On oikein mukava lukea tämmöistä asiallista ja positiivistä keskustelupalstaa kuin tämä Lieksa Suomi 24 edustaa.
Täällä ihmiset on kohteliaita, asiallisia ja toisiaan kannustavia.
En ole löytänyt täältä yhtään kielteistä kirjoitusta, ihanaa.
Tuossa päivällä kun kävelin Lieksan kauppoja ja keskustaa läpi ja katselin ympärilleni, niin huomasin, että lieksalaiset ovat hymyileviä, valittömiä, hyvin pukeutuneita ja kohteliaita ihmisiä.
Ja se avuliaisuus sai minut mykistymään.
Hyvä lieksalaiset, jatkakaa samaan malliin.
Oikein miellyttävää ja rauhallista iltaa kaikille.
7
75
Vastaukset
- PkoskenPeka
Tuo sinun käsityksesi on oikia, liekkö missään päin maailmaa yhtä miellyttävää kylää kuin Lieka on.
Esimerkiksi kun Ilomantsista tai Nurmeksesta ajaa Lieksaan , jo kaukaa aistii sivistyneen sivilisaation.
Ja tuo hieno suhtautuminen vähemmistöihin on koskettavaa. En ole koskaan kuullut lieksalaisen sanovan poikittaista sanaa maahanmuutosta, hienoa.
Ystävällinen Lieksa saa vieraakseen, ensi kesänä n. 1,5 turistia. - mieoonkarjalast
Oikeesti kaikki pohjoi ja eteläkarjalan ihmiset mehän ollaan ihmisläheisiä ,keskustelu alttiita ja ystävällisiä ihmisiä.pidetään karjala karjalana
- Hyöonilosiikarjalaisii
heil ei oo huolii mistää
- muuanElli
Niinpä niin.
Mutta se kautta itäsuomen on tuo karjalaisuus katoavaa perinnettä.
Liikaa vaikutteita muualta, mutta toivoa on, että karjalaisuudesta saadaan jotain säilytettyä.
- Kulkukoira
Vietin monen monet vuodet kesälomia toisen kunnan puolella, mutta kylillä kävin aina Lieksassa. Niistä kesistä on pelkät lämpimät muistot. Jäin sitten eläkkeelle ja siihen ne lomat loppuivat mutta annas olla, viime kesänä palailin Lapista ja ajattelin että käynpä kysymässä yösijaa Kristilliseltä opistolta, oli tuo virka-aikakin siellä jo päättynyt. Ja kulkumiestä pidettiin kuin piispaa pappilassa, se oli sellaista arjen ystävällisyyttä jota harvoin tapaa. Otin tämän nyt ihan vaan esimerkkinä siksi, että se palveluhalu ei niitä suomalaisen parhaita puolia ole koskaan ollut ja jos sitä jostakin löytää niin kannattaa se tulla mainituksi. Niin että hyvää alkanutta vuotta vaan kaikille Lieksaan kenelle kelpaa.
- yötönkulkija
Onneksi älysit pyytää turvapaikkaa, tuskin muuten olisi sijaa majatalossa löytynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100871
- 75703
- 51595
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa13501ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381