Moi!
Osaisiko joku ottaa kantaa seuraavaan?
Olen ollut mukana harrasteyhdistyksen toiminnassa, ja tätä varten tarvitaan avain erääseen rakennukseen. Kun sain avaimen, maksoin siitä 30€ pantin ja tein kirjallisen panttisopimuksen. Nyt yhdistyksen hallitus on tehnyt säännön, että kaikki nuo maksetut pantit muutettiin avainmaksuksi, jota siis ei palauteta avaimen luovutuksen yhteydessä. Olen eroamassa yhdityksen toiminnasta ja kaipaisin rahani takaisin.
Omasta mielestäni tällaista yksipuolista sopimuksen muuttamista ei saisi tehdä, mutta en nyt osaa kaivaa esiin lakia, joka sen kieltäisi. Osaako joku sanoa olenko oikeassa ja miten tuo kannattaisi perustella reklamaatiossani?
Osaisiko joku ottaa kantaa seuraavaan?
Olen ollut mukana harrasteyhdistyksen toiminnassa, ja tätä varten tarvitaan avain erääseen rakennukseen. Kun sain avaimen, maksoin siitä 30€ pantin ja tein kirjallisen panttisopimuksen. Nyt yhdistyksen hallitus on tehnyt säännön, että kaikki nuo maksetut pantit muutettiin avainmaksuksi, jota siis ei palauteta avaimen luovutuksen yhteydessä. Olen eroamassa yhdityksen toiminnasta ja kaipaisin rahani takaisin.
Omasta mielestäni tällaista yksipuolista sopimuksen muuttamista ei saisi tehdä, mutta en nyt osaa kaivaa esiin lakia, joka sen kieltäisi. Osaako joku sanoa olenko oikeassa ja miten tuo kannattaisi perustella reklamaatiossani?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kauppa on kauppa ja panttaus on panttaus, ihan eri oikeustoimia, joita ei voi muuttaa ilman molempien osapuolten suostumusta. Jos sinulla on vielä kirjallinen sopimus, jossa kerrotaan kyseessä olevan panttaussopimus, etkä ole rikkonut sen ehtoja, yhdistys joutuu palauttaa pantin, ovat päättäneet mitä tahansa.
Ainoa ongelma voi syntyä jos olet esim vuosikokouksessa äänestänyt sopimusmuodon muutoksesta.
Kiitos vastauksesta. Minulla on asiasta ihan selkeä sopimus en ole ollut päättämässä mistään asioista. Olen vain rivijäsen, jolla yhdistyksen avain oli hallussa. Tilan käyttö on osa toimintaa, eli noita avaimia on lähes kaikilla jäsenillä.
Sitä jäin pohtimaan, että minkä lain mukaan noita panttauksia käsitellään? Onko se kuitenkin varallisuusoikeudellinen oikeustoimi?
Koska teillä ei ole luovutuskirjaa(kauppakirja) se ei ole luovutus ja palauttamalla avaimen voit vaatia panttiasi takaisin. On vastapuolen velvoite näyttää että olet hyväksynyt kaupan jälkikäteen.
Valitettavasti mitään yhtä yksinkertaista lakia ei ole noin itsestään selvästä asiasta, paitsi että siihen soveltuu:
Laki varallisuusoikeudellisista oikeustoimista 1 ja 3 luvut
Lisäksi pantin haltijan velvoitteita Kauppakaaren 10 luku, pykälien tarkoituksesta ja merkityksestä on löytyy monia KKO:n ja myös paljon vanhempia ennakkoratkaisuja.
Käytännössä jokaisen esinetyypin tai oikeuden (kiinteä, erilaiset irtaimet) panttauksesta on erityisiä säädöksiä esinetyyppiä tai oikeutta koskevassa lainsäädännössä. Lisäksi on sitten tietenkin vierasvelka ja kuluttajan tekemät panttaukset, lista on pitkä.
Käteisen panttauksessa on kyse irtainten esineiden (seteli ja kolikko kappaleiden) panttauksessa, tilivaroissa taas saatavan panttauksesta.
Jos koet aivan tarpeelliseksi tai omasta mielenkiinnosta hakea jotain kättä pidempää, helpoimmalla pääset kun etsit alan (irtaimen panttaus tai irtaimen kauppa) kirjallisuutta kirjastostasi, niihin on kerätty asiat hyvin.
<>
Sen verran korjaan itseäni ennakoiden kommentteja, että myös suullinen sopimus riittäisi irtaimessa kaupassa mutta aika heikoilla olisi jos on olemassa kirjallinen panttaussopimus.
Sinällään tämä ei mitenkään tähän asiaan liity, mutta yhdessä kohdassa olet hieman hakoteillä.
"...en ole ollut päättämässä mistään asioista. Olen vain rivijäsen..."
Yhdistyksessä nimenomaan ne rivijäsenet päättävät asioista. Yhdistyksen kokous, tavallisimmin lempinimeltään "vuosikokous", "kevät-/syyskokous", "jäsenkokous" tai "yleiskokous" on yhdistyksen ylin päättävä elin. Hallitus vain sitten toteuttaa "päivittäisessä" toiminnassa yhdistyksen kokouksen tahtoa. Ko. kokoukseen on kutsuttava kaikki jäsenet, ja pääsääntöisesti kaikki ovat puhe- ja äänioikeutettuja.
Jos sitten et moisiin kokouksiin osallistu, niin sinun tulee vain tyytyä siihen mitä siellä on päätetty.
Mutta kuten sanottu, tämä ei nimenomaan tähän asiaan liity. Ei oikeustoimilakia ja yksityisoikeuden perusperiaatteita voida yhdistyksen kokouksen päätökselläkään sivuuttaa.
Kiitos paljon vastauksestasi. Kyllä minä noiden perusteella saan kyhättyä kokoon ihan uskottava vastineen, jos asiasta enemmän pitää riidellä. Uusi ongelma on se, että seuran puheenjohtaja ei vastaa viesteihini. Taitaa olla tietoinen, että heikoilla on. :)
Avaintahan ei tarvitse palauttaa jos panttia ei saa samalla takaisin. Voi se puheenjohtajaa pistää mietityttämään kun avain on jollakulla ei-jäsenellä...
Ei, mutta eipä sitä saa kenellekään luovuttakaan, sopimus kieltää. Muuten olisin myynyt sen toiselle seuralaiselle.
Lähinnä haluaisin siis rahani pois, vaikka kieltämättä asia on myös periaatteellinen.