Eli meidän neiti painaa n.5 kg. Tulin kotiin niin oli syönyt ison namipussin, kuivia nameja, enkä heti huomannut. Annoin sille vielä vähän yli desin ruokaa ja sitten vasta huomasin! Ei ole parafiiniöljyä ja eläinlääkäri on kiinni ilmeisesti koko viikon! Nyt vatsa on kuin ilmapallo, pinkeä. Koira on hieman alakuloinen....Apua.. Tämä tapahtui monta tuntia sitten joten oksettanminen ei auta! MITÄ TEEN!!
Norwich söi ehkä jopa yli 600g, auttakaa!
4
118
Vastaukset
- herrdoctor
Vähän sama olo kuin itsellä kun juuri söin ison satsin jäljellä olevia jouluherkkuja, uhhuhh...No, mutta soittele jonnekin päivystykseen.
- ihjfr8uiywer
Sopiiko ihan ensimmäiseksi marmattaa sen verran, että jos olet kovin huolissasi koirasta, niin kyllähän sitä neuvoa kysytään silloin eläinlääkäriltä eikä keskustelupalstalta. Ymmärrän kyllä, että olet ilmeisesti eläinlääkärille yrittänyt soittaakin, mutta jokaisen lemmikinomistajan tulee ymmärtää se tosiasia, että asuitpa missä hyvänsä päin Suomea, niin päivystävä eläinlääkäri on aina tavoitettavissa. Aina. Ota siis heti selvää, missä se teillä on ja soita sinne, jos siltä tuntuu.
Kirjoituksestasi ei käy selvästi ilmi, onko kyseessä koirien oma namipussi, mutta oletan niin. Ei koirasi tuohon kuole tai mitään, mutta massu on varmasti kipeä. Ota siis ihan rauhaksiin ja seuraile tilannetta. Älä anna koiralle ollenkaan ruokaa tänään tai huomenna, vaan anna sen nyt paastota vähintään huomisiltaan tai vaikkapa keskiviikkoaamuun asti. Kävelytä lyhyitä ja rauhallisia lenkkejä ja seuraile, että uloste alkaa luistamaan. Vettä kaveri saa tietysti juoda niin paljon kuin maittaa, mutta ruokaa se ei nyt vähään aikaan tarvitse ollenkaan.
Ahmiminen on sinänsä ihan normaalia koiraeläimille, joten tilanteen seurailu riittää kun vahinko on käynyt. Älä turhia hätäile, jollei koira mene todella kipeän oloiseksi ja lakkaa esim. kakkimasta. Namit eivät aiheuta suolitukosta, sillä ne sulavat kyllä, mutta jos joskus olet tilanteessa, jossa on ahmittu jotain sellaista, mikä voi potentiaalisesti aiheuttaa suolitukoksen, niin sitten on aihettakin hätäillä. - vatsakipeänä
Ei hätää. Mahanpurut on varmasti ihan kohtalaiset, muttei siitä henki lähde. Siis jos kyse on koirien herkuista.
- asdasdasddd123
Koiranomistajalla pitäis AINA olla parafiiniöljyä tmv kaapissa vahinkojen varalle. Samoin hiilitabletit ihan suositeltavia, sekä kyytabletit (ei saa antaa kyynpistossa, mutta jos esim ampiainen pistää niin hyvä siihen) ja ohjeet niihin vaikkapa lääkekaapin ovessa, kuten meillä.
Ei auta itkee sitten kun kaupat ja eläinlääkärit on kiinni.
Anna vettä vapaasti juoda ja käytä tarpeeksi ulkona. Jossei kakkaa näy eikä kuulu ja koira alkaa okentelemaan voimakkaasti niin nopsaan päivystävälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t745268- 332911
- 402614
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin262003Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401962Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?291809- 951792
- 1691681
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241398Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941230