30 x 60 laatta kylpyhuoneen lattiaan? Onnistuuko laittaa, onko liukas ja saako kaatoa?
Lattialaatta
7
199
Vastaukset
Kaatojen tekeminen perinteisellä lattiakaivolla erittäin haastavaa. Noin isolla laattakoolla ns. kourukaivo lienee paras vaihtoehto.¨
Liukkaus riippuu laattojen pinnasta. Nykyään on laattoja jotka eivät ole liukkaita edes märkänä, mutta pinta on hieman matta ei kiiltävä.- Laatta-lentää
Mitä jos laittaisi 30 x 60 muualle lattiaan ja suihkukohtaan, esim. 120 x 120 alueelle, 10 x 10 tai jopa pienempää?
- Laatta.mies
Eihän sitä mikään estä käyttämästä erikokoisia laattoja.
Itse laittaisin ainakin siihen rajakohtaan jonkun kapeahkon koristelaatan joka kiertäisi koko suihkualueen ympäri ja sen sisäosan jollain 10x10 tai mosaiikilla tai pikkukivilaatalla niin näyttäisi enemmän suunnitellulta, kuin siltä, että "isot laatat loppui kesken laitettiin loput pientä"
- lisää.ehdotuksia
Lattiassa tämän kokoisilla laatoilla ei ole mitään järkeä. Seinissä voi käytää mutta pohjien pitää olla tosi tasaisia. Tietysti kukaan ei voi estää tekemästä mitä tahansa hullutuksia.
- Laatta.mies
Itse asiassa aina parempi mitä vähemmän on saumoja, koska laatta itsessään on vesitiivis mutta sauma ei ole ja saumat tuppaa aina ajan kanssa likaantumaan.
Kunhan valitsee sellaiset laatat jotka märkänäkään ei ole liukkaita niin hyvä tulee ja tietysti tekee kallistukset huolella jotta pinnasta saadaan tasainen (kalteva).
- laattamiestampere
Moro!
Kyllä tuo onnistuu jos vain löytää siihen sopivan karkean laatan liukkauden vuoksi. Kaato pitää tehdä vain yhteen suuntaan ja laittaa kaivoksi koko seinän mittainen kourukaivo. Muista laittaa myös lattialämmitys.
T. Laattamies Tampereelta- Laatta-lentää
Mitä jos laittaa suihkualueen vaikka 120 x 100 alueelta vaikka 10mm syvennykseen ja syvennyksen reunat esim. kromisella koristekulmalaatalla (esim. 10mm x 10mm) ja pohjan esim mosaiikilla, niin tulee hyvä kaato. Sitten iso laatta kaatumaan siihen syvennyksen, jossa hyvä kaato viemäriin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait52878- 392517
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381383- 841330
- 631211
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40959Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124853- 32776
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi26632Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan58596