Meidän Salmari (salmiakkikossu eli kilpikonna) on täyttänyt 17 v. Tyttönen on puolivillikissan ja karkulaiskissan tuotos. Nuoruutensa kesät 14 vuottiaaksi vietti landella, skruudaten hiiriä ja myyriä. Nyttemmin 3-4 vuotta ollu täällä Stadissa ihan sisäkissana. Pieni (n. 4,5 kg.) vanhaneiti voi hyvin ja on mielestäni maailman kaunein ja oikeasti ymmärtää ihmisten puhetta. Mutta sehän onkin meidän kissiMissi!
elinikä kissalaiselle????
oliwer191919
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Meillä eli kissa 22 vuotiaaksi, leikattu narttu, jolle ei pentuja teetetty.Ihan terveenä eli tuon iän, lopulta kuitenkin voimat heikkeni muutamassa päivässä, ja päädyttiin viemään eläinlääkärille lopetettavaksi.Pitkä ikä selittyy luultavasti sillä, että meillä oli myös melkeimpä sisäkissana.Ulkona oli paljonkin , varsinkin kesäisin, mutta ei niin, että olisi sinne yksin jätetty.Aina oli joku ns.kissanvahtina perheestä, katsomassa mitä kissa touhuilee ja se ettei katoa.Kova oli leikkimään iltaisin viellä vanhanakin, ylipainoa sillä ei ollut.Vanha kissahan ei ulkoilleessaan osaa varoa enää petoja yms, vaan jää helposti niiden saaliiksi, siksi kissan kanssa oltiin loppuaikana todella tarkkoja.Sukulaisten ulkokissat ovat eläneet huomattavasti vähemmän aikaa.Ja yleensä se elämä päättynyt kurjasti katoamiseen , ketunruuaksi ja autojenallekkin, jo paljon nuorempana.Sisällä vanhakin kissa pärjää hyvin, ja itse näkee jos sille tulee jotain sairauden tai vanhuuden oireita johon on syytä puuttua.Meillä kissa ei viimeisinä vuosinaan enää pystynyt huonoista hampaistaan johtuen syömään kuivaraksuja, joten mentiin sitten pehmeällä purkkiruualla viimeiset vuodet.
Kurjaa se on aina kun tulee aika lemmikistä luopua, mutta kun muistelee, että on kaikkensa tehnyt että lemmikillä on kaikki hyvin, ja että se on turvassa.Niin se on kuitenkin se tärkein asia, antaa eläimelle parhaan mahdollisen elämän.Parempaa elämää en olisi voinut kissalle antaa, kaikki sen eteen tehtiin, mitä tehtävissä oli.
Ihana ja lämmin muisto siitä kissasta jäi koko perheelle, lapsien koko nuoruusiänhän se kissa meillä oli.