Moni sisustaa itsensä köyhäksi. Ei kannata.
Tässä nollabudjetin vinkit.
1) siivoa kämppäsi. Sen jälkeen siivoa vieläkin kuin heikkopäinen: pese ja jynssää. 2)Sitten heität kaikki romut pois. Tee tilaa.
3) Parsi kaikki repsottavat pyyheliinat ja tyynyliinat. Laita verhot roikkumaan siististi. 4)Tee uusi taulu tai sisustuselementti jostain kuvasta, vanhasta kalenterista tai revi jostain hyllyyn unohtuneesta taidekirjastasi.
5) Tamppaa matto. Pese pesusienellä sen pinta.
6) Katso netistä "luxury decorations", josta saat hyviä väritysvinkkejä ja yritä sitten heittää pois isot tarpeettomat kornin väriset esineet.
Minibudjetin vinkit
1) Heitä ajatukset keittiöremontista roskiin. Juo kahvit päälle. Säästät tarpeettomasta sähläyksestä 10.000-18.000 E.
2) Osta uusi hella, jos se on rikki. Korjauta hana, jos se on rikki. Maksavat jokusen satasen ammattimiehen laittamana, eivät 18.000E.
3) Tee uusi hylly. Kannattimet maksavat noin 5 euroa kappale.
4) Maalaa huonoja kohtia. Esim. kaakeleita.
5) Korjaa silikonilla sitä sun tätä. Osta pieni pala tapettia ja tapetoi rikkinäinen kohta ja laita halvat kehykset ympärille.
6) Älä osta Ikeasälää. Jokainen ostamatta jäänyt romuska on säästöä. Osta vain sellaista,joka todella on tarpeeseen tai todella kaunis.
Nollabudjetin-minibudjetin sisustaminen
4
179
Vastaukset
Hyviä neuvoja. Jos lisätään vielä elämän hauskuus ja helppous sekä esteettisyys, voi tutustua:
http://www.tarkkamarkka.com/blogi/2015/12/tiivistelma-opas-konmari-menetelma/Kiitos kommentista.
En oikein tykkää tuosta uskonnollisesta puolesta, eli että joka roinalla olisi sielu. Näin luonnontieteilijänä ja uskoltani protestanttina, ei oikein istu. Muuten on ihan asiaa.boxi kirjoitti:
Kiitos kommentista.
En oikein tykkää tuosta uskonnollisesta puolesta, eli että joka roinalla olisi sielu. Näin luonnontieteilijänä ja uskoltani protestanttina, ei oikein istu. Muuten on ihan asiaa.Juu, Marie Kondo on animisti ja mikä lie shintolainen. Mulla on se kirja, ja ne kohdat kristittynä sivuutin. Muutoin siinä on hyviä oivalluksia, esimerkiksi rullata vaatteet (myös liinavaatteet) pystyyn kaappiin, niin tila täytyy ylöspäin, ja tekstiilit menevät 1/4-tilaan entisestä, eivätkä paina toisiaan lyttyyn eikä tule helposti tunkkaista hajua. Kokemuksesta puhun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341992Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1851950Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3951840Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693945- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise51704