Fin - FR: Uusi verosopimus työn alla!

EU_

Suomi on saanut allekirjoitetuksi uuden verosopimuksen Espanjan kanssa mm. eläkkeitä koskien ja Portugali on edelleen työn alla.

Ranskan kerrotaan nyt myöskin olevan työn alla. Kuitenkin Ranskassa on nyt Hollanden aikana verotus voimakkaasti kiristynyt ja kohdistuu yhä enempi keski- ja hyvätuloisiin, sekä rikkaisiin niin, että mahdollisella veromuutoksella saattaa olla vain marginaalinen vaikutus (?).

***

31.12.2015

"Suomi neuvottelee paikallisten viranomaisten kanssa Ranskaan muuttaneiden suomalaisten lisä- ja työ eläkkeiden verottamisesta. Asiasta kertoo Helsingin Sanomat (HS)."

"– Alustavia tunnusteluja on jo ollut Ranskaan. Maata koskevat samat ongelmat kuin Espanjaa ja Portugalia, valtiovarainministeriön hallitusneuvos Antero Toivainen kertoo HS:lle."

- http://www.taloussanomat.fi/raha/2015/12/31/hs-ranskan-suomalaiselakelaiset-seuraavaksi-verottajan-syyniin/201517306/139


***

Espanja

"Suomen ja Espanjan välinen verosopimus allekirjoitettiin"

"Lisäksi on sovittu kolmen vuoden siirtymäajasta, jonka aikana sovelletaan nykyisen sopimuksen eläkeartiklaa. Nykyisen eläkeartiklan soveltamisen ehtona kuitenkin on se, että asuinvaltio verottaa eläkettä."

"Jos asuinvaltio ei verota eläkettä, uutta sopimusta aletaan soveltaa ilman siirtymäaikaa."

- http://valtioneuvosto.fi/artikkeli/-/asset_publisher/suomen-ja-espanjan-valinen-verosopimus-allekirjoitettiin?_101_INSTANCE_3wyslLo1Z0ni_groupId=10623&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter


"Uusi verosopimus vaatii vielä Suomen ja Espanjan parlamenttien hyväksynnän. Asiasta kertoi valtiovarainministeriö tiedotteessaan."

- http://www.taloussanomat.fi/oma-raha/2015/12/15/espanjan-veroale-elakelaisille-talle-tuli-nyt-loppu/201516646/139

3

878

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A_fidi

      Kannattaisikohan Suomen mieluummin alkaa keksiä keinoja, joilla maa saataisiin ulkomaalaisten näkökulmasta kiinnostavammaksi paikaksi asua, yrittää ja sijoittaa.

      Pitäisi saada aikaiseksi sellainen Suomi, minne muuttaisi Espanjalaisia, Ranskalaisia ja Portugalilaisia varakkaita eläkeläisiä enemmän kuin mitä sieltä muuttaa Suomalaisia pois.

      Jaa, no, silloinhan Suomi varmaankin alkaisi olla sellainen mistä ei edes haluttaisi muuttaa pois, käytäisiin vain etelän lomilla silloin tällöin ;)

    • Käynyt

      Veropolitiikalla pitäisi olla jokin muukin kannuste kuin kateus. Tällä hallitusneuvos Toivaisella ei tunnu muuta olevan. Puheet ainakin ovat sen suuntaisia, että henkilöä on syytä epäillä sosialidemokraatiksi.

      • A_fidi

        Sehän se vasta olisi oikeanlaista demokratiaa, kun kaikilla olisi mahdollisuus, niin halutessaan muuttaa Suomesta pois ja Suomeen, itse elämisensä kustantaen, myös eläkeläisten. Suomi-kuva ei parane maailmalla jos Suomi puukottaa selkään omia pois muuttaneita kansalaisiaan. Ihmiset lukevat uutisia ja muodostavat oman laisensa käsityksen maasta nimeltä Suomi (ei tukipaketeille, ei pakolaisille, ei olemassa oleville verosopimuksille, ei hyvinvoivia kansalaisia). Valtion virkamies ei itse taitaisi päästä verosopimusten mukanaan tuomista eduista nauttimaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      73
      1555
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      97
      1133
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      30
      1020
    4. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      987
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      913
    6. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      904
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      55
      839
    8. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      129
      804
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      29
      784
    10. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      185
      760
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      727
    12. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      674
    13. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      48
      658
    14. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      615
    15. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      86
      580
    16. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      577
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      568
    18. Miksi et voi avata...

      Meidän yhteyttä?
      Ikävä
      41
      520
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      517
    20. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      47
      510
    Aihe