Resepti lääkkeille Venäjältä?

Potenssia

Kelpaako venäläinen resepti Suomen tullille, jos tuo lääkkeitä Venäjältä mukanaan? Kyse olisi siis samoista lääkkeistä, joita Suomessakin myydään.

13

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omanmaanresepti

      Kelpaa jos olet venäjän kansalainen ja asut venäjällä. Jos suomessa asuva, suomalainen resepti.

      • LuxorXYZ

        Tietoako tämä? Voihan sitä sairastua ulkomailla.


      • sairaatlähetetäänkotia

        Voi sairastua, muttei potenssi ongelmiin tai bentso tarpeisiin.


      • Jofgy
        sairaatlähetetäänkotia kirjoitti:

        Voi sairastua, muttei potenssi ongelmiin tai bentso tarpeisiin.

        Taitaa olla juurikin näin. Antibioottikuurin voit tuoda, mutta tuskin sataa phaserin sinistä.


      • Hjjvbkjb

        Eipä sillä ole mitään väliä, kunhan on resepti. Resepti voi olla myös ulkomaalainen.


      • eiotaeteenvai

        Muttei jöpötys ongelmiin.


    • 6436363463

      Kyllä voi olla mihin ongelmaan vaan. Tulli ei sitä päätä mitä lääkkeitä sinun tulee tai ei tule käyttää! Esim thaimaasta kannattaa tuoda kamagraa. Oliko se niin että 6kk lääkkeet saa tuoda kerralla. Esim kovasti nussivalla menee viagraa 3pilsua päivässä, 180x 3..

      • eimeneläpi

        Kyllähän se tulli päättää ettet sairastu tankkaus reissulla tai muutaman päivän reissulla jöpötys ongelmiin. Kyllä se on kotona käytävä tohtorille kertomassa ettei ota eteen. Ei viipurin kauppahallin tohtorin lappu kelpaa. Sama bentsoihin. Ihan naurettavia syitä yrittää tuoda venäjältä pillereitä, joiden sisältö koiran paskasta, uraaniin. Niitä kun nappaa, ei seiso kuin hautaristi.


      • njnbjtbj

        Joo osittain noin, mutta Tulli ei päätä mitään vaan toteuttaa muiden tekemiä lakeja ja asetuksia. Fimea on tässä asiassa asianomainen viranomainen ja sieltä voi kysyä lääkkeiden maahantuonnista. Sen tiedän että moni asia vaikuttaa eli pääsääntö kuitenkin on että mitä kauempaa ja isomman määrän ja mitä vahvempia tuot sitä tarkempaa on sääntely ! eli jos tuot pienen määrän mietoja kipulääkkeitä Eu:n sisältä Eu maassa kirjoitetulla reseptillä niin varmaan ihan ok ! Mutta jos tuot Venäjältä tai Thaimaasta vahvoja kipulääkkeitä tai huumaus aineeksi luettuja lääkkeitä niin ison määrän että matkalaukkuusi ei juuri muuta mahdu ja niistä ei ole reseptiä tai on joku epämääräinen resepti joka kirjoitettu kyrillisillä kirjaimilla tai Thaimaan aakkosilla joltain joka väittä olevansa lääkäri , niin voi olla että Tullilla on ehkä muutama tarkentava kysymys tuomisistasi !!!


    • Davai

      Suomesta saa rinnakkaislääkkeenä viagraa maksaa reilu 50c kappale 100mg. Miksi siis ostaa ulkomailta? Maahan saa tuoda eta alueelta vuoden lääkkeet ja eta alueen ulkopuolelta 3kk lääkkeet. Ja kovasti nussiva tai ei niin 1 viagra tabletti päivässä max.

      • voireppanaa

        Ei taida kehdata nussia edes ilman säkkiä päässä kun venäjältä pilleritkin pitäs hakea.


    • erkkierämies

      eikun lääkäriin vaan suomessa, saa edullisia sildenafil sinisiä pillereitä, ja sit vaan uusii reseptit netissä...ja eikun venäjälle,,, joo tai minne vaan..

    • Anonyymi

      Toin menovasilia lihassärkyyn ukolle. Ei tainnu tuolloin maksaa kun about 30 rbl purkki (ellen sekoita leivän hintaan). Venäjäl huomasivat ja ilmoittivat kait suomen porukalle, jotka (rajalaiset) tuli kysymään mitä olin ostanu. Kerroin vain lääkkeistä, en ylimääräisistä tupakoista, joten takavarikoivat lääkkeet. Tupakat sai vietyä.
      Moskovassa keksin tempun, ja sain tuotua useamman pullon. Mutta olivat nähneet. Asemalla tyyppi katsoi vähän siihen tyyliin, että voi juma mikä tapaus. Ei pahalla, vaan tällä kertaa kaikesta päätellen hyvällä.
      Ja en halua tämän loppuvan! Ei siis että saa tuotua jotain luvatta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      254
      4659
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      78
      3105
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1873
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      85
      1497
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1295
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe