Hiiva???????

Apuaaaa

Olen 15vuotias ja mulla on ollut ehkä jotain kaks vuotta hajua alapäässä ja runsasta vetistä valkovuotoa. Ei kutise mut kävelessä,istuessa tai paikoillaan seistessä välillä tuntuu että pissaisi housuun mut se onkin vain valkovuotoa. Koulussa ja kotona pitää vähän väliä olla käärimässä vessapaperia suojaksi. En halua gynelle se on noloo enkä haluis puhuu koululääkärille,tuntuu et kaikki sais tietäää. Kiireistä apua☹

4

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkäriin_vaan

      Kyllä sinun on rohkaistava itsesi ja mentävä lääkäriin (tavallinen terveyskeskuslääkäri tai koululääkärikin kelpaa). Lääkärin pitää diagnosoida ensimmäisen kerran hiivakin jotta pystyt myöhemmin tunnistamaan sen. Jos ilmenee pahaa hajua, kyseessä voi olla myös tulehdus johon tarvitset reseptin lääkäriltä. Hoitamaton tulehdus voi johtaa jopa lapsettomuuteen.
      Terveysalan ammattilaisilla on vaitiolovelvollisuus. He eivät saa kertoa mitään hoidoistasi muille, ellet anna siihen lupaa.

    • Apuaaaaa

      Määräkö koululääkäri vielä erikseen gynelle vai voiko se määrätä jotain lääkkeitä

      • Lääkäriin_vaan

        Yleislääkärikin (koululääkäri tai terveyskeskuslääkäri) voi määrätä tarvittavat lääkkeet. Hän voi tehdä myös tarvittavat tutkimukset sisätutkimuksineen.
        Vain jos lääkäri epäilee jotain vakavampaa sairautta, hän kirjoittaa lähetteen naistentautien poliklinikalle tai gynekologille (jos terveyskeskuksessa on sellainen).


    • nabothitar

      Hiivassa on yleensä kokkareinen vuoto, jota ei välttämättä valu paljoa ulospäin. Kutina voi olla hyvin runsasta ja limakalvot voivat olla haavoilla.

      Emättimen limakalvoilla kuuluisi olla normaalisti tietynlainen bakteeritasapaino, mikä pitää limakalvot kunnossa. Esim. antibioottihoito voi sotkea normaalia tasapainoa ja aiheuttaa oireita. Jos sinulla on ollut yhdyntöjä, on aina mahdollista myös potea sukupuolitautia (klamydia, tippuri esim.). Runsas valkovuoto voi olla myös yksilöllinen ominaisuus. Sukupuolielimissä on erilaisia rauhasia, ja jonkun niistä toimintakin voi olla vähän häiriintyntyt. Itselläni on esim. nabothin kystiä kohdunsuulla. Itsot nabothin kystat saattavat aiheuttaa nesteen valumista emättimestä.

      Joka tapauksessa asia kannattaa tutkia. Se ei ole ollenkaan nolo asia. Ehkä mikään asia ei ole vikana, vaan kyseessä on yksilöllinen ominaisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      350
      6431
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3816
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      97
      1015
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      890
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      0
      880
    6. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      856
    7. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      137
      833
    8. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      830
    9. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      820
    10. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      813
    Aihe