Hiiva???????

Apuaaaa

Olen 15vuotias ja mulla on ollut ehkä jotain kaks vuotta hajua alapäässä ja runsasta vetistä valkovuotoa. Ei kutise mut kävelessä,istuessa tai paikoillaan seistessä välillä tuntuu että pissaisi housuun mut se onkin vain valkovuotoa. Koulussa ja kotona pitää vähän väliä olla käärimässä vessapaperia suojaksi. En halua gynelle se on noloo enkä haluis puhuu koululääkärille,tuntuu et kaikki sais tietäää. Kiireistä apua☹

4

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäriin_vaan

      Kyllä sinun on rohkaistava itsesi ja mentävä lääkäriin (tavallinen terveyskeskuslääkäri tai koululääkärikin kelpaa). Lääkärin pitää diagnosoida ensimmäisen kerran hiivakin jotta pystyt myöhemmin tunnistamaan sen. Jos ilmenee pahaa hajua, kyseessä voi olla myös tulehdus johon tarvitset reseptin lääkäriltä. Hoitamaton tulehdus voi johtaa jopa lapsettomuuteen.
      Terveysalan ammattilaisilla on vaitiolovelvollisuus. He eivät saa kertoa mitään hoidoistasi muille, ellet anna siihen lupaa.

    • Apuaaaaa

      Määräkö koululääkäri vielä erikseen gynelle vai voiko se määrätä jotain lääkkeitä

      • Lääkäriin_vaan

        Yleislääkärikin (koululääkäri tai terveyskeskuslääkäri) voi määrätä tarvittavat lääkkeet. Hän voi tehdä myös tarvittavat tutkimukset sisätutkimuksineen.
        Vain jos lääkäri epäilee jotain vakavampaa sairautta, hän kirjoittaa lähetteen naistentautien poliklinikalle tai gynekologille (jos terveyskeskuksessa on sellainen).


    • nabothitar

      Hiivassa on yleensä kokkareinen vuoto, jota ei välttämättä valu paljoa ulospäin. Kutina voi olla hyvin runsasta ja limakalvot voivat olla haavoilla.

      Emättimen limakalvoilla kuuluisi olla normaalisti tietynlainen bakteeritasapaino, mikä pitää limakalvot kunnossa. Esim. antibioottihoito voi sotkea normaalia tasapainoa ja aiheuttaa oireita. Jos sinulla on ollut yhdyntöjä, on aina mahdollista myös potea sukupuolitautia (klamydia, tippuri esim.). Runsas valkovuoto voi olla myös yksilöllinen ominaisuus. Sukupuolielimissä on erilaisia rauhasia, ja jonkun niistä toimintakin voi olla vähän häiriintyntyt. Itselläni on esim. nabothin kystiä kohdunsuulla. Itsot nabothin kystat saattavat aiheuttaa nesteen valumista emättimestä.

      Joka tapauksessa asia kannattaa tutkia. Se ei ole ollenkaan nolo asia. Ehkä mikään asia ei ole vikana, vaan kyseessä on yksilöllinen ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      137
      3907
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      20
      2558
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      54
      1963
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      77
      1854
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      201
      1714
    6. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      72
      1035
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      21
      1032
    8. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      139
      732
    9. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      61
      714
    10. Anniina Valtonen odottaa - Sai 2-vuotiaalta lapseltaan napakan heiton!

      Suosikkimeteorologi Anniina Valtonen elää uutta vaihetta elämässään. Hän on kertonut odottavansa toista lasta. Valtonen
      Suomalaiset julkkikset
      19
      707
    Aihe