Olen lähettänyt käsikirjoitukseni kahdeksalle eri kustantamolle. Onko tällainen määrä yleinen, vai yrittävätkö jotkut teistä vieläkin usemman kautta? Tekisi mieli kerralla lähettää se kaikille vähänkin mahdollisille tahoille, jos niin saisi parannettua julkaisumahdollisuuksia.
Ei kai tässä nyt ainakaan mitään hyvien tapojen vastaistakaan ole, että kääntää jokaisen kiven...
Miten monelle kustantamolle kannattaa lähettää?
5
236
Vastaukset
- Jäätynyt
Moi
Ite tein silleen, että lähetin aluksi kolmeen. Kun hylkäys tuli kaikista, pistin arvostelupalveluun ja muokkaan sitä vielä kertaalleen annetun palautteen perusteella. Sen jälkeen lähetän sitä muihin.
On tylyä jos tulee hylkäys kaikista kolmestakymmenestä ja tajuat myöhemmin, että kässäri on hyvä, mutta siinä on viilausta ja idioottimokia, joita et alkuperäisessä luovuuden huumassasi huomannut. Et kehtaa tämän jälkeen enää tyrkyttää sitä samaa toista kertaa, niille, jotka sen jo kertaalleen hylkäsivät.
Siksi (tämä on vain minun mielipide) kandee ensin pistää muutamaan ja kattoa, millainen on vastaanotto. Kahdeksankin ei-kiitosta kyllä ketuttaa ja saa epäilemään omia taitoja.
Mutta alkuperäiseen kysymykseen: kyllä itsekin lähetän hengentuotokseni vielä vähintään viiteen, ennen kuin luovutan. Mutta en siis kerrallaan, koska haluan säilyttää takaportin, lähinnä mielenterveydellisistä syistä. - Kalsea
Kiitos vastauksesta. Tuo on hyvä pointti. Toisaalta nyt kun olen jo potentiaalisimmille lähettänyt, ei kai voi kuin toivoa parasta. Olisi ehkä pitänyt esittää tämä kysymys ennen kuin lähettää yhteenkään :) No, katsotaan miten käy.
- lpota
Oma neuvoni noudattelee jo mainttua: ei kannata lähettää liian monelle heti aluksi. Käsikirjoituksessasi voi hyvin olla vielä muokattavaa, jota et ole vain huomannut, varsinkin jos olet pitänyt kirjoittamisessa loppukirin juuri ennen kustantamoille lähettämistä. Suosittelisin siksi lähettämään aluksi korkeintaan neljälle kustantamolle ja antamaan sitten tekstin levätä rauhassa vastauksia odotellessa. Jos kerran olet jo lähettänyt kahdeksalle, nyt kannattaa odotella rauhassa vastauksia.
Itse tein sen virheen, että lähetin oman käsikirjoitukseni viidelle kustantamolle heti "loppukirin" jälkeen. Tämän jälkeen ajattelin, että minulla olisi vihdoin aikaa lukea muiden kirjoittamia kirjoja - ja hetin ensimmäisen romaanin avattuani tajusin, mikä omassa käsikirjoituksessani oli vialla. Muokkausten jälkeen käsikirjoituksestani tuli mielestäni erittäin hyvä (kustantamojen näkemyksiä odotan edelleen), mutta tavallaan harmittaa, että ehdin lähettää viidelle kustantamolle ennen muokkaustarpeen tajuamista. Ohjeeni on siis: älä ahnehdi kustantamojen kanssa.
Mutta joka tapauksessa, onnea käsikirjoituksellesi! :)- jeesjeesjes
Odotahan kun luet toisen kirjan ja tajuat mikä on taas vialla. Älä kuitenkaan menetä toivoasi. Luettuasi 50 kirjaa ja tehtyäsi 50 muutosta teksti on jees.
- lpota
jeesjeesjes kirjoitti:
Odotahan kun luet toisen kirjan ja tajuat mikä on taas vialla. Älä kuitenkaan menetä toivoasi. Luettuasi 50 kirjaa ja tehtyäsi 50 muutosta teksti on jees.
Kiitoksia vain vihjeestä, mutta ehdin käydä tämän kaiken jo läpi. ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1888107Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.85838Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1455574Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1684418Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi123097Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y742904Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172657- 2902546
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1502429Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5892249