Onko sinulla henkilöllisyystodistus?

Rahastuksen.makua

Millä todistatte henkilöllisyytenne jos sitä pyydetään? Jos ei ole passia eikä ajokorttia ja monessa paikassa ei kelpuuteta enää kuvallista kela-korttia.
Mitä henkilökortti maksaa nykyään kuvineen päivineen? Aika kallis tietääkseni, ja pitää kaiketi uusia 5 vuoden välein, eikä kuva saa olla 6kk vanhempi. Joten aina pitää käydä kuvassakin. Olen pärjännyt tähän asti kuvallisella kela-kortilla. Ihan taloudellisista syistä ei ole tullut hankittua. Millä poliisilaitoksella todistaa henkilöllisyytensä henkilökorttia hakiessa, kun tuota ajokorttia, passia tai vanhaa ei henkilökorttia ole? Joskus kymmeniä vuosia sitten hankin sen paperisen version joka on hukkunut jo aikoja sitten.
Ainoa joka minulla on esittää, on se kuvallinen kelakortti. Mitenkäs se sitten muka kelpaa henkilökorttia hakiessa, jos se ei muka muuallakaan kelpaa henkilöllisyyden osoittamiseen?Jäänkö ilman henkilökorttia? Tuleeko minusta paperiton kansalainen?:)) Rahastusko tässä vain on kysymyksessä?

27

482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent.siivoojaparka

      Ota mukaan joku, joka pystyy todistamaan henkilöllisyytensä ja menee takuuseen siitä, että sinä olet sinä. Virkatodistus henkilöllisyyspaperia varten on oltava myös.

      • nyk.luuloharha

        "Ota mukaan joku.."
        Ei riitä suomessa. Se joku pitää olla vähintään virka -statuksella, yleensä se on sormenjälkirekisteri tai sosiaaliviranomainen. Kela virkailijat ovat kasvottomia.
        Mutta harvoinhan tavis kansalaiselta puuttuu todistus olemassa olostaan. Saati, että olisi päässyt sormenjälkirekisteriin hyvistä yrityksistä huolimatta. Ennen vanhaan pääsi helposti, nykyisin joutuu tekemään töitä sen eteen.
        Mutta. Yleensä ne ovat irtolaisia tai muita pudokkailta joilta on kadonnut kaikki paperit, ja elämä.


      • ent.siivoojaparka
        nyk.luuloharha kirjoitti:

        "Ota mukaan joku.."
        Ei riitä suomessa. Se joku pitää olla vähintään virka -statuksella, yleensä se on sormenjälkirekisteri tai sosiaaliviranomainen. Kela virkailijat ovat kasvottomia.
        Mutta harvoinhan tavis kansalaiselta puuttuu todistus olemassa olostaan. Saati, että olisi päässyt sormenjälkirekisteriin hyvistä yrityksistä huolimatta. Ennen vanhaan pääsi helposti, nykyisin joutuu tekemään töitä sen eteen.
        Mutta. Yleensä ne ovat irtolaisia tai muita pudokkailta joilta on kadonnut kaikki paperit, ja elämä.

        Jaha.
        Mistäs sosiaaliviranomainen tietää mennä takuuseen siitä kuka olet, ellet ole sossun pitkäaikainen asiakas? Entä jos et ole rikollinen ja sormenjälkirekisterissä?
        Sen tiedän vuoden takaisesta kokemuksesta, että Ruotsissa riitti todistajaksi oma kakarani siitä, kenelle tämä naama kuuluu.
        Virkatodistus väestörekisteristä todisteena siitä, että tämän niminen ihminen on olemassa ja asuu tässä osoitteessa.
        En ollut irtolainen sanan varsinaisessa merkityksessä, enkä tuntenut itseäni pudokkaaksikaan (tai oikeastaan vähän tunsinkin).
        Kävi näet niin, että minulta kylppäriremontin yhteydessä varastettiin ajokortti (mikä siihen asti oli ainut henkilöllisyyspaperini) ja pankkikortti. Olihan vähän holhouksenalainen olo, kun ei saanut uutta pankkikorttia ilman henkilöllisyyspapereita (siitä kiitän pankkia, että pitävät niin tarkan huolen rahoistani), ei päässyt kopaisemaan omaa tiliään nettipankilla, ei saanut lääkkeitään apteekista ilman todistajan läsnäoloa...
        Ajokortti oli helppo saada uusi, kun lähetti sinne valokuvansa ja täytti paperit. Sitten nousi tassu pystyyn, kun sitä meni hakemaan postista. Piti olla henkolöllisyystodistus, ennenkuin se sieltä irtosi. Ennenvanhaan, kun posti oli vielä Posti, niin ne saivat sieltä ajokorttia hakiessa avata sen ja verrata naamaan. Ei enää...


    • cxvgdd

      Maksaa muistaakseni 20 eur 2 passikuvaa. Äidin syntymäaika ja -paikka, tyttönimi jne.

    • lesken

      Aikoinaan kun tapasin tulevan mieheni, hän oli hukannut kaikki paperinsa. Ei ollut sotilaspassia, ei Kelakorttia, eikä ajokorttia.
      Mentiin yhdessä, oltiin oltu kimpassa jonkin aikaa, Kelaan.
      Virkailijatar kysyi asiaamme, ja selitettiin tilanne.
      Sanoin että mies on "Virtanen". Mies sanoi samaa.
      Virkailijatar katseli miestä hetken ja sanoi: Ihan olet Virtasen näköinen mies, pistetään kortti tulemaan kotiin.
      Purskahdin nauramaan, niin nauroi mies ja virkailijatar.
      Mentiin ulos , poikettiin lähikuppilaan ja kysyin mieheltä, että ootko sä oikeasti Virtanen.
      Itsekin aloin epäilemään, kenen kanssa tässä pyörin.

      • Vai.virtanen.joo

        Vieläkö oot Virtasen kaa vai muun roismon :D


      • lesken
        Vai.virtanen.joo kirjoitti:

        Vieläkö oot Virtasen kaa vai muun roismon :D

        Mulle kävi vanhanaikaisesti, että rakastuin oikeesti tähän Virtaseen. Hänellä oli exä ja sitä kautta varmistelin miehen menneisyyden, exän kanssa suhtkoht yhteisymmärryksessä.
        Menimme avioon ja minusta tuli oman nimeni lisäksi Virtaska.
        Sotilaspassia en koskaan nähnyt. Hän oli, ohrapirtelön maistuessa, kersantti tai ylikersantti. Kun hän oli luutnantti, sanoin, että nyt loppu tarjoilu.
        Niin, Virtanen pohjoisesta nukkui pois pari vuotta sitten.
        Kaipaamaan jäin hänen huumoriaan ja ikuista poikamaisuuttaan.
        Muuten, hänen toiveenaan oli, että haudataan Muistolehtoon, eikä nimeä mihinkään.
        Näin toimin.


    • hytinäx1

      Suomenlaki.com sivustolta:
      Henkilöllisyys pyritään selvittämään normaalin asiointiajan puitteissa. Henkilöllisyys ilman henkilöllisyystodistusta pyritään selvittämään vanhoista lupahakemuksista (ajokortti-, henkilöllisyystodistus-, passihakemus). Lisäksi tehdään kysymyksiä ao. henkilöstä, jotka perustuvat Väestörekisterissä oleviin tietoihin, esimerkiksi äidin tyttönimi, osoitteet. Asioita voidaan selvittää myös poliisin omista rekistereistä, jos henkilö on ollut poliisin kanssa tekemisissä – passiasioita vähemmän miellyttävissä asioissa. Toiseksi tekeytyjiin poliisissa ei ole ainakaan toistaiseksi törmätty.

      Kuinka moni teistä tai lapsista tai lapsenlapsistamme tietää äitinsä tyttönimen? Entäs ne lapset jotka on adoptoidut toiseen perheeseen? Mielestäni tuo kohta on vanhentunut ajatellen nykypäivän perhemuotoja.

      • ent.siivoojaparka

        Kauan kauan sitten, kun olin nuori ja matkusteluhaluinen ja Ruotsissa Suomen kansalaisena hain suomalaista passia, niin piti olla Suomesta (viimeksi siellä kirjoilla olleesta kunnasta) olla esteettömyystodistus. Siinä oli rablattu lähes koko suku, niitten nimet (entiset ja nykyiset), syntymäpaikat, henkilötunnukset... Samoin kaikki tiedot itsestäni ja olenko rikosrekisterissä Suomessa (en ollut).


      • hytinäx1
        ent.siivoojaparka kirjoitti:

        Kauan kauan sitten, kun olin nuori ja matkusteluhaluinen ja Ruotsissa Suomen kansalaisena hain suomalaista passia, niin piti olla Suomesta (viimeksi siellä kirjoilla olleesta kunnasta) olla esteettömyystodistus. Siinä oli rablattu lähes koko suku, niitten nimet (entiset ja nykyiset), syntymäpaikat, henkilötunnukset... Samoin kaikki tiedot itsestäni ja olenko rikosrekisterissä Suomessa (en ollut).

        Muistaakseni ensimäisen kerran kun Ruotsissa asuvana Suomen kansalaisena hain Suomen passia niin riitti kun oli tiedossa Suomen henkilönumeroni ja Ruotsista verovirastosta virkatodistus.
        Täällä se vasta maksaakin hakea Suomen kansalaisena passia. Viiden vuoden passi maksaa 1320SEK ja matkat konsulaattiin tai suurlähetystöön.
        Viimeisimmän passin hankin Suomessa käydessäni.


      • ent.siivoojaparka
        hytinäx1 kirjoitti:

        Muistaakseni ensimäisen kerran kun Ruotsissa asuvana Suomen kansalaisena hain Suomen passia niin riitti kun oli tiedossa Suomen henkilönumeroni ja Ruotsista verovirastosta virkatodistus.
        Täällä se vasta maksaakin hakea Suomen kansalaisena passia. Viiden vuoden passi maksaa 1320SEK ja matkat konsulaattiin tai suurlähetystöön.
        Viimeisimmän passin hankin Suomessa käydessäni.

        Kai minä sitten olen niin epäilyttävän näköinen, että minulla piti olla esteettömyystodistus.
        Sama juttu oli silloinkin, kun kävin uusimassa passiani ja entinen oli ehtinyt mennä vanhaksi. Silloin ei olisi tarvinnut uutta todistusta, jos entinen passi olisi vielä ollut voimassa.
        Hintaa en muista, minkä verran oli silloin. Matkat minulla konsulaattiin eivät maksaneet enempää kuin kaupunkiin muutenkaan.


    • ö-Öö

      Dna

      Siitäpä se aika lopulliseti selviää, jos ei muuten. Noin normaalisi asioiden pitäisi selvitä haastattelemalla ja tarkastamalla kertomaa tarkistettavissa oleviin faktoihin.

      Aloitushan taas kerran oli "ovelasti" tehty pakolaisvastainen kirjoitus. Se totta, suomesta käsin hankala tarkistaa jonkin vieraan maan asiapapereita, mutta asiat kyllä tarkastetaan, Mikki Hiirenä esiintyminen ei takaa kansalaisuutta.

      Yleisestihän harvoin suomessa houtuu tilanteeseen, että sytyperäinen suomenkansalainen menettää kaikki dokumenttinsa, ehkä tulipalo. Mutta aina henkilöllisyys voidaan varmentaa, sen vrran tietoa kerää julmettu märä viranomaiia ja jokatapauksessa kaikilla jotain tuttuja tms, jotka voivat todistaa asiaa.

      Mulla muuten nykyisin ei ole virallisia henkkareita, siis ei voimassa olevaa passia, tai poliisilta saatua henkilökorttia. Harvoin henkkareita tarvitseee, milloin kysytty, epävirallieksi todisteeksi kuitenkin kelvannut ajokortti. Kaikenlaista kirjastokorttia ja kelakorttia tietenkin on, että sen virallisenkin henkkarin saisi ihan varmasti ja helposti.

      Itse asiassa oletan, aika harvalla loppujen lopuksi suomessa on viralliset henkkarit, niitä vaaditaan niin harvoin. Ehkä matkustellessa, eipä siinäkään hommassa aina, muuten todella harvoin.

      =DW=

      • "teevee"

        Totta on torvi totuuden.
        "oveluus" hi, hih
        Hytinäksiä kun lukee, on kuin korppista tai humpsista tavailisi :)
        Miks ei myös teeveetä...

        H.


      • ent.siivoojaparka

        Niitä väärennettyjä papereita ja passeja on ihan varmasti liikkeellä tuhottomasti.
        Kyllä minultakin entisellä työmaallani on huonolla englanninkielellä kyselty, tietäisinkö mistä saisi ruotsalaiset paperit, suomalaisetkin kuulemma olisi kelvanneet. Lupasivat maksaa hyvin, jos pystyn järjestämään.
        Neuvoin mennä kyselemään poliisilta, annoin puh.numeronkin...


      • Rahastuksen.makua

        Kuules teevee! Mä tilasin joululahjaksi lapsilleni ja lapsenlapselleni vaatteita Ellokselta. Heillä ei ole sopimusta postin kanssa joten tavarat tulivat Valintataloon. Nuori kassaneiti intti pitkään kuvallisesta kelakortistani ettei se ole virallinen hnekilökortti. Näytin tekstarinkin joka oli tullut puhelimeeni tavaroiden saapumisesta. Mutta eihän sekään tietenkään takaa että olen kyseinen henkilö. Kuka antaisi oman kelakorttinsa toiselle, vaikka kyllähän niitäkin varastetaan. Mutta niin varastetaan virallisia henkilökortteja, ajokortteja ja passejakin.

        Sain aikani intettyä tämän paketin ja pukki sai toimitettua lahjat ajoissa.
        Kyllä ärsytti vain, kun tosi harvoin joudun henkilöllisyyttäni todistamaan, kun pankkiasiatkin hoidan verkkopankissa. Kai sitä täytyy henkkarit hommata jos haluaa Ellokselta jotain tilata. Olen välillä tilannut Adlibriksestä kirjoja, läheisessä S-marketissa oleva postineiti ei tivannut mitään henkkareita. Yhden kirjatilauksen hain läheisestä R-kioskista ja siellä kysyttiin henkkaria, mutta hyväksyi kuvallisen kela-korttini kun olen niin tuttu ja olen asioinut jo pian 20 vuotta kyseisessä kioskissa.
        Joskus aikanaan tarvittiin henkkareita varten virkatodistus mutta nyt poliisilaitoksen sivulla ei mainittu virkatodistuksesta mitään, vaan oli vain että jollain kortilla todistaa henkilöllisyytensä. Luotettavampi kuvallinen kela-kortti mun mielestä on kuin virkatodistus. Siinähän ei ole mitään kuvaa ja sitä voi vaikka siskonsa virkatodistuksella hakea henkkarit. Jos nimittäin äidin tyttönimen tietäminen riittää...


    • kreivinaika

      Siis Suomessa pitäisi valtion huolehtia jokaiselle Suomen viralliselle kansalaiselle vähintään yksi passi.Mamuthan saavat paperinsa meidän veroeuroista. Miksi virallisesti Suomen kansalainen joka kuuluu perustuslain piiriin on eriarvoisessa asemassa?Ja olla papereitta. Tätä sopii miettiä. Nyt kun meille lappaa näitä muukalaisia ilman papereita tai väärennetyillä papereilla tällä luulisi olevan kiire.

      • 4.1.2016

        Niille on helppo hoitaa paperit koska ovat "kadottaneet" viralliset asiakirjansa. Jokainen Mamu saa uuden henkilöllisyyden ja heistä jokainen on syntynyt 1.1 - vain vuosiluku heittää, mitä ovat keksineetkään nuo viisaat partalapset.


    • JuupaDaapaDiipa

      Kyl ainakin apteekissa kelpuutetaan Kela kortti. Ulkomaille en ole menossa.

    • uusinjo

      henkillöllisyystodistus on hyvä kun uusii, ei tarvii passia euroopan maissa..

      • lesken

        Tänään jouduin menemään pankkiin Nordeaan, kun käteistä ei saanut automaatista. Onneksi oli henkilöllisyystodistus mukana. En tiedä, olisiko vanha kuvallinen Kelakortti riittänyt.
        Oli muuten hirveä tungos pankissa.


    • eino.k

      Jos tuohon henkilökorttiin lisää sairasvakuutustiedot ja kortti vanhenee 5 vuoden kuluessa.
      niin sitten uusi kortti rumba.
      Otetaanko henkilökorttiin nykyään myös sormenjäljet vai pelkästään passiin.

    • att2

      EU määräyksien mukaa kelpaa vain passi ei mikään muu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe