Hallitus on salakavalasti ja asiasta tiedottamatta hyväksynyt vuoden 2016 alusta uuden Tuomioistuinmaksulain, jossa vahingonkärsinyt ja väärän päätöksen saanut kansalainen joutuu maksumieheksi hakiessaan oikeutta Vakuutusoikeudesta. Maksut, 250-500 euroon per valitus, tulevat olemaan vähävaraiselle mahdottomia kustannuksia jatkossa. Valtiovalta katsoo, että tällä toimenpiteellä "turhat" valituskäsittelyt vähenevät ja siten ne eivät enää kuormita oikeuslaitosta.
Miten tällainen epäoikeudellinen ja tasa-arvoa loukkaava ehdotus on voinut mennä läpi? Mikä on enää Suomen oikeuslaitos, jos se polkee kansalaisten perusoikeuksia ja ihmisyyttä valtionhallinnon kasvotonta organisaatiota vastaan?
Onko jatkossa niin, että vain rikkaat saavat hakea oikeutta myös näissä sosiaaliturvan väärinpäätöksissä, aivan kuin muussakin tuomioistuin asteissa?
Järkyttävää.
vakuutusoikeuskäsittely maksulliseksi
4
166
Vastaukset
- lakinarrit
Kannattaa jatkossa jokaisen mennä noissa vakuutusoikeusasioissa julkisen oikeusavun puoleen jolloin kulut valtiolle eivät suinkaan pienene koska köyhä saa maksuttoman avun ja sitä kautta käsittelynkin maksutta.
Kulut sen sijaan nousevat koska julkiset avustaja törsäävät joka juttuun helposti pari tuntia minkälaisen valituksen itse tekisi moni puolessa tunnissa. Se on sitä ammattitaitoa, että saa työajan täyteen. - virkavaltakone.toisten
Koskeeko tämä lakiuudistus myös käsittelyssä olevia asioita? Tunnettuahan on, että valitusprosessi Vakuutusoikeudessa kestää pitkään, jopa vuoden ja ylikin.
Normikäytäntönä on ollut useinkin, että muutoksenhakulautakunnan hylkypäätöksen jälkeen asia siirretään Vakuutusoikeuteen, josta toivotaan rehellistä päätöstä vahingonkärsineen hyväksi, toisin kuin kumileimasin-lautakunnista, jotka laulavat työeläkeyhtiöiden ja Kelan sopimia lauluja hakijaa vastaan.
Sosiaaliturvakysymyksissä käsittelyn maksuttomuus on ollut perusturvaa vähävaraiselle kansalaiselle, ja tämä oikeus on nyt viety pois ministeri Lindströmin päätöksellä. Jälleen on nähty, miten mitättömiä arvoja nykyinen hallitus edustaa: köyhät kyykkyyn ja pois häiritsemästä yhteiskunnan virkakoneistoa! Oikeudesta ja rehdistä valtapolitiikasta viis veisaten. - koettua
Julkisesta oikeusavusta ei saa mitään apua eläkeasioihin, koettu on.
- Porvarienoikeuksiako
Milläs oikeudella porvarihallitus tällaisia oikeusturvan alennuksia kansalaisille järjestää. Ja porvarihallituksen maalitauluna ovat taas siis pienituloiset, eivät suurituloiset tietenkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1808351
- 114638
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523710Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043086Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952732Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62418Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121668- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos631300Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4171255