Hei! Omistan 1,5 vuotiaan Siperianhusky nartun ja ongelmana on sen ääretön vilkkaus, eikä edes 5 km hihnalenkki saa sitä väsymään.. Olisko kenelläkään vinkkejä tarjota, jotta saataisiin koiralta energiat pois?
Siperianhuskyn lenkitys
Siperianhuskynarttu
8550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
5 kilometrin hihnalenkki ei ko. koiraa rasita sen enempää kuin että sinä kävellä lompsit postilaatikolle ja takaisin. Irtioloa ja riehumista ulkoilmassa se vaatii. Nyt kun tuli jäät, niin hommaa pulkka ja vedätytä itseäsi ensi alkuun vaikka vartti ja keväämmällä tunti muutaman kerran viikossa. Vähäksi käyvät nämäkin liikunnat, mutta ovat kuitenkin jo sinne päin. Wanha kulahtanut sanonta on, että rotu kannattaa valita koiran ehdoilla eikä ulkonäkömieltymysten tms. mukaan.
Kiitos vastauksesta! Pitää kaiketi aloittaa pitemmät lenkit tai vedätys, jos koirani siitä innostuu!..viikonloppukin alkoi, joten voisin käyttää koiraa metsässä irti, koska tottelee hyvin
Olisit harkinnut ostoa enemmän
Sain tämän serkuilta ja olen erittäin kiintynyt koiraani
Siperianhusky ei jaksa ihmistä pulkassa vetää. Tarvii jo useamman huskyn. Malamuutti jaksaa ihmistä vetää. Osta kunnon vetovaljaat (n30€) ja laita pitkä naru (3m) perään johon sidot vanhan auton renkaan. Anna lenkillä kävellä vierellä se 5km niin rupee olemaan jo puhki.
PS. Aloita lyhyillä matkoilla jos koira ei ole ennen vetänyt mitään.
Tuo voisi olla oikein toimiva keino ja varmaankin huskyn mielestä hauskaa!
Siperiahuskyssä ääretön vilkkaus ei ole ongelma vaan ominaisuus. Sen pitää olla energinen, innokas, ja jaksaa paljon. Jos se ei ole niitä, se on vääränlainen husky. Siperianhusky on työkoira, valjakkokoiraksi tarkoitettu työskentelyä kestävä ja jaksava. 1,5-vuotias on tietenkin vielä nuori, keskittymiskyky siitä paranee vielä, jos treenaa, mutta muuten ongelmasi ei ole koira vaan liian vähäinen liikunta ja tekemisen määrä.
Riippuu myös paljonko sinulla itselläsi on intoa kuntoilla ja toimia, ja rahaa...
Mitään koiraa ei väsytetä pelkällä kävelyllä. Kävely on pissatusta, ajanviettoa, puuhastelua, palauttelua ja lämmitelyä koiralle. Ei juurikaan liikuntaa. Pieni russelikin juoksee metsästyskoirana ja treenattuna sen 15 km mielellään. Niin, sekään ei ole oikeasti sohvakoira. Miksi siperianhusky olisi? Koira on tosi nuori, että kyllä se siitä noin 8-vuotiaana alkaa rauhoittumaan (tai jos sen kanssa ei touhuta, niin kyllä se sohvaperunaksi masentuu), mutta on muutamia asioita mitä voisit tehdä.
Vapaana pito auttaisi kyllä vähän, vielä etenkin, jos löytäisit koiralla hyvä kaverin. Enkä puhu nyt että mene koirapuistoon, ÄLÄ mene, vaan etsi sille joku joka voi myös olla vapaana. Mikä on oikeasti hyvin hanskassa, se vavistaisi molempien hanskassa oloa. Etsimällä löytää. Kun tunninkin koirat juoksee metsässä ja pelloilla vapaana, niin on vähän edes energiaa purettu. Kun pari-kolmetuntia vaeltaa, niin on jo ihan ok liikuntamäärä. Lisäksi siperianhusky on laumakoira erittäin paljon: se on onnellisempi kaverin kanssa ja jos sitä ei ole kotona, olisi hyvä olla semmoinen pari kertaa viikossa muualla. Yksinäisyys aiheuttaa laumakoirissa levottomuutta.
Perusjuoksu on edullinen tapa valjakkourheilla. Juoksuvaatteiden hinta riippuu sinusta, koiralle vetonaru maksaa muutaman kympin, vetovaljaat toiset (sovita, älä osta sovittamatta tai myyjältä joka ei osaa neuvoa tässä. On parempi ostaa yhdet sopivat vaikka ne olisi kalliimmat kuin vääriä kasa tai rikkoa koira) ja juoksuvyö. Siinä sinäkin juokset sen 5-15 km :)
Se on hyvää yhteistyötä ja kuntoilua ja juoksemalla sinun on helpointa sekä turvallisinta kouluttaa koiraasi ohituksiin. Siperianhuskyn kouluttaminen on helppoa. Ei siis tapahdu ehkä sormia napsauttamalla, mutta sanotaanko että yleensä ensikertailainenkaan ei pysty pilaamaan, jos hankkii tietoa, kysyy neuvoja, ja viitsii olla positiivinen. Koirahiihto on hyvä talvilaji, jos olet hyvä hiihtäjä.
Pyöräilyyn pitää koira opettaa, ja se on myös hyvä. Älä juoksuta asfaltilla, se rikkoo selän ja nivelet. Tai siis mahdollisimman vähän. Mutta pyöräilyssä saat vähän jo vauhtiakin. Voit opettaa koiran siinä joko sivulle tai vetämään. Vetokoira oppii molemmatkin kyllä. Maastopyörällä voit ajaa vaihtelevassa maastossa ja siellä missä kikkarillakin. Erittäin hyvä vaihtoehto! Turvallisuuden takia vaatii vaivannäköä ja kärsivällisyyttä, mutta palkitsee kyllä.
Kickbike tai vastaava. Kikkarit on kalliita, mutta erittäin hyviä!!! Maastokikkarilla ajat vuosia, hyvät jarrut lisää turvallisuutta, tarvitse adapterin koiraa varten ja koiralle valjaat sekä vetonaru (ja siis oikean vetonarun, joustolla). Kikkari maksaa 500-600 euroa, maastoversio ja jostain kai sai halvemmalla käytettyjäkin. Maastopyörä saattaa löytyä alennuksesta noin 300 euroa, mutta samoissa ja isommisssa hinnoissa ollaan.
Googleta vul ja facesta koiravaljakkoharrastajat. Siperianhusky kyllä masentuu sohvaperunaksikin ja osa koirista on laiskoja, sopien siis ei-tavoitteelliseen harrastamiseen, mutta se ei näillä koirilla ole tavoite eikä pidä olla tavoite. Siperian husky on aktiivinen ja energinen työkoira ja semmoisena se pitäisi pitää. Sen tavoite ei ole pärjätä 5 km:llä päivä kävelyä, se on erittäin aktiivisen ja viitseliään ihmisen koira. Ikäväksi onnekseen se on päätynyt muotikoiraksi: sillä rahastetaan eli teetetään pentuja katsomatta ominaisuuksiin ja myydään sitten kenelle vaan kysymättä harrastuksia. Siitä on jo tehty näyttelyitä varten erillinen puudeli. Kaikenmaailman kotiharrastajat teettää sekarotuisia, minkä tahansa yhdistelmän kanssa - ja rahastaa. Sekarotuisestakin muotisipestä kun saa 500-600 euroa per pentu. Se on väärin. Älä sinä tee niin ja ole mukana pilaamassa hienoa rotua. Monille pitäisi muistaa kertoa, että se että hokee rakastavansa koiraansa, on katteetonta pölinää, jos ei toimi oikeasti sitten sen mukaan: eli koiran parhaaksi.
PS. Siperianhuskyn kanssa voi muuten myös harrastaa muitakin aktiivilajeja, kuten agilityä, jälkeä jne. ja kannattaakin: se lisää yhteistyötänne ja helpottaa kun aivotkin väsyy! Ja saat muuten noiden harrastusten kautta itsekin ehkä uusia tuttuja ja kavereita, joten ne kannattaa sinullekin.
Mielenkiintoinen viesti! Täytyykin poimia sisällöstä käyttökelpoista tietoa