
    Taisi vaan osua ja upota kyseinen kirjoitus.

    Äänestä

Kukas Lambertia nyt itkee, kun Kokki ei ole enään kaupungin palveluksessa.

Äänestä

Miksi kulttuuritoimisto halutaan Lamperttiin?? Monet täällä ovat kertoneet etteivät tiedä missä ko. tila sijaitsee. Ei myöskään heidän ystävillään ole hajuakaan tästä tulevasta kulttuuritoimistosta. Miksi tällaiseen pimentoon, kauaksi kaikesta pitää Heinolan infokeskus piilottaa? Mie en ymmärrä.

Äänestä
  • En minäkään ymmärrä, kun aikaisemmin piti väenvängällä päästä paraatipaikalle torin laitaan. Mikäs siinä paikassa nyt on vikana?

    Äänestä

  • Wpktalo on myös syrjässä, taidemuseo myös.

    Äänestä

Miten kukaan tietäisi Heinolan kuttuurista mitään kun keskellä talveakin kulttuuritoimisto mainostaan vain yhtä kesänäytöstä. Haloo! Mitä ne koko muun vuoden tekee? Tiedotteen sivulle ripusteluun ei montaa minuuttia mene mutta
onhan se tahdon asia. Mikä tahtoa pitelee? Muissa kaupungeissa olisi ajankohtaistapahtuma etusivulla kuten joulunäyttely, joka Heinolassa lienee viimestä kertaa. Ei ihme että fiksummat parahtaa ja toiset ei tiedä mistään mitään.

On muuten roiskastu mainokset, sivumennen sanoen. Voihan veljet kun on ilmasta rahaa. Huh huh mitä roskaa.
Itä-Hämeessä joku jo ehdotti boikottia kesäteatterille. Sääli sinänsä kun kesäteatteri on mukavaa ja tuonut hyvääkin Heinolalle. Mutta porukat vaihtoon. Nämä ovat saneet mellastaa jo toistakymmentä vuotta joten on toisten teatterintekijöiden vuoro näyttää kykynsä. En ole käynyt enää vuosiin mutta heti menisin jos naamat sekä kappaleet vaihtuisivat. Kutsukaa Juha Hurme Heinolan teatteria vetämään niin koko Suomi lentäisi paikalle. Suomalaista nykyteatteria siellä ei ole koskaan nähtykään...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lamhgfd kirjoitti:

Täyttä totta, valtaosa heinolalaisista ei tiedä missä Lambert sijaitsee. Kaikki asiat menevät Kokin ja Lambertin edelle.

http://www.ess.fi/Mielipide/esalaiset/2015/12/30/missa-se-lambert-edes-on

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu