Luinpa tuolta jostakin, että kun jotkut yksilöt haukkuvat kovasti ja niille kokeillaan jos jonkinlaista haukunestopantaa (sitruuna-, ultraääni-, sähköpanta ym.) ja jos nekään eivät haukkumista lopeta, niin omistajilla on edessä koirasta luopuminen!?!!
Ymmärrän, että koirat haukkuvat ja joskus paljonkin, mutta, että sen vuoksi luovuttaisiin koko koirasta? Tapahtuuko tätä useinkin? =(
Voisitteko ottaa kantaa tähän asiaan!?
Ymmärrän, että koirat haukkuvat ja joskus paljonkin, mutta, että sen vuoksi luovuttaisiin koko koirasta? Tapahtuuko tätä useinkin? =(
Voisitteko ottaa kantaa tähän asiaan!?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aika usein käy näin, ja syy ei suinkaan ole ens kädessä koiranomistajassa, vaan siinä että kerrostaloasumisessa tulee naapureiden kanssa ongelmia jos on kovin haukkuherkkä koira...ymmärrän molempia osapuolia...mutta harmillisia juttuja kertakaikkiaan.
Mun tapauksessa ennemmin luopuisin asunnosta, kuin koirastani. Eli en ihan ymmärrä, että koirasta luovuttaisiin haukkumisen takia. Tosin en myöskään ymmärrä koirasta luopumista yleensäkään, koska koiran hankkivan täytyy mielestäni sitoutua koiraan koko sen elämän ajaksi. Allergian puhkeaminen on mielestäni ainut hyväksyttävä syy koirasta luopumiseen.
Olen ehkä turhan suoraviivainen tämän asian kanssa, mutta eihän lapsistakaan luovuta, vaikka ne jossain elämänsä vaiheessa itkisivätkin tauotta.. Ja koira kun harvemmin ilman ihmisen tahtoa vain tulla tupsahtaa elämään mukaan.
Niinhän siinä saattaa loppujen lopuksi käydä,että on se asunnon vaihto edessä,jos on tarpeeksi pitkäjänteiset naapurit...tämä on tosiaan ikävä probleema, ja se koirakaverin ottaminenkin sille saattaa kääntyä vaan kaksinkertaiseks ongelmaksi.
Paako myöntää että itse jouduin luopumaan koirasta, koska se ei suostunut olemaan yksin. Hirvee meteli aina kun se joutui hetkenkin olemaan yksin. Rivitalossa tällainen ei vetele. Omakotitalossa asiahan olisi ihan toinen.
Kannattaa ihmisten miettiä koiraa hankkiessa minkä rodun valitsee!!!
Ei ole kivaa kun joudutaan loettamaan ihania koiria vaan sen vuoksi,että niiden rodun ominaisuuksia on runsas haukkuminen tms
On meistä ihmistä kiinni koirien hyvnvointi. Ei isoja koiria pieniin asuntoihin jne Jokaisen tulee huolella valita rotunsa, jotta koiran kasvatus onnistuu