Fin - FR: Uusi verosopimus työn alla!

EU_

Suomi on saanut allekirjoitetuksi uuden verosopimuksen Espanjan kanssa mm. eläkkeitä koskien ja Portugali on edelleen työn alla.

Ranskan kerrotaan nyt myöskin olevan työn alla. Kuitenkin Ranskassa on nyt Hollanden aikana verotus voimakkaasti kiristynyt ja kohdistuu yhä enempi keski- ja hyvätuloisiin, sekä rikkaisiin niin, että mahdollisella veromuutoksella saattaa olla vain marginaalinen vaikutus (?).

***

31.12.2015

"Suomi neuvottelee paikallisten viranomaisten kanssa Ranskaan muuttaneiden suomalaisten lisä- ja työ eläkkeiden verottamisesta. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat (HS)."

"– Alustavia tunnusteluja on jo ollut Ranskaan. Maata koskevat samat ongelmat kuin Espanjaa ja Portugalia, valtiovarainministeriön hallitusneuvos Antero Toivainen kertoo HS:lle."

- http://www.taloussanomat.fi/raha/2015/12/31/hs-ranskan-suomalaiselakelaiset-seuraavaksi-verottajan-syyniin/201517306/139


***

Espanja

"Suomen ja Espanjan välinen verosopimus allekirjoitettiin"

"Lisäksi on sovittu kolmen vuoden siirtymäajasta, jonka aikana sovelletaan nykyisen sopimuksen eläkeartiklaa. Nykyisen eläkeartiklan soveltamisen ehtona kuitenkin on se, että asuinvaltio verottaa eläkettä."

"Jos asuinvaltio ei verota eläkettä, uutta sopimusta aletaan soveltaa ilman siirtymäaikaa."

- http://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/suomen-ja-espanjan-valinen-verosopimus-allekirjoitettiin?_101_INSTANCE_3wyslLo1Z0ni_groupId=10623&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter


"Uusi verosopimus vaatii vielä Suomen ja Espanjan parlamenttien hyväksynnän. Asiasta kertoi valtiovarainministeriö tiedotteessaan."

- http://www.taloussanomat.fi/oma-raha/2015/12/15/espanjan-veroale-elakelaisille-talle-tuli-nyt-loppu/201516646/139

3

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A_fidi

      Kannattaisikohan Suomen mieluummin alkaa keksiä keinoja, joilla maa saataisiin ulkomaalaisten näkökulmasta kiinnostavammaksi paikaksi asua, yrittää ja sijoittaa.

      Pitäisi saada aikaiseksi sellainen Suomi, minne muuttaisi Espanjalaisia, Ranskalaisia ja Portugalilaisia varakkaita eläkeläisiä enemmän kuin mitä sieltä muuttaa Suomalaisia pois.

      Jaa, no, silloinhan Suomi varmaankin alkaisi olla sellainen mistä ei edes haluttaisi muuttaa pois, käytäisiin vain etelän lomilla silloin tällöin ;)

    • Käynyt

      Veropolitiikalla pitäisi olla jokin muukin kannuste kuin kateus. Tällä hallitusneuvos Toivaisella ei tunnu muuta olevan. Puheet ainakin ovat sen suuntaisia, että henkilöä on syytä epäillä sosialidemokraatiksi.

      • A_fidi

        Sehän se vasta olisi oikeanlaista demokratiaa, kun kaikilla olisi mahdollisuus, niin halutessaan muuttaa Suomesta pois ja Suomeen, itse elämisensä kustantaen, myös eläkeläisten. Suomi-kuva ei parane maailmalla jos Suomi puukottaa selkään omia pois muuttaneita kansalaisiaan. Ihmiset lukevat uutisia ja muodostavat oman laisensa käsityksen maasta nimeltä Suomi (ei tukipaketeille, ei pakolaisille, ei olemassa oleville verosopimuksille, ei hyvinvoivia kansalaisia). Valtion virkamies ei itse taitaisi päästä verosopimusten mukanaan tuomista eduista nauttimaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      19
      1754
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      311
      1390
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe