Saako sähköpääkeskukselta vetää voimavirran sellaisella mustalla kumikaapelilla autotalliin, vai pitääkö se kenties olla oikein muovikuorista johtoa?
Ajatus on laittaa voimavirta ja pari valovirta pistorasiaa autotalliin, mutta tuo voimavirta tulee pääkeskukselle, joka on autotallin vieressä, eli kaapeli on vedettävä seinän lävitse, joten pitäisi tietää ennen kuin alan piuhaa kattoon naulaamaan.
Tiedän, että piuhoja ei saa kytkeä itse (enkä kyllä osaakkaan), mutta sähkömies naulaa ja poraa tuota asennusta ainakin tunnin, joten säästän, ja laitan itse johdon valmiiksi, ja sähkäri käy ainoastaan kytkemässä sen.
Kyseessä tietysti 16A voimavirta.
Voimavirta
7
1147
Vastaukset
- jepjepjeeee
Kumikaapeli ei kelpaa asennukseen. MMJ 5 x 2,5s olisi sopiva kaapeli voimavirtapistorasialle. Tavalliselle pistorasialle MMJ 3 x 2,5s, tai voi tuota samaakin kaapelia käyttää, kuin voimavirtapistorasialle.
- piuha_kattoon
Sitäpä minä vähän pelkäsinkin..
Eikös tuosta kyseisestä kaapelista löydy myös tuo valovirta, kun tuollaista ajattelin tallin seinään.
http://www.motonet.fi/fi/tuote/384252/Tyomaakeskus-2x400V4x230V-IP44
Onkohan tuohon kytketty valmiiksi nuo valovirtarasiat, vai pitääkö se sähkärin purkaa ja kytkeä?- jepjepjeee
En ole nyt aivan varma, mutta eikös tuo ole sellainen siirreltävä keskus, joka liitetään voimavirtapistorasiaan, ja tuosta keskuksesta voi sitten ottaa virran neljästä schuko/tavallisesta pistorasiasta ja kahdesta voimavirtapistorasiasta..?? Eli sinun ei tarvitsisi vetää kaapeli kuin yhdelle voimavirtopistorasialle.
- piuha_kattoon
Asia on minulle aika vieras, mutta lähinnä ajattelin, että laitan tuon keskuksen kiinteästi seinään.
Kuvittelen, että jos siihen kytketään voimavirta, niin myös nuo valovirtarasiat toimii..
En tiedä, tutkikoon sähkäri asian, kun itse en siitä mitään ymmärrä.
Kiitos asiallisista vastauksista ja hyvää kevään odotusta.- jepjepjeeee
Joo kyllä minäkin olen sitä mieltä, että jos tuon keskuksen syötön kytkee voimavirtapistorasiaan, niin 4 valovirtarasiaa sekä 2 voimavirtapistorasiaa toimii. Eli ei tarvitsisi asentaa kuin yksi voimavirtarasia tuolle keskuksen syötölle. En ole aikoihin sähköhommia enää tehnyt, joten jos olen väärässä, niin mielellään saa korjata! :-)
Eipä mitään! Kiitos ja hyvää kevään odotusta sinulle myös!
- ei-saa
Ei saa vetää. Pitää käyttää kiinteään asennukseen soveltuvaa kaapelia. Sähkötyöt on syystä sallittu vain ammattilaiselle, juuri mm. tällaisten tapausten takia. Vedellään kumikaapelia seinään ja MMJ:tä ojaan.
- säkäriääää
Aloittaja kirjoitti
Tutkikoot säkäri kun en itse mitään asiasta ymmärrä
Lisäisin vielä
Tutkikoot ja tehkööt asennuksen säkäri kun en itse mitään asiasta ymmärrä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k1544015On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole402436Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742417Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732322Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.522083Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl211805Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma801643- 791576
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?721122Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?581101