Asuntosäätiön Vantaan Leinelä

Uusvantaalainen

Sain vuokra-asuntotarjouksen Asuntosäätiön helmikuussa valmistuvaan uudiskohteeseen Vantaan Leinelään.

Muilla kokemuksia Asuntosäätiöstä vuokranantajana?
Minkäoloista porukkaa Asuntosäätiön vuorataloissa asuu?
Tai kokemuksia Leinelästä asuinalueena, joitain taloja siellä näyttää jo valmiina olevan vaikka alue vielä keskeneräinen onkin.

4

1837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leinelää_rakennetaan

      Leinelän olemassaolon mahdollisti uusi kehärata ja se alkaa kasvaa nopeammin nyt, kun alueen suuret kaivuutyöt on saatu valmiiksi. Koivukylä ja Peijaksen alue siinä vieressä lisäävät asukasmääriään minkä pystyvät. Alueelle tulee omistusasuntoja ja vuokra-asuntoja. Aluerakentajina ovat mm. Lemminkäinen ja Skanska. Tutustu vaikka seuraaviin linkkeihin..
      http://www.leinela.fi/
      http://www.lemminkainen.fi/asunnot/asuntohaku/vantaan-leinela/
      http://www.leinela.fi/upload/Lehti-1-2012.pdf näet alueen suunnitelmia

    • Tuleva_leineläläinen

      Morjens! Otitko asunnon vastaan? Me saimme myös vuokra-asuntotarjouksen Asuntosäätiöltä ja muutamme Leinelänkaarelle helmikuun lopussa.

      Ainakin omaan silmääni alue näyttää miellyttävältä. Toki se on vielä keskeneräinen, mutta kivaa muuttaa silti upouuteen. Kerrostalojen yhteinen iso oleskelupiha Leinelänkaarella vaikuttaa hyvältä, tosin en tiedä tuleeko grillikatosta tai vastaavaa...

      Juna-aseman läheisyys on myös iso plussa kulkuyhteyksien kannalta. Se mietityttää, ettei palveluita ole ihan ytimessä, mutta jollakin aikataululla pitäisi tulla omakin ruokakauppa Leinelään ja Koivukylästä löytyy kaikkea, tarvittaessa voi mennä Jumboon jne... Luonnonläheisyys korvaa nurkan takana olevat palvelut.

      En tiedä minkälaista porukkaa Asuntosäätiöllä asuu mutta veikkaisin aika rauhalliseksi, "tavallisten" ihmisten asuinalueeksi. Meidän perheessä on kaksi pientä lasta ja toinen aikuinen on työssäkäyvä, toinen opiskelija ja vuokralla asuessamme säästämme käsirahaa oman asunnon ostoa varten... Veikkaisin kuitenkin, että tulemme viihtymään alueella pitkään, aika sen näyttää.

    • Asumisoikeusasuja

      Asuttu kolme vuotta Leinelässä ja ollaan oltu todella tyytyväisiä. Asukkaat ovat fiksua porukkaa. Alue on siisti ja rauhallinen. Voin lämpimästi suositella. Asuntosäätiön toiminta on ollut mallikelpoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3633
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2469
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2314
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2067
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1559
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      14
      1372
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      128
      1310
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      268
      1293
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1275
    Aihe