kun laitan eMulen tai DC :n päälle ja yritän mennä internettiin selaimella niin huomaan että yhteys on todella hidas. DC ja eMulella imuroimisestakaan ei tule mitään koska on niin hidas. Mitä voisi tehdä?
Palomuuri on ja olen avannut tarvittavat portit molemmissa(=Win Xp-muurissa ja Routeriisa).
Palomuuri on ja olen avannut tarvittavat portit molemmissa(=Win Xp-muurissa ja Routeriisa).
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei siihen ny mitään muuta voi tehä ku sulkea ne ohjelmat... Jos et tiiä ni ne syö melkeen koko kaistan...
eipä se auta...yhteys on hidas about 1 tunnin ohjelmien sulkemisen jälkeen.
käytä jotain net limitter softaa jolla rajoitat dc:n ja emulen kaistan vientiä sitähän ne muutkin käyttää eivät vaan myönnä
ongelma on kakspuolinen. Lataukset ovat TODELLA hitaita...jos nyt edes ehtivät käynnistyä koskaan :/ ja nettikin on todella hidas...jos pistän limiteriä niin muulin latauksenhan hidastuvat vielä enemmän.
Sulla saattaa olla jotain spywarea tai matoja koneellas...
skannattu on :) puhdasta on
Varmaa vastausta ongelmasi korjaamiseen en tiedä, mutta itse tiedän parikin ISP:tä jotka rajoittavat käyttäjien P2P ohjelmien käyttöä rajoittamalla heidän kaistaansa.
Esimerkkinä lainaus osoitteesta http://www.oulu.fi/atkk/tietoturva/sisalto/kayton_ohjeet/p2p-kaista.html:
Kun liittymällä todetaan P2P-tiedostonjakosovelluksen käyttö, liittymän kaikki liikenne siirretään jaetulle kapealle liikennekaistalle. Siirrosta ei tule ilmoitusta käyttäjälle. Liittymä poistetaan hitaalta kaistalta 60 min kuluttua, mutta mikäli P2P-tiedostonjakosovelluksen käyttö jatkuu, liikenne siirretään jaetulle kapealle kaistalle uudestaan.
Näissä tapauksissa "kapea kaista" tarkoittaa yleensä n. 1/1 Mbit:n yhteyttä jolla saattaa olla samalla hetkellä satoja käyttäjiä - eli hidasta on ;) Tarkkaa tapaa en tiedä millä tämä P2P ohjelmien käytön tutkiminen tehdään ei ole minun tiedossa. Jotakin aavistuksia minulla kyllä on mutten niitä rupea tässä tarkemmin selvittämään.
Mikäli et löydä muuta vikaa koneestasi kokeile ottaa yhteys ISP:hesi & kysy rajoittavatko he mitenkään P2P ohjelmien käyttöä.
Juu. Jotta saisitte ton url:in toimimaan poistakaa kaksoispiste siitä lopusta.. tässä vielä sama urli toimivana
http://www.oulu.fi/atkk/tietoturva/sisalto/kayton_ohjeet/p2p-kaista.html
Okei...Mulla tulee yhteys Oulun yliopiston kautta joten nyt ymmärrän :/ Kiitoksia kaikesta avusta
Jotenkin heti arvasin mistä kiikastaa kun lukasin ongelman tuntomerkit, varsinkin kohta "eipä se auta...yhteys on hidas about 1 tunnin ohjelmien sulkemisen jälkeen."
Mikäli et asu opiskelija-asunnoissa suosittelen sinua todellakin harkitsemaan tarvitsetko todellakin yliopiston tarjoamaa verkkoyhteyttä. Mikäli P2P ohjelmien käyttö kiinnostaa suosittelen kyllä sulkemaan sen yliopiston yhteyden & hankkimaan opoy:ltä yhteyden. Yliopisto tarjoaa sinulle extrana vain kiinteän IP:n jolla et loppujenlopuksi tee yhtään mitään (omien palvelimienkin pystyttäminen yliopiston verkkoon oli muistaakseni kiellettyä).
No eipä tässä ole kuin pari 2-3 vuotta niin muutan omaan kämppään niin sitten otan kyllä jonkun toisen :) Enköhän mä siihen asti kestä.