Taloa ostamassa

talovaiei

Kysymyksiä paikallisille..eli onko pubia,onko joku kunnon kaupunki lähellä..kauppaa..onko kylä sisä-siittoinen junttila..

8

249

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 17-3

      Meillä on kaljaräkälöissä istuvia omasta takaa jo tarpeeksi, emme kaipaa heitä lisää.

      Pysy siellä missä olet!

    • Napuepub

      Kaksi pubin löytyy.Vaasa lähellä.Pikkuusen on junttilanvikaa,niin kun yllä olevasta vastauksesta huomaat.Mutta tänne vaan.

    • juottoloita

      Unohdi sanoa, että Seinäjoki on lähempänä kuin Vaasa.

      Tuo sisäsiittoisuus alkaa hiukan jo kadota, kun ihmiset ymmärtävät, että muuallakin on elämää, kuin ulko-oven ja veräjän välis.
      Mutta, noita juttoloita, juoppoloita löytyy. jOS KYSYJÄLLÄ VAIN KÄSSIÄ LÖYTYY???

      • niinpä-niin-

        Vaasassa kuitenkin värikkäämpää poikaporukkaa juottolassa, kuin Seiniksessä.


      • Napuepub

        Kysyi Kunnon kaupunkia.


    • Wolokkari

      Levähdyspaikka Seinäjoen (Ylistaron) rajapinnassa oikeen äijien menomesta

    • joskusasunu

      vastaus ekalta selvältä:aika paljo kylä hiljentyny mutta työtätekevää ja yrittävää porukkaa on..kylille on juuri avattu uus pubi(en oo käyny)tervajoella 5min autolla aika hyvä.on kylillä noi perus kaupat,pankit,pizza,punttis,uimahalli ym..kaupungeista joo seinäjoki on lähempänä kun vaasa.kauppojen partureiden ym..puolesta sama kummassa käy..mutta jos haluaa esim ruokaravintolaan ei taida seinäjoelta löytyä yhtään laadukasta..yökerhoja on jos viittii ensin jonottaa siten maksaa sitten kuunnella vittuilua ja huom..seinäjoella on suomen huonoin taxi öisin viikonloppuna ei nimittäin oo sellasta jos meinaat mennä takas kyrööhin.

    • Samuli-K

      Ketjun aloittaja tuskin enää vuoden jälkeen kaipaa vastauksia, mutta laitan silti oman analyysin. Siltä varalta että joku muukin on muuttoa harkitsemassa.

      Isokyrö ei ole kovin sisäsiittoinen, mutta jonkin verran junttimainen. Asukkaat ovat pääsääntöisesti kohteliaita ja ystävällisiä, mikä on Pohjanmaalla harvinaista. Uskovaisia on paljon ja Jehovan todistajat kiertää jatkuvasti ovilla kolkuttelemassa, joten se kannattaa pitää mielessä jos sattuu olemaan ateisti tai kuuluu johonkin seksuaalivähemmistöön.

      Keskustan S-Market on väkilukuun nähden suuri. Muitakin kauppoja löytyy. Tosin ei keskustan ulkopuolelta.

      Tervajoella on vielä rautatieasema, josta pääsee helposti Vaasaan ja Seinäjoelle. Toiselta kyrön asemalta ei enää matkustajia kyytin oteta. Linja-autoja kulkee vain pari vuoroa, ja sellaisina aikoina ettei niistä kukaan hyödy.

      Luonnonystävälle täällä ei paljoa ole. Uimapaikat on käyneet vähiin pururadat on sotkettu käyttökelvottomiksi, ja marjamaat enimmäkseen hakattu tai laitettu turpeen tuotantoon.

      Eikä ole mitään myöskään nuorisolle.

      Kylän isännät on vuosien saatossa vastustaneet kaikkea muutosta. Osittain tuosta johtuen väkiluku on laskenut roimasti sitten vuoden 2000, ja jatkaa laskua.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe