Kesällä Balatonille

Liisa-Maija

Olemme lähdössä Balaton järvelle Unkariin heinäkuussa. Matkalle siis lähtee vain 6 aikuista, ei lapsia. Mistä kannattaa varata loma-asunto ja miltä välittäjältä. Vaihtoehtoja on varmaan monia, mutta mitä te olette käyttäneet ja kokemuksia.
Entä mistä vuokra-auto kannattaa ottaa. Kuulin, että lentoasemalta vuokratut ovat huomattavasti kalliimpia kuin muualla.
Pari viikkoa olisi tarkoitus viettää siellä, kaikista vinkistä olen kiitollinen :D

4

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulkukoira

      Olemme kiertäneet Balatonia moneen kertaan, automatkailijoina ja hyvien leirintäalueiden lomamökit( tyyppiä k, 2mh,s,wc) ovat hyvin riittäneet meille, perheyhteisöä on ollut vaihtelevasti mukana. Varailemme usein ebookers.comista loma-asuntoja ja Balatontourist se taitaa olla yleensä näissä Balatoninasioissa. Jos ette ennen ole olleet niin Siofok on semmoinen varma paikka, järven päässä Keszthely on kaupunkina ehkä miellyttävin, Balatonfured taas oli meille jo liiaksi turistirysänoloinen. Lentoasemahinnat ovat yleensä aina mitä ovat ja esim. Siofokiin pääsee mukavasti myös junalla, jos haluaa vuokrata auton vasta sieltä. Nämä nyt ovat vain meidän kokemuksiamme, emme juurikaan suunnittele matkojamme etukäteen.

    • Kiskassa

      Olemme vuokranneet AutoEurope:lta netistä. Useimmiten auto on saatu firmasta nimeltä Thrifty, alle 20€ / päivä. Auto noutaa lentokentältä parin kilometrin päässä olevalle toimistolle. Auto Europe on ilmeisesti vain välitysfirma, sillä joskus auto on ollut hetziltä tai ...
      Muistakaa ostaa moottoritiemaksu vuokraamosta, moottoritiet ovat hyvässä kunnossa.
      Jó utát Magyarországra.

    • Matkaaja46

      Olen käynyt 2005 ja 2015 vuonna Balatonilla.
      Ekalla kertaa omalla autolla tokalla lentäen ja vuokra-autolla.
      Muistakaa 0 toleranssi alkoholin suhteen. Puhalluttavat joskus. Monessa paikaa oli tien sivussa poliisi auto ja siinä jonkinlainen valvonta järjestelmä (tutka?). Ovat tien sivussa ja vieressä oli pieni agrikaatti syöttämässä virtaa.
      Jos menee etäpäähän järveä ja ohittaa Siofokin niin liikenne vähenee ja rauhoittuu.
      Mitä lähempänä Budaa niin sitä akrevisempaa. Liikenne ei ole Suomalaista, valitettavasti.

      Interhome on ihan ok paikka mistä voi varata vaikka loma-talon tai huoneiston.
      Suomessakin palvelu. Pyytäkää niiltä tarjousta.

      Kahdessa viikossa ennättää käydä myös Wienissä. Nopea päivän reissukin onnistuu. Budaa tietysti junalla. Keskustaan ei kannata mennä omalla autolla. Palaa vain hermot ja aikaa liikenteen seassa. Varokaa varkaita ja huijareita.
      Kroatian pääkaupunki Sagreb ei ole kaukana eteläpäästä. Eikä Bratislav pohjoispäästä.

      Järvi on mukava kiertää ja keskeä järveä Tiffanyn kohdalta pääsee lautalla mukavasti toiselle puolelle.
      Jos sateinen ja kylmä sää niin suosittelen Hevitz nimistä paikaa. On kuuma lähde ja siinä kylpylä. Poikeaa suomalaisesta kylpylästä. On muitakin kylpylöitä.

      Eteläpäässä on ainakin monta nurmilentokentää. Niistä pääsee maksua vastaa pienkonee kyytiin. Näkisi koko järven yläilmoista. Jos uskaltaa.

      Jos et ole nähnyt ennen öljynporaustorneja niin Kis-Balatonilla on niitä. Luonnonsuojelualue eteläpäässä. Yllätti minut vaikka tiesin niitä olevan.

      PS. Nauttikaa lomasta. Ei kannata ahnettia kilometrejä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      57
      10040
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      12
      6785
    3. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      73
      6095
    4. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      58
      6003
    5. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      10
      4228
    6. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      46
      4140
    7. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      283
      3207
    8. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      53
      2861
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      44
      2388
    10. Mikä asia on jäänyt kaivatustasi parhaiten

      mieleesi? 💬😀🙋🏼‍♂️😱
      Ikävä
      61
      1507
    Aihe