Resepti lääkkeille Venäjältä?

Potenssia

Kelpaako venäläinen resepti Suomen tullille, jos tuo lääkkeitä Venäjältä mukanaan? Kyse olisi siis samoista lääkkeistä, joita Suomessakin myydään.

13

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omanmaanresepti

      Kelpaa jos olet venäjän kansalainen ja asut venäjällä. Jos suomessa asuva, suomalainen resepti.

      • LuxorXYZ

        Tietoako tämä? Voihan sitä sairastua ulkomailla.


      • sairaatlähetetäänkotia

        Voi sairastua, muttei potenssi ongelmiin tai bentso tarpeisiin.


      • Jofgy
        sairaatlähetetäänkotia kirjoitti:

        Voi sairastua, muttei potenssi ongelmiin tai bentso tarpeisiin.

        Taitaa olla juurikin näin. Antibioottikuurin voit tuoda, mutta tuskin sataa phaserin sinistä.


      • Hjjvbkjb

        Eipä sillä ole mitään väliä, kunhan on resepti. Resepti voi olla myös ulkomaalainen.


      • eiotaeteenvai

        Muttei jöpötys ongelmiin.


    • 6436363463

      Kyllä voi olla mihin ongelmaan vaan. Tulli ei sitä päätä mitä lääkkeitä sinun tulee tai ei tule käyttää! Esim thaimaasta kannattaa tuoda kamagraa. Oliko se niin että 6kk lääkkeet saa tuoda kerralla. Esim kovasti nussivalla menee viagraa 3pilsua päivässä, 180x 3..

      • eimeneläpi

        Kyllähän se tulli päättää ettet sairastu tankkaus reissulla tai muutaman päivän reissulla jöpötys ongelmiin. Kyllä se on kotona käytävä tohtorille kertomassa ettei ota eteen. Ei viipurin kauppahallin tohtorin lappu kelpaa. Sama bentsoihin. Ihan naurettavia syitä yrittää tuoda venäjältä pillereitä, joiden sisältö koiran paskasta, uraaniin. Niitä kun nappaa, ei seiso kuin hautaristi.


      • njnbjtbj

        Joo osittain noin, mutta Tulli ei päätä mitään vaan toteuttaa muiden tekemiä lakeja ja asetuksia. Fimea on tässä asiassa asianomainen viranomainen ja sieltä voi kysyä lääkkeiden maahantuonnista. Sen tiedän että moni asia vaikuttaa eli pääsääntö kuitenkin on että mitä kauempaa ja isomman määrän ja mitä vahvempia tuot sitä tarkempaa on sääntely ! eli jos tuot pienen määrän mietoja kipulääkkeitä Eu:n sisältä Eu maassa kirjoitetulla reseptillä niin varmaan ihan ok ! Mutta jos tuot Venäjältä tai Thaimaasta vahvoja kipulääkkeitä tai huumaus aineeksi luettuja lääkkeitä niin ison määrän että matkalaukkuusi ei juuri muuta mahdu ja niistä ei ole reseptiä tai on joku epämääräinen resepti joka kirjoitettu kyrillisillä kirjaimilla tai Thaimaan aakkosilla joltain joka väittä olevansa lääkäri , niin voi olla että Tullilla on ehkä muutama tarkentava kysymys tuomisistasi !!!


    • Davai

      Suomesta saa rinnakkaislääkkeenä viagraa maksaa reilu 50c kappale 100mg. Miksi siis ostaa ulkomailta? Maahan saa tuoda eta alueelta vuoden lääkkeet ja eta alueen ulkopuolelta 3kk lääkkeet. Ja kovasti nussiva tai ei niin 1 viagra tabletti päivässä max.

      • voireppanaa

        Ei taida kehdata nussia edes ilman säkkiä päässä kun venäjältä pilleritkin pitäs hakea.


    • erkkierämies

      eikun lääkäriin vaan suomessa, saa edullisia sildenafil sinisiä pillereitä, ja sit vaan uusii reseptit netissä...ja eikun venäjälle,,, joo tai minne vaan..

    • Anonyymi

      Toin menovasilia lihassärkyyn ukolle. Ei tainnu tuolloin maksaa kun about 30 rbl purkki (ellen sekoita leivän hintaan). Venäjäl huomasivat ja ilmoittivat kait suomen porukalle, jotka (rajalaiset) tuli kysymään mitä olin ostanu. Kerroin vain lääkkeistä, en ylimääräisistä tupakoista, joten takavarikoivat lääkkeet. Tupakat sai vietyä.
      Moskovassa keksin tempun, ja sain tuotua useamman pullon. Mutta olivat nähneet. Asemalla tyyppi katsoi vähän siihen tyyliin, että voi juma mikä tapaus. Ei pahalla, vaan tällä kertaa kaikesta päätellen hyvällä.
      Ja en halua tämän loppuvan! Ei siis että saa tuotua jotain luvatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3396
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2382
    3. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      12
      1190
    4. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1163
    5. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      48
      927
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      870
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      854
    8. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      8
      845
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      35
      679
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      194
      656
    Aihe