Hiiva???????

Apuaaaa

Olen 15vuotias ja mulla on ollut ehkä jotain kaks vuotta hajua alapäässä ja runsasta vetistä valkovuotoa. Ei kutise mut kävelessä,istuessa tai paikoillaan seistessä välillä tuntuu että pissaisi housuun mut se onkin vain valkovuotoa. Koulussa ja kotona pitää vähän väliä olla käärimässä vessapaperia suojaksi. En halua gynelle se on noloo enkä haluis puhuu koululääkärille,tuntuu et kaikki sais tietäää. Kiireistä apua☹

4

256

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäriin_vaan

      Kyllä sinun on rohkaistava itsesi ja mentävä lääkäriin (tavallinen terveyskeskuslääkäri tai koululääkärikin kelpaa). Lääkärin pitää diagnosoida ensimmäisen kerran hiivakin jotta pystyt myöhemmin tunnistamaan sen. Jos ilmenee pahaa hajua, kyseessä voi olla myös tulehdus johon tarvitset reseptin lääkäriltä. Hoitamaton tulehdus voi johtaa jopa lapsettomuuteen.
      Terveysalan ammattilaisilla on vaitiolovelvollisuus. He eivät saa kertoa mitään hoidoistasi muille, ellet anna siihen lupaa.

    • Apuaaaaa

      Määräkö koululääkäri vielä erikseen gynelle vai voiko se määrätä jotain lääkkeitä

      • Lääkäriin_vaan

        Yleislääkärikin (koululääkäri tai terveyskeskuslääkäri) voi määrätä tarvittavat lääkkeet. Hän voi tehdä myös tarvittavat tutkimukset sisätutkimuksineen.
        Vain jos lääkäri epäilee jotain vakavampaa sairautta, hän kirjoittaa lähetteen naistentautien poliklinikalle tai gynekologille (jos terveyskeskuksessa on sellainen).


    • nabothitar

      Hiivassa on yleensä kokkareinen vuoto, jota ei välttämättä valu paljoa ulospäin. Kutina voi olla hyvin runsasta ja limakalvot voivat olla haavoilla.

      Emättimen limakalvoilla kuuluisi olla normaalisti tietynlainen bakteeritasapaino, mikä pitää limakalvot kunnossa. Esim. antibioottihoito voi sotkea normaalia tasapainoa ja aiheuttaa oireita. Jos sinulla on ollut yhdyntöjä, on aina mahdollista myös potea sukupuolitautia (klamydia, tippuri esim.). Runsas valkovuoto voi olla myös yksilöllinen ominaisuus. Sukupuolielimissä on erilaisia rauhasia, ja jonkun niistä toimintakin voi olla vähän häiriintyntyt. Itselläni on esim. nabothin kystiä kohdunsuulla. Itsot nabothin kystat saattavat aiheuttaa nesteen valumista emättimestä.

      Joka tapauksessa asia kannattaa tutkia. Se ei ole ollenkaan nolo asia. Ehkä mikään asia ei ole vikana, vaan kyseessä on yksilöllinen ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2478
    2. 80
      1077
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      966
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      644
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      94
      579
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      556
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      532
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe