Meillä on 6 v chihuahuatyttö, joka on koko elämänsä ajan herännyt vähintään kerran yössä kiertämään talon ja myös pissaamaan. Nyt juo9ksun aikana kiertely ja pissaus tapahtuu 3-6 kertaa yössä ja olemme tosi väsyneitä nousemaan aina pikkutunneillapäästämään sitä ulkoilemaan. Onko mitään konstia milllä sen saisi lopettamaan ja nukkumaan yön rauhassa? Jos ei päästä sitä pihalle niin sitten kusee sisälle. Koira on e-lääkärin mukaan terve ja tosi rakas meille, ehkä vähän hemmoteltu.
Vastaukset 4
- Jdjrurujfjdjd
Jos koira on ymmärtänyt sisäsiisteyden periaatteet, niin sen voi opettaa kissanhiekkalaatikolle. Koulutus samalla idealla kuin pennun sisäsiisteyden opetus. Tämä ei tietenkään saa korvata lenkkejä, mutta säästää teidät yöllisiltä heräämisiltä :)
Parantumattomasti epäsiisteihin koiriin ei auta mikään :/ yleistä pikkukoirilla sekin.
Seuraava koira kannattaa valita pidätyskykyisistä vanhemmista, sillä sisäsiisteysvaikeudet ovat periytyviä ja todennäköisesti kasvattajat ovat "unohtaneet" mainita teille koiriensa ominaisuuksista... - cinzu
Yöksi voi myös laittaa koira aitaukseen ja sinne sanomalehtiä, niin päästelee ainakin vaan yhteen paikkaan sitten, jolloin voit nukkua yösi rauhassa.
- sefzfsef
Yön yli häkittäminen on kiellettyä... komppaan ensimmäistä kirjoittajaa. Kissanhiekkalaatikko toimii meillä hyvin!
- Leene
Minun 1-v uroksella on hyvä pidätyskyky, ja osaa tehdä tarpeet ulos. Ongelmana kuitenkin on, että jos on vähänkin hapsukas matto lattialla, saa see tarpeen tullen kyytiä. Kovin rasittava ongelma.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 641032
- 621024
- 93817
- 57803
- 42668
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois222630- 50588
- 40570
- 66565
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79553