taas ilotulituksissa silmiin tuli vakaia vammoja. En ymmärrä miksi ilotulitteita saa ampua kuka tahansa. Mielestäni olisi mukava, kun joka paikkakunnalla olisi jokin taho, joka niitä vain ampuisi. Yksityisille ihmisille ei myytäisi ilotulitteita ollenkaan. Se, joka tahtoisi mennä katsomaan ilotulitusta, menköön. Olisivat kuitenkin ammatti-ihmisten paukuttelua. Säästyisivät lapset silmävammoilta. Köyhän perheet olisivat varmaan mielissään kun ei tarvitsisi ilotulitteita ostaa. Sinne ne rahat kuitenkin nyt menevät taivaalle ammuttuna. On se kumma, että vanhemmat ovat niin päissään, etteivät pysty huolehtimaan lapsistaan niin etteivät satuta silmiään. Kyllä tuollaislta vanhemmilta pitäisi lapset ottaa pois.
Tänä vuonna taas alkuun jännitin niitä ilotulitteita, sitten myöhemmin vasta tuli mieleen, että eihän nyt ole syytä, kun koirakin kuoli jo alkuvuodesta. Niin tiukassa se koira oli mielessä. Vuodesta 1990 alkaen minulla oli koira (ei siis tietenkään sama).
Tänä vuonna taas alkuun jännitin niitä ilotulitteita, sitten myöhemmin vasta tuli mieleen, että eihän nyt ole syytä, kun koirakin kuoli jo alkuvuodesta. Niin tiukassa se koira oli mielessä. Vuodesta 1990 alkaen minulla oli koira (ei siis tietenkään sama).
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suomen poliisin Instagram-profiiliin olivat laittaneet kuvan koirasta jolla oli suojalasit silmillä.
vaihtoehto saastuttaville raketeille
300 000 kiloa saasteita levitettiin Suomessa yhtenä iltana. Vaihtoehtoja voisi kehittää lennätettävillä led valaisimilla, joita näin Teneriffalla, niitä voi käyttää jatkuvasti ja ritsalla ne lentävät korkealle ja liitelevät alas hitaasti. Nythän ukot vain pullistelevat ja kilpailevat, kuka kalliimpia posauttelevat. Typerää. Voitaisiin sopia,että jokainen lähettää vain kolme rakettia ja useamman ampuja on hölmö ilmansaastuttaja. On se kumma,ettei tälle ikivanhalle tavalle löydy järkevämpää vaihtoehtoa.Keksikää jotain vähemmän ilmaa pilaavaa.
"ilmanpilaajat"
7 Miljardia pierua.
Suurin osa Kiinalaisia ja Intialaisia.
Lisäksi lehmät.
Suomessa loukkaantui silmiinsä 5.
3 vakavammin.
Ostin 3 suurinta mitä myydään.
Kaverini kertoi kohta 3v. lapsensa tykänneen niistä.
En olisi kehdannut ampua niitä enää.
Kun ei ole lasta teko-syynä.
Jonkun pitäisi laskea myös vuotuisen hien määrä.
Ja paljonko hien ilmastointiin pannaan rahaa.
Laskekaa mukaan myös dödö.
H.
Ilolla panen merkille kaikki vakavatkin loukkaantumiset, jotka ihminen on aiheuttanut itselleen omalla hölmöilyllään. En voisi tuntea suurempaa vahingoniloa ja se ilo on aina puolellani.
Toki itsekin olen saanut siipeeni elämäni aikana, mutta tahattomasti ja pieninä työtapaturmina.
Ehkäpä jonain päivänä täsmälaki nähdään tärkeänä ihmisten suojelijana kuin antaa heille vapaat kädet turmata itseään.
No voi vilimäänni. Joka vuosi sama homma, muutama silimä lahjoitetaan uudenvuodenraketeille. Se on sama kun joka vuosi talavi yllättää autoilijat. Ihminen ei opi.
Toi ilotulitebisnes tienaa n. 5miljardia ekua per vuosi ja tietty saaste- ja jätekuorma ynnä vammojenhoitokustannukset veronmaksajille.
Kärsimyksestä puhumattakaan.
Nii ja koirille rauhoittavat.