Heippa! Majoitumme Goalla Colvan rannan lähellä sijaitsevaan hotelliin. Millainen ranta on nykyään? Onko kaupustelijoita ja kojuja, ruokapaikkoja tms vai rauhaa? Entä lähistön muut rannat, mikä tilanne? Jokunen vuosi on vierähtänyt viime käynnistä.
Colvan ranta
6
162
Vastaukset
Colvaa ja siittä etelhään
"Jokunen vuosi on vierähtänyt viime käynnistä."
Kuinkahan kauan? Molen asustellu sielä ekan kerran 2011, jotenka ossaan vertailla vain siihen, eikä kovinkhaan isua muutosta ole tapahtunu. Elikkä edelleen enemmistön muodostavat Intialaiset turistit ja paikkakuntalaiset vapaapäivän viettäjät, varsinki viikonloppusin. Valakoihosia vain muutama seasa.
"Millainen ranta on nykyään?"
Ei kait sekhään ole juuri muuttunu. Eikä vesi ainakhaan puhistunu ole, ko niitä moottorivenheitä on palijon enämpi ja se joki koittaa puskia saasteensa merheen. Senverrran on parantunu, että viimiset parivuotta on rantoja kierrelly osavaltion jätheenkerräysauto ja koko ranta siivothaan Moborista Vascoon päivittäin.
"Onko kaupustelijoita ja kojuja, ruokapaikkoja tms vai rauhaa?"
Kaupustelijoita on jonkuverran, ei mulle haitaksiasti. Kojuja ei rannasa juuri ole, non siinä kylälä ja Colva Circlen ympäristösä. Ruokapaikkoja on rantsussa muutama (ehkä kymmenkunta). Ja kylälä lissää. Rauhaa? Miten sen nyt ottaa? Molen parina viime talavena asustellu Zalorilla ja sielä on sitä rauhaa.
"Entä lähistön muut rannat, mikä tilanne?"
Benaulim on toinen vilikhaampi ranta siinä lähistöllä, enämpi valakonaamoja, mutta ei kuiten semmosta huisketta ko Colvalla lauantai iltana ;-) Siittä net sit hilijenee etlhään päin mentäisä. Seuraava vilikhaampi on Cavelossim ja semmonen herraskaisempi Mobor. Colvalta pohojosheen en ole monheen vuotheen ajellu, joten niistä en ossaa sanua. Palolem oli kyllä mulle melekonen pettymys. Molen jonku kerran sielä asustellu viime vuosikymmenellä, mutta nysse vaikutti melekeen semmoselta turistislummilta. Rantatuoleja melekein vierivieresä. Jos semmosta oikeen Hidden Paradice - tunnelmaa hakkee, niin Agonda tahi varsinki Cola, vois olla oikia kohe. Colalle tosin voipii olla vähän vaikia päästä. Harvempi taksisuhari ottaa sinne kyytiä, ko on niin huono tie. Gipsyt niinki.
terkut:
perapappa- tukka-hulmuten
Viime talvena pyysin tuttua kuskia viemään Colalle, ja veihän se. Mutta onneton ranta, muutama aurinkotuoli, jotka venäläisryhmä valtasi. Pari tuntia siinä olin polttavan auringon alla ja pakko oli siirtyä toiselle rannalle. Mutta tie oli tosiaan hirveässä kunnossa, eikä kaikki ois varmaan lähteneetkään ajamaan sitä.
- lahjapaketti
Kiitos infoista. täytynee kulkea ranta läpi koko matkalta, eiköhän sieltä sopivia soppia löydy ;)
Mopo on kans ihan hyvä kulukuneuvo. Vuokraus maksaa jotain 200 - 300 RM/vuorokausi. Kestosta ja tinkimishalukkuuvesta riippuen. Jos hommaa vaikka kännyyn Goan kartan ja tekkee vähin kotiläksyjä, niin voi jokseenkin heleposti ajella vaikkapa Colvalta Palolemille. Ehkä somempi jättää palluumatka seuraavalle päiväle. Misäs tet Colvala asutta?
perapappa- lahjapaketti
Siinä Baywatch Resortissa. Saa nähdä tohtiiko mopoilemaan, voi meidän seurueella karata ns mopo käsistä, sen verran painavaa kaasujalkaa löytyy :) Polkupyörä olisi ehkä mun vaihtoehto :)
Ai, Baywatch. No sehän onki kait lähempänä Benaulimia, ko Colvaa ja ihan länkkärialuheela jo ;-) .
Jos käppäilettä pari kilsaa etelhään, niin siinon semmonen kolomen Shakin rypäs, josa keskimmäisenä on Seagull Beach Shack. Käykää moikkaamasa Vanessaa ja Inaciota ja maistakaa king prawnseja. net laittava net erinomasen maukkaasa, oman äitin tekemäsä marinadisa, ruokaryypyksi passaa kotipolttonen Feni (tota ei kannate ottaa ihan vakavasti ;-)). Ja sanokaa Arjalta ja Peralta terkkuja. Inaciolla on aika uusi Gypsy. se ajeluttaa milelhään ympäriinsä ;-) . ovat sit viimosenpääle luotettavia ihimisiä, jos jotaki apua tarttee.
Liikennesäännöt sielon niin yksinkertaset, että non heleppo oppia. jollon raskaampi ajoneuvo, sillon etuajo-oikeus, joten eipä siinä juuri oo erua, mopon ja fillarin välilä ;-)
perapappa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1026651KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3696221Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603093Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112574Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082225- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191663Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341365Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811340- 731237