Viikon reissu tuonne Ras al Khaimahiin olis edessä parin viikon päästä. Yhtenä päivänä olisi kuitenkin tarkoitus suunnatta Dubaita ihmettelemään, koska aika on rajallinen niin halutaan nähdä vain Dubai mall ja se yhteydessä oleva burj khalifa. Kuinkas tämä kannattaisi toteuttaa? Paljonko taksi kustantaisi edes-takas? Tämmöisille valmismatkojen päiväreissulle bussilla ei haluta mennä, sillä halutaan mennä omia teitä.. Neuvoja ja vinkkejä otetaan vastaan!
Rak:ista päiväreissu Dubaihin?
8
224
Vastaukset
- Taxilla
Taksilla noin 60 eur suunta. Kannattaa ottaa virallinen mittaritaksi, eikä niitä hotellin mahdollisesti tarjoamia Lexuksia, koska ne ovat paljon kalliimpia.
Kannattaa toki kysyä onko, hotellilla säännöllisiä kuljetuksia Dubaihin ja mitä ne maksavat. Isoimmista hotelleista näitä kuljetuksia usein on. - RAK2016
Kiitos vastauksesta! Juuri noita "yksityiskuljettajia" katselinkin ja hinnat tuntuivat kovin kalliita.
- randex
Kerran noihin yksityisiin yleensä valkoisiin takseihin haksantaneena loppumatkan hoin goverment taxi pls (keltapunainen) hotellin tms. ovimiehille joka takseja järjestelee. Keltapunaiset valtion taksit aina vieressä mutta oven edessä mm.ostoskeskuksissa aina toi kallis taksi ensimmäisenä.Goverment taxi,pls!
- Taxilla
Todennäköisesti sen virallisen taksin saa parhaiten lennosta. Kadun varteen sopivaan kohtaan ja huitomaan ☺
Dubai Mallista pois lähdettettäessä taksitolppa löytyy ainakin pohjakerroksesta (LG Floor). Kannattaa katsella opastekylttejä tai kysyä vaikka jostain liikkeestä niin neuvovat kyllä. Sielläkin niitä pimeän taksin tarjoajia saattaa pyöriä, mutta kannattaa mennä sen virallisen taksitolpan jonoon. Jono voi olla pitkä, mutta ei siinä kauaa tarvitse odottaa.- RAK2016
Kuinka mielellään taksit ajelevat eri emiraattien välillä? Tarkoitan, kun onhan esim. Dubaistakin ilmeisesti noin 80 kilometriä Rakiin.
- Rassitus
Todennäköisesti eivät lähde ruuhka-aikaan edes ajamaan Dubai mallille. Itse melkein taksilla metron alkupysäkille ja siitä metrolla Dubai mallille ja sama takaisin.
- jouluviikko
Me oltiin jouluviikko rakissa.käytiin kahdesti dubaissa taxilla,maksoi n.55€ suunta.meidät vietiin aivan perille asti.dubaista pois lähtiessä huomiotavaa on järjettömät ruuhkat jotka pidentää matka aikaa.ja huomioikaa että dubain taxit eivät osaa välttämätttä hotellillenne rakissa.meidän piti molemmilla kerroilla opastaa itse,itse reitti rakiin on ihan suora dubaista.mukaan hotellin puhelinnumero!
- RAK2016
Okei, kiitos neuvoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20814338
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m172148Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381313Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941176- 1161125
- 221070
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30852Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80683- 63653