Vapo myy sahayhtiönsä Itävaltaan
Talouselämä
5.1. 13:07
päivitetty 5.1. 13:08
Vapo myy omistamansa Vapo Timber Oy:n itävaltalaiselle Binderholz-konsernille, yhtiö kertoi tiistaina.
Vapo Timber Oy liittyy Binderholz-konserniin ja tulee jatkamaan toimintaansa nimellä Binderholz Nordic Oy.
Vapo Timber Oy:n kuusi- ja mäntysahatavaraa tuottavat sahat sijaitsevat Lieksassa ja Nurmeksessa. Sahojen yhteinen kapasiteetti on noin 450 000 kuutiometriä sahatavaraa vuodessa.
Ilmoitus Klikkaa lisätietoa!
Yhtiöllä on noin 100 työntekijää ja sen liikevaihto on noin 100 miljoonaan euroa.
Tiedote ei mainitse kauppahintaa.
Vapon toimitusjohtaja Tomi Yli-Kyynyn mukaan sahaliiketoiminta ei kuulu yhtiön ydinliiketoimintaan. Kaupalla vapautetaan voimavaroja energialiiketoimintojen kehittämiseen.
Vaikka kauppa heikentää jonkin verran kuluvan vuosikolmanneksen tulosta, se parantaa Vapon kannattavuutta ja tunnuslukuja jatkossa, yhtiö kertoo.
Kaupan allekirjoittamisen yhteydessä on tehty sopimukset Vapo Timber Oy:n ja Harvestia Oy:n välillä raaka-ainetoimituksista sahoille sekä sopimus lämmön toimittamisesta Kevätniemen sahalle Vapo Oy:n Lieksan voimalaitoksesta.
Kauppa vaatii toteutuakseen Itävallan kilpailuviranomaisten hyväksynnän. Sopimuksen loppuunsaattamisen odotetaan tapahtuvan tammikuun 2016 aikana.
Saha/sahat Itävaltalaisyritykselle
Sahauutisia
0
100
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24845373Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211254Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110892Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2256532Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391687
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261530