Kylmäkellarin höyrystin vetää jäähän?

talkkari_kädetön

Löytyiskö tietoa tähän probleemaan. Kerrostalon kylmäkellari, lämpötila 9-10 asteen tietämissä, vaikka on säädetty termostaatin säätimestä 7:ään. Höyrystin - kylmäpatteri vetää jatkuvasti jäähän siitä kulmasta, jossa on termostaatti ja mistä kylmäaine menee sisään. Kompressori käy jatkuvasti, ja siinä kompurahuoneessa on kylmempi mitä itse kylmäkellarissa. Kompura on puhtaan ja siistin näköinen, höyrystimessäkään ei näy likaa tms.

Mitattu suhteellinen ilmankosteus kylmiössä on 36 %.

Jää on jo useamman kerran sulatettu pysäyttämällä kompura ja annettu olla 8 tuntia jonka jälkeen käynnistetty, aina tulee uudelleen.

Itse mietin että voisko olla syynä puutteellinen ilmankierto höyrystimen levyjen välissä. Kosteuttahan se tietty on joka siihen jäätyy. Jäätä/huurretta muodostuu vain siihen kulmaan höyrystintä, jossa on termostaatti.

4

2704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiääliö

      Kannattaisiko kutsua kylmälaitekorjaaja paikalle, jos ei itse asiasta ymmärrä mitään? Todennäköisesti kylmäaineen määrä on vähäinen tai kompressori rikki.

    • kylmääkellariin

      Kylmä aine on vähissä ja myös vuoto järjestelmässä koska muuten kylmä aine ei olisi vuotanut ulos. Kylmä laite huolto tilattava.

    • Soitajatilaa

      Et voi tehdä sille itse mitään jos ei ole ammattitaitoa, tarvittavia työkaluja/välineitä ja kylmälupia.
      Soita sille kylmälaitekorjaajalle, hän etsii ja poistaa vuodon ja lisää kylmäainetta sinne koneeseen.

    • Anonyymi

      Kylmäaintta on karannut, tekee vain jääpahkan kulmaan. Hyvä kylmähuolto Helsingissä on Termatic Oy Puh: 0400445129

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10954
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2443
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1554
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe