LÄHIRUOKAAKO

Me haluamme syödä lähiruokaa ja tietysti nauttia luomua kotikeittiössä itse valmistamaamme, mutta....
-Mikä lienee todellisuus?
http://areena.yle.fi/1-2417962?autoplay=true
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ratsastajapatsas
sai sijansa hyvän ruokalan paikalle Hesassa.
Kalervo Kallio maailmankuuluna kuvanveistäjänä ei saanut sitä suunnitellakseen koska Mannerheim oli ratsun selässä liian pieni.
Ruokaan tämä kuuluu siksi, että olen viimeisiä Elannolle perunaa ja vihanneksia toimittanut viljelijä.
Kotimaisuus on markettien ruokahyllyillä jopa vähenevä...hmm
Ravintoloissamme saamme yhä useammin palvelua ulkomaalaistaustaisilta kuten myös metsämarjamme ja sienemme ovat heidän poimimiaan.
Närpiön tomaatit ja kurkut ovat myös lähes kaikki ulkolaisten kasvattamia vaikka siitä tuli viimein kaksikielinen kunta.

Äänestä

Lähiruokaa, jota viljelee, korjaa,laittaa ja tuo sinulle valmiina mieliannoksena ruokapöytääsi. Nuoremme syövät mielellään pikaruokaa hampurilainen toisessa ja oluttölkkki toisessa kädessä
ellei siinä ole kännykkä.
Taksi tuo bizzeriasta nopsaan...

Äänestä

TARJOUKSET
voit lukea myös markettien ilmoituksista päivän aviiseista.
- Älä tee kuin minä teen vaan kuin minä opetan.

Äänestä

Vältän luomu- ja lähiruokaa, koska ne ovat normaalia ruokaa kalliimpia.

Äänestä

Aamukahvi vaiko aamiainen oli sinulla ensimmäisenä herättyäsi
ja millaista lähiruokaa nautit tänään?

Äänestä

Lähiruokaa en juurikaan käytä Tällä tavoin sitä riittää enemmän muille.

Äänestä

KENIALAISTA/VIETNAMILAISTA
lienee kahvi joskus kahvipirtissäkin arlan kermalla latvialaisten leivosten kera ellei vaasan myllyn ....

Äänestä

BRASILIA - kahvimaana menettänyt asemiaan.
Miten lie nykyinen futismaine?
Meillä "lähiruoka" on klisee.

Äänestä

LUONTASITUOTTEET
ovat jo pitkään olleet melkoista bisnestä.
Muistan erään tätini käyttäneen niitä jo puoli vuosisataa sitten.
Kerroin hönelle, että kilossa porkkanoitani on monin verroin enemmän betakaroteenia kuin tuolloin yli SATASEN maksaneessa purkissa. Vieraani ihmettelivät ruokapöydössömme, että mistä näin hyviä tomaatteja saa?
Olin tuolloin työssäni nyös kasvihuoneitten hoitajana ja tietysti toin kotiin itsellemme.

Äänestä

KOTIMAINEN RUOKA
ei ole juuri parempaa kuin ulkolaisetkaan kun itsekin syömme yhä enemmän ulkolaisia tuotteita. Kotoiset vihanneksemmekin on useimmiten ulkolaistaen maahantulleitten hoitamia, poimimia javalmistamia sekä tarjoilemia.
Luontaistuotteet harvoin kotimaista alkuperää...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


presidenttisekoitus kirjoitti:

Me haluamme syödä lähiruokaa ja tietysti nauttia luomua kotikeittiössä itse valmistamaamme, mutta....
-Mikä lienee todellisuus?
http://areena.yle.fi/1-2417962?autoplay=true

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu