Apua keskittymisvaikeuksiin?

Hei!! Onko kenelläkään tietoa keskittymisvaikeuksiin tarkoitetuista luontaistuotteista? Siis tarkoitan, että onko niistä apua. Aapiskukkoa olen kokeillut, mutta siitä ei ollut yhtään apua. Keväällä olisi edessä paljon opiskelua ja keskittyminen on tuskaa...:(
62395
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eräs ystäväni on lapselleen saanut huomattavaa apua Omega-3 kalaöljykapseleista.Muutaman päivän paussi siitä näkyy heti ylivilkkautena ja keskittymisvaikeuksina.Kannattaa ehdottomasti kokeilla.Niitä saa tavallisistakin kaupoista.

Äänestä

Kannattaa kokeilla ruusujuurta (Rhodiola rosea), jota saa esimerkiksi nestemäisenä.
Kalaöljystä voi myös olla apua suurina annoksina (1000mg tai enemmän).

Aiheeseen liittyvää lukemista..

Keskittymiskyky ja tarkkaavuus
http://www.tohtori.fi/rasvahapot/436.html

Äänestä

Mikäli sinulla ei ole verenpainetta, aromaattinen rosmariiniöljy on yksi hyvä apuväline esim. tentteihin luettaessa. Itse käytin opiskeluaikanani sitä joko tuoksulampussa tai sekoittamalla muutaman tipan (2-4 tippaa) kylmäpuristettuun öljyyn (vajaaseen ruokalusikalliseen) ja sivelemällä hartiaseudulle. Kummasti vierähti useampi tunti puutumatta.
En suosittele kuitenkaan iholle ihan jokapäiväiseen käyttöön, mutta juuri esim. tentteihin valmistautumiseen ja kun pitää istuskella tietokoneella naputtelemassa materiaalia.

Ja vahva B-vitamiini pitempään käytettynä on yksi hyvä kans, mieluusti valmiste jossa on C:tä mukana.

Äänestä

6/2002, sivuilla 32-34 on aiheesta tohtori Tolosen laatima katsaus, joka perustuu tutkimuksiin. Juttu löytyi myös netistä
http://www.biovita.fi/suomi/terveyssivut/terveydenhoitaja_2002.html
Sen jälkeen on ilmestynyt lisää tutkimuksia, jotka tukevat artikkelisssa esitettyjä.
Parhaiten lasten keskittymisvaikeuksiin näyttää tepsivän kala- ja helokkiöljyn yhdistelmä (johon on tiivistetty EPA-rasvahappoa), jota täydennetään vitamiineilla ja hivenaineilla ja karnosiinilla.

Äänestä

olen saanut itse apua omega-3 lohiöljystä jonka pitää olla sitä oikeaa eikä mitään seka meteli soppaa kaikki omegat eivät täytä laatuvaatimuksia.itse sain kaverilta omega-3lohiöljy kapseleita jos ja kun niitä ottaa maksimi määrän se vastaa yhtä kirjolohta,siin on ytyä

Äänestä

Kiitos vinkeistä!!:)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


................... kirjoitti:

Hei!! Onko kenelläkään tietoa keskittymisvaikeuksiin tarkoitetuista luontaistuotteista? Siis tarkoitan, että onko niistä apua. Aapiskukkoa olen kokeillut, mutta siitä ei ollut yhtään apua. Keväällä olisi edessä paljon opiskelua ja keskittyminen on tuskaa...:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu