Mikä olisi turvallisin tapa sammuttaa tv (5 vuotta vanha Samsung)? Sehän jää joka tapauksessa valmiusasentoon, kun verkkokytkintä ei ole. Nyt on käynyt jo useamman kerran niin, että kun tv sammutetaan jatkohaaroitusrasiassa olevalla pääkytkimellä kokonaan, tv menettää totaalisesti muistinsa ja käynnistettäessä tulee vaan lumisadetta ja lukee "ei signaalia". Tällöin ei edes uudelleenviritystä voi suorittaa, kun mentäessä viritysvalikkoon , se kysyy vaan toistuvasti maatietoa ja salasanaa eikä jatka eteenpäin. Digipuolelle ei edes pääse, kun ei säätimessä ole enää A/DTV-näppäintä, kuten vanhemmissa vehkeissä. Ainoa tapa saada toosa henkiin on suorittaa master-resetti info-menu-mute- pwr on-näppäilyllä, jonka jälkeen kanavat virittyvät normaalisti,
LCD-tv:n sammuttaminen.
hankalahkotapaus
551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olisko muisti kelloparistolla varmennettu ja paristo lopussa?
Ei näissä vehkeissä mitään muistiparistoa käytetä. Sellaisia oli aikoinaan 80-luvulla esim. Philipsin telkuissa ja Finlux-OBC:ssa ja Luxor Satellitessa.
Ehkä hellävaraisempi keino tv:n sammuttamiseen on asettaa se ensin kaukosäätimellä standby-tilaan ja sitten vasta katkaista päävirta, jos kokonaan haluaa sen irti verkosta. Tällöin ainakin isomman jännitteen hakkurit ovat jo pysähtyneet kytkentätilanteessa ja syntyvien jännitepiikkien määrä vähenee.
Kyllä tuo töpselistä sammuttaminen on ihan selkeästi vaikeuksien kerjäämistä.
Lieneekö vain ne kuuluisat suotokonkat loppu (kuivanut) ja jännitteet kiikunkaakun käynnistykseen?
Käytä sammutuspeittoa, ja sitten seuraavana iltana peitto pois päältä.