Hei. Meille on ensviikolla tulossa neljä rottapoikaa, ja ollaan mietitty nimiä jonkin verran mutta oisko teillä joitain nimiehdotuksia? :)
Minkä ikäsenä pojat ei enää pääse läpi 23mm pinnavälistä? Pitääkö niiden olla ihan täyskasvusia? Tai onko siinä joku ns. painorajoitus? :D
Minkä ikäsenä pojat ei enää pääse läpi 23mm pinnavälistä? Pitääkö niiden olla ihan täyskasvusia? Tai onko siinä joku ns. painorajoitus? :D
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pienenä tulee ainakin ihan heittämällä läpi 23 mm pinnavälistä, mulla oli poikien häkissä verkotettu alaosa, jonka pinnaväli ilman verkkoa on tota luokkaa. Heinäkuun lopussa syntyneiltä pojilta otin ennen joulua verkot pois, eivätkä enää oo tullu läpi. Riippuu tosiaan ihan rottien koosta milloin ne ei enää mahu tosta läpi.
Nimiä en osaa ehdottaa, henkilökohtaiset mieltymykset vaikuttaa niin paljon. Omillani tykkään lyhyistä suomalaisista nimistä, kuten Tarmo, Toivo, Eino, Vilho tms. Kahdelle pojalle nimet itelläkin mietinnässä kun parista kasvaa lauma :)
okei. eino on meillä ollut yksi nimivaihtoehdoista jo jonkin aikaa :D mutta hyviä olivat muutkin. kiitos (: