Onko normaalia että vesikiertoiset patterit naksuvat vähän väliä , varsinkin yöllä on aika rasittavaa kuunnella sitä , tiedän että patterit lämmetessään naksuvat mutta onko mitään tehtävissä , toinen patteri on käännetty isoimmillaan ja toinen ei ja silti molemmat naksuttavat , pitäisikö pienentää patteria , tosin silloin se kylmenee , en muista että aiemmin olisi ollut tälläistä naksahtelua ?
Vastaukset 11
- jasaja
vesi vähissä
- Erik_rak_mest
Kyllä vaan. Asunnon ulkoseinä todella kylmä pakkasella ja vieressä oleva patteri meinaa jäätyä, joten sen sisällä oleva kuuma vesi aikaansaa lämpötilaerosta johtuvan metallin naksumisen (liittyy atomien liikeprosessiin, voisin selostaa sen kemian kaavallakin mutta en viitsi ottaa rakennusmestariajan koulutuksen laajoja opintoja tänne).
- NyquistDiagram
Onko kyseessä lämpölaajenemisen aiheuttama naksuminen, vai säännöllinen pamahtelu? Jälkimmäinen voisi olla oskillointia, eli patterin termostaatti sulkeutuu äkisti, avautuu sitten taas hiljakseen ja kuumetessaan tarpeeksi sulkeutuu taas äkisti jne. Lieneekö mahdollista lämpöpattereissa?
- tyhjää_jauhamista
Ei ole mahdollista
- nurkissanapsuu
Tuollainen useamman patterin naksuminen johtuu todennäköisesti koko vesikiertoisen järjestelmän "huojunnasta", eli verkoston veden lämpötila vaihtelee. Jo muutaman asteen vaihtelua lyhyellä ajanjaksolla aiheuttaa lämpölaajenemista / supistumista, joka puolestaan aiheuttaa napsuvaa ääntä.
Syy tähän löytyy todennäköisesti talon lämmönjakohuoneesta. Syy voi olla viallinen lämpötilansäädin, jumittava säätöventtiili tai väärin virtetty tai mitoitettu säädin / venttiili.
Ota yhteys talonne isännöitsijään tai huoltoyhtiöön. Kysy myös muilta asukkailta, napsuuko heidän patterit. - kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Patterit ovat vierekkäisissä huoneissa eli vesi tulee niihin samoista putkista ( putki tulee yläkerrasta patteriin ja menee seinän läpi toiseen huoneeseen ) . En osaa sanoa napsuuko molemmat patterit vai vain toinen kun ääni kulkee putkia pitkin . Tuo naputtelu on kyllä tosi rasittaavaa varsinkin kun välillä yöllä herää siihen , vaihteleeko tuo termostaatti koko ajan pattereiden lämpöä joka aiheuttaa tuon lämpölaajenemisen ?
- nurkissanapsuu
Huonetermostaatti ei ole kovin herkkä lämmönvaihteluille, joten en usko että kunnossa olevan termostaatti tuota napsuntaa aiheuttavan, mutta ei se toki mahdotonta ole. Asiaa voi kokeilla vaihtamalla termostaattit päikseen jonkun toisen patterin kanssa.
Mutta edelleenkin...lämmitysverkoston lämpötilan huojunta aiheuttaa napsuntaa. Se kuuluu patterissa ja putkissa ja kantautuu pitkiäkin matkoja. Jos tätä napsuntaa kuuluu useammasta paikasta, lähtisin vikaa etsimään lämmönjakohuoneesta.
- kkkkkkkkkkkkkkkkkk
Joskus aikaisemmin yhtiökokouksessa on sanottu että pattereiden napsuminen on normaalia mutta ei kai niidenkään kuulu napsahdella vähän väliä kun aikaisemilta talvilta en muista tätä tapahtuneen ? Tuota naksutusta on nyt ollut parin viikon ajan ja kokeilin pienentääkin patterin termostaattia niin silti patteri naksui .
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Huomasinpa että tuon toisen patterin toisen pään kiinnike ei ole paikallaan ( patterin alakiinnike ) tosin se ei ole ole ollutkaan muistaakseni koskaan paikallaan mutta olisiko patteri ruvennut liikkumaan enemmän kun tuo alapidike ei kannata patteria ja nyt kun kokeilin sitä että kun patteri naksuu se loppuu kun painaa patterin yläpidikettä alaspäin patteria vasten , patteri on asetettu jo alunperin huonosti kun yksi pidike on jätetty laittamatta tukemaan patteria ................... en tiedä saako sitä enää paikalleen kun talo on jo 40 vuotta vanha , mutta ilmeisesti on pyydettävä huoltomies katsomaan pystyykö patteria korjaamaan niin ettei se liikkuisi aina kun lämpötila patterissa vaihtuu ?
- kkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Nyt patterin kiinnikkeitä korjattu ja toivotaan että naksuttelu on vähentyy kun patteri ei pääse liikkumaan niin paljon lämpötilavaihteluiden seurauksena !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa791867Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as341202Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134954Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.200879- 82718
- 64704
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo210664- 66629
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79618- 64574
- 35571
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32548- 55517
- 36514
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28442- 33423
- 40417
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin12408- 82408