Hiiva???????

Apuaaaa

Olen 15vuotias ja mulla on ollut ehkä jotain kaks vuotta hajua alapäässä ja runsasta vetistä valkovuotoa. Ei kutise mut kävelessä,istuessa tai paikoillaan seistessä välillä tuntuu että pissaisi housuun mut se onkin vain valkovuotoa. Koulussa ja kotona pitää vähän väliä olla käärimässä vessapaperia suojaksi. En halua gynelle se on noloo enkä haluis puhuu koululääkärille,tuntuu et kaikki sais tietäää. Kiireistä apua☹

4

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäriin_vaan

      Kyllä sinun on rohkaistava itsesi ja mentävä lääkäriin (tavallinen terveyskeskuslääkäri tai koululääkärikin kelpaa). Lääkärin pitää diagnosoida ensimmäisen kerran hiivakin jotta pystyt myöhemmin tunnistamaan sen. Jos ilmenee pahaa hajua, kyseessä voi olla myös tulehdus johon tarvitset reseptin lääkäriltä. Hoitamaton tulehdus voi johtaa jopa lapsettomuuteen.
      Terveysalan ammattilaisilla on vaitiolovelvollisuus. He eivät saa kertoa mitään hoidoistasi muille, ellet anna siihen lupaa.

    • Apuaaaaa

      Määräkö koululääkäri vielä erikseen gynelle vai voiko se määrätä jotain lääkkeitä

      • Lääkäriin_vaan

        Yleislääkärikin (koululääkäri tai terveyskeskuslääkäri) voi määrätä tarvittavat lääkkeet. Hän voi tehdä myös tarvittavat tutkimukset sisätutkimuksineen.
        Vain jos lääkäri epäilee jotain vakavampaa sairautta, hän kirjoittaa lähetteen naistentautien poliklinikalle tai gynekologille (jos terveyskeskuksessa on sellainen).


    • nabothitar

      Hiivassa on yleensä kokkareinen vuoto, jota ei välttämättä valu paljoa ulospäin. Kutina voi olla hyvin runsasta ja limakalvot voivat olla haavoilla.

      Emättimen limakalvoilla kuuluisi olla normaalisti tietynlainen bakteeritasapaino, mikä pitää limakalvot kunnossa. Esim. antibioottihoito voi sotkea normaalia tasapainoa ja aiheuttaa oireita. Jos sinulla on ollut yhdyntöjä, on aina mahdollista myös potea sukupuolitautia (klamydia, tippuri esim.). Runsas valkovuoto voi olla myös yksilöllinen ominaisuus. Sukupuolielimissä on erilaisia rauhasia, ja jonkun niistä toimintakin voi olla vähän häiriintyntyt. Itselläni on esim. nabothin kystiä kohdunsuulla. Itsot nabothin kystat saattavat aiheuttaa nesteen valumista emättimestä.

      Joka tapauksessa asia kannattaa tutkia. Se ei ole ollenkaan nolo asia. Ehkä mikään asia ei ole vikana, vaan kyseessä on yksilöllinen ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2632
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      72
      2229
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1621
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      49
      1096
    5. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      937
    6. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      278
      931
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      66
      806
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      14
      774
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      739
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      731
    Aihe