Konserit väliviikolla

Jouluilmanraatamista

Joulu on juuri ohitettu mutta suunnitelmat ovat jo tulevassa. Katselin majapaikkoja ensi jouluksi ajalle 22.12. - 31.12. Kysynkin asiantuntijoilta onko Wienissä konsertti- tai muuta vastaavaa tarjontaa joulun ja uuden vuoden välillä? Tiedämme näyttäytymiskonsertin uunna vuonna mutta se ei kiinnostaisi ja suunnittelemme paluuta ennen sitä.

5

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 199

      Konsertteja on kyllä. Osa orkestereista ei vain vielä myy lippuja niin pitkälle, mutta esim. Salonorchester Wienillä näkyy olevan päivämäärät jo joulukuulle, ja kaikkina välipäivinä on konsertti.

      Muuten, vaikka "näyttäytymiskonsertti" kiinnostaisikin, niin lippuja saa vain tosi hyvällä tuurilla. Saajat arvotaan, ja tavoittelijoita on yleensä pari sataa tuhatta. :)

      www.viennaconcerts.com/kursalon.php?y1=2016&m1=1

      • Jouluilmanraatamista

        Kiitos ja hieno homma. Majapaikkoja katsellessa yllätyin myönteisesti hintatasosta. Menevätkö wieniläisetkin suomalaisten tapaan kaupungista maalle juhlapyhien aikaan vai johtuvatko kohtuulliset hinnat näin varhaisesta katselusta?


      • 199

        Ehkä nuo välipäivät ovat matalasesonkia. Usein juuri ennen jouluakin on ollut edullista, kun taas joulukuun alussa kalliimpaa. Varsinainen uusivuosi on monessa hotellissa todella kallis. Hyvää matkaa upeaan Wieniin!


      • Jouluilmanraatamista
        199 kirjoitti:

        Ehkä nuo välipäivät ovat matalasesonkia. Usein juuri ennen jouluakin on ollut edullista, kun taas joulukuun alussa kalliimpaa. Varsinainen uusivuosi on monessa hotellissa todella kallis. Hyvää matkaa upeaan Wieniin!

        Kiitos samoin! Vai asutteko siellä? Kaupunki on sen verran tuttu, että olimme siellä 2005 vajaan viikon verran. Vaimo kävi hiljattain työkaverinsa kanssa. Kuten nimimerkistä käy ilmi, olemme harkinneet jättää muutaman joulun vähemmälle höösäämiselle ja ajatella kaukana miten kotiin jouluksi tulevat pärjättelevät. Olivat vain iloisia kertoessani alustavasta suunnitelmastamme. Äiti kun tahtoo touhuta enemmän kuin kohtuus vaatisi.


    • 199

      En asu, mutta käyn siellä joitakin kertoja vuodessa. Ehdoton suosikkikaupunkini!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      241
      4031
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe