Olen lähettänyt käsikirjoitukseni kahdeksalle eri kustantamolle. Onko tällainen määrä yleinen, vai yrittävätkö jotkut teistä vieläkin usemman kautta? Tekisi mieli kerralla lähettää se kaikille vähänkin mahdollisille tahoille, jos niin saisi parannettua julkaisumahdollisuuksia.
Ei kai tässä nyt ainakaan mitään hyvien tapojen vastaistakaan ole, että kääntää jokaisen kiven...
Miten monelle kustantamolle kannattaa lähettää?
5
186
Vastaukset
- Jäätynyt
Moi
Ite tein silleen, että lähetin aluksi kolmeen. Kun hylkäys tuli kaikista, pistin arvostelupalveluun ja muokkaan sitä vielä kertaalleen annetun palautteen perusteella. Sen jälkeen lähetän sitä muihin.
On tylyä jos tulee hylkäys kaikista kolmestakymmenestä ja tajuat myöhemmin, että kässäri on hyvä, mutta siinä on viilausta ja idioottimokia, joita et alkuperäisessä luovuuden huumassasi huomannut. Et kehtaa tämän jälkeen enää tyrkyttää sitä samaa toista kertaa, niille, jotka sen jo kertaalleen hylkäsivät.
Siksi (tämä on vain minun mielipide) kandee ensin pistää muutamaan ja kattoa, millainen on vastaanotto. Kahdeksankin ei-kiitosta kyllä ketuttaa ja saa epäilemään omia taitoja.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen: kyllä itsekin lähetän hengentuotokseni vielä vähintään viiteen, ennen kuin luovutan. Mutta en siis kerrallaan, koska haluan säilyttää takaportin, lähinnä mielenterveydellisistä syistä. - Kalsea
Kiitos vastauksesta. Tuo on hyvä pointti. Toisaalta nyt kun olen jo potentiaalisimmille lähettänyt, ei kai voi kuin toivoa parasta. Olisi ehkä pitänyt esittää tämä kysymys ennen kuin lähettää yhteenkään :) No, katsotaan miten käy.
- lpota
Oma neuvoni noudattelee jo mainttua: ei kannata lähettää liian monelle heti aluksi. Käsikirjoituksessasi voi hyvin olla vielä muokattavaa, jota et ole vain huomannut, varsinkin jos olet pitänyt kirjoittamisessa loppukirin juuri ennen kustantamoille lähettämistä. Suosittelisin siksi lähettämään aluksi korkeintaan neljälle kustantamolle ja antamaan sitten tekstin levätä rauhassa vastauksia odotellessa. Jos kerran olet jo lähettänyt kahdeksalle, nyt kannattaa odotella rauhassa vastauksia.
Itse tein sen virheen, että lähetin oman käsikirjoitukseni viidelle kustantamolle heti "loppukirin" jälkeen. Tämän jälkeen ajattelin, että minulla olisi vihdoin aikaa lukea muiden kirjoittamia kirjoja - ja hetin ensimmäisen romaanin avattuani tajusin, mikä omassa käsikirjoituksessani oli vialla. Muokkausten jälkeen käsikirjoituksestani tuli mielestäni erittäin hyvä (kustantamojen näkemyksiä odotan edelleen), mutta tavallaan harmittaa, että ehdin lähettää viidelle kustantamolle ennen muokkaustarpeen tajuamista. Ohjeeni on siis: älä ahnehdi kustantamojen kanssa.
Mutta joka tapauksessa, onnea käsikirjoituksellesi! :)- jeesjeesjes
Odotahan kun luet toisen kirjan ja tajuat mikä on taas vialla. Älä kuitenkaan menetä toivoasi. Luettuasi 50 kirjaa ja tehtyäsi 50 muutosta teksti on jees.
- lpota
jeesjeesjes kirjoitti:
Odotahan kun luet toisen kirjan ja tajuat mikä on taas vialla. Älä kuitenkaan menetä toivoasi. Luettuasi 50 kirjaa ja tehtyäsi 50 muutosta teksti on jees.
Kiitoksia vain vihjeestä, mutta ehdin käydä tämän kaiken jo läpi. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101621- 1671571
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671472Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231278Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901164Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70951Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146943- 89819
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184772Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207749