Hiiva???????

Apuaaaa

Olen 15vuotias ja mulla on ollut ehkä jotain kaks vuotta hajua alapäässä ja runsasta vetistä valkovuotoa. Ei kutise mut kävelessä,istuessa tai paikoillaan seistessä välillä tuntuu että pissaisi housuun mut se onkin vain valkovuotoa. Koulussa ja kotona pitää vähän väliä olla käärimässä vessapaperia suojaksi. En halua gynelle se on noloo enkä haluis puhuu koululääkärille,tuntuu et kaikki sais tietäää. Kiireistä apua☹

4

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäriin_vaan

      Kyllä sinun on rohkaistava itsesi ja mentävä lääkäriin (tavallinen terveyskeskuslääkäri tai koululääkärikin kelpaa). Lääkärin pitää diagnosoida ensimmäisen kerran hiivakin jotta pystyt myöhemmin tunnistamaan sen. Jos ilmenee pahaa hajua, kyseessä voi olla myös tulehdus johon tarvitset reseptin lääkäriltä. Hoitamaton tulehdus voi johtaa jopa lapsettomuuteen.
      Terveysalan ammattilaisilla on vaitiolovelvollisuus. He eivät saa kertoa mitään hoidoistasi muille, ellet anna siihen lupaa.

    • Apuaaaaa

      Määräkö koululääkäri vielä erikseen gynelle vai voiko se määrätä jotain lääkkeitä

      • Lääkäriin_vaan

        Yleislääkärikin (koululääkäri tai terveyskeskuslääkäri) voi määrätä tarvittavat lääkkeet. Hän voi tehdä myös tarvittavat tutkimukset sisätutkimuksineen.
        Vain jos lääkäri epäilee jotain vakavampaa sairautta, hän kirjoittaa lähetteen naistentautien poliklinikalle tai gynekologille (jos terveyskeskuksessa on sellainen).


    • nabothitar

      Hiivassa on yleensä kokkareinen vuoto, jota ei välttämättä valu paljoa ulospäin. Kutina voi olla hyvin runsasta ja limakalvot voivat olla haavoilla.

      Emättimen limakalvoilla kuuluisi olla normaalisti tietynlainen bakteeritasapaino, mikä pitää limakalvot kunnossa. Esim. antibioottihoito voi sotkea normaalia tasapainoa ja aiheuttaa oireita. Jos sinulla on ollut yhdyntöjä, on aina mahdollista myös potea sukupuolitautia (klamydia, tippuri esim.). Runsas valkovuoto voi olla myös yksilöllinen ominaisuus. Sukupuolielimissä on erilaisia rauhasia, ja jonkun niistä toimintakin voi olla vähän häiriintyntyt. Itselläni on esim. nabothin kystiä kohdunsuulla. Itsot nabothin kystat saattavat aiheuttaa nesteen valumista emättimestä.

      Joka tapauksessa asia kannattaa tutkia. Se ei ole ollenkaan nolo asia. Ehkä mikään asia ei ole vikana, vaan kyseessä on yksilöllinen ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      65
      5706
    2. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      24
      3637
    3. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      76
      3496
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      113
      2926
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      64
      2427
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      40
      1805
    7. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1348
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1295
    9. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      68
      1214
    10. Miksi kastetaan luterilaisia ?

      Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt
      Kaste
      180
      1061
    Aihe