Windows 7..................55.68%
Windows XP................10.93%
Windows 8.1...............10.30%
Windows 10.................9.96%
Mac OS X 10.11...........2.99%
Windows 8...................2.76%
Mac OS X 10.10............2.23%
Linux...............................1.66%
Windows Vista.............1.62%
http://netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0&qpct=6
Windows XP................10.93%
Windows 8.1...............10.30%
Windows 10.................9.96%
Mac OS X 10.11...........2.99%
Windows 8...................2.76%
Mac OS X 10.10............2.23%
Linux...............................1.66%
Windows Vista.............1.62%
http://netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0&qpct=6
Vastaukset 17
Vanhimmat
Microsoftin operatiivinen johtaja Kevin Turner on asiasta vähän erimieltä.
http://www.tivi.fi/Arkisto/2014-07-16/Microsoft-katsoo-totuutta-silmiin-hallitsee-vain-14-prosenttia-kaikista-laitteista-3211519.html
Ja linuxin osuudesta löytyy vähän toisenlaisia lukemia http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp
Kannattaisi perehtyä noiden tilastojen keräystapoihin ja miettiä mihin tilastoon voi luottaa edes jollainlailla, Netmarketsharen "tilaston" keräystapa ei kerro juurikaan todellisesta käyttöprosentista.
Koska olet perehtynyt noihin prosentti lukuihin niin kerrotko luotettavasti montako prosenttia on windows käyttöjärjestelmien osuus pöytäkoneissa?
Vähemmän kuin pirtussa kuitenkin noita prosentteja.
Windows 90%
Linux 1%
Mac 9%
Tuo tilasto saattaa olla ehkä kaikkein lähimpänä. Linuksit menee yleensä lelumalleihin - ei siis oikeisiin tietokoneisiin, joilla tehdään töitä - vaan lähinnä puhelimiin imemään 99,9% haittaohjelmista ja niin edelleen.....†..hirveää...†
Idiootti!
Mielestäsi tietokonetta (joksi pitää ymmärtää omalla tavallaan myös tabletit, älykännykät jne.) ei siis olisi suotavaa käyttää mihinkään muuhun kuin työn tekemiseen, ei esim. minkäänlaiseen viihdekäyttöön tai ajankuluun (pasianssi, heh-heh-heh-heh...). Tietenkin työkäyttö on tärkeää, mutta ne muutkin käyttötarkoitukset ovat aivan yhtä hyväksyttäviä, myös pasianssin pelaaminen silloin tällöin, vaikka ei siis työn tekemistä olekaan.
Tulehan välillä ulos sieltä peräkammarista ja katsele vähän ympärillesi, tietotekniikkaa löytyy yllättävistäkin paikoista ja laitteista. Tietokoneita on muunkinlaisia kuin rakastamasi pöytäkone, itseasiassa sen osuus pienenee kaiken aikaa.
Mutta pelaa sinä vaan pasianssia huijaamalla, jos se kerran tuntuu hyvin merkitykselliseltä puuhalta ja antaa tyydytyksen tunteen.
99,9% kaikista haittaohjelmista......†....hirveää......†....linuks-ydin andero senkin tekee......†
Ei mitään merkitystä.
Windows fanit ovat kuin lada kuskeja ja tykkäävät elää menneessä maailmassa. Ja mikä kivointa heidän kannaltaan ladassa riittää kaikenlaista pientä kremppaa jonka parissa saa ajan kulumaan kivasti.
Linuxin käyttäjät taas ovat kuin Tesla kuskeja ajamassa kohti tulevaisuutta. Eikä heitä kiinnosta Teslan markkinaosuus. He tietävät ajavansa hyvällä autolla ja se riittää heille.
*Linux-jakeluiden käyttäjät
Onko se Teslakin ruskea?
Millonkahan linuxiin saa oikeita ohjelmia.
Teslan saa haluamansa värisänä.
Linuxiin saa oikeita ohjelmia. Saanut jo kauan. parhaat musiikkiohjelmat saa vain linuxiin. Siis sellaiset, joita ammattilaiset käyttää, mutta eivät harrastelijat niiden kalleuden ja monipuolisuudesta johtuvan vaativuuden takia.
Mikäli Windows fanina tarkoitat Microsoftin tekemiä ohjelmia niitä tuskin Linuxiin saa koskaan. Tarviiko kaikkien ohjelmien olla mikkiksen tekemiä eikö mukamas muut käy?
Vai että parhaat musiikkiohjelmat saa vain linuxiin, no joko sen Toontrackin Superiorin vastineen saa, eli mikä on parempi?
Entä mikä musiikkiohjelmisto on studioissa yleensä?
Microsoftin ohjelmia tuskin tarkoitan, järjen käyttö sallittua, jopa suotavaa.
Windows on yli 90% ser-jätelavan koneista.
Sinnehän ne winkura koneet päätyvät, ennenaikaiseen hautaansa ser keräykseen.
Saahan niistä tietokoneen tekoon käytetyistä raaka-aineista osan takaisin sitä kautta mutta paremmin neitseelliset raaka-aineet tulisi hyödynnettyä pitkäikäisissä linux koneissa.
Linuxin käyttö on ekoteko. Winkuran käyttö johtaa vain ympäristökatastrofiin kaiken muun sen aiheuttaman paskan ja vaivan lisäksi.
10 vuota vanha tilasto
tänäpäivänä myytävistä tietokoneista Linuxin osuus 85 prosenttia
Olisit pistänyt suoraan 90% - mitä sitä suotta vähättelemään......†
Satujahan ne on kaikki muutenkin, eikä kukaan usko kuitenkaan.....†