viiltely..

13vjätkä

Joo ennenkun ketään huutaa huomiohuoraks ketään ei tiedä asiasta taisiis te ketkä luette tiedätte en nyt jaa tarinaani kokonaan mutta tässä lyhyt versio eli oli kait kesä 2014 ja olin siirtymässä kutoselle joo silloin olin kiusattu mutta en masentunut vuotta myöhemmin masenuin pahasti ja aloin viiltelemään jäin koukkuun ja olen viillellyt nyt 6kk ja tarviin apua en haluu masentuu enää.pahemin:(

4

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • danettisp

      Kannattaa jutella jonkun luotettavan aikuisen kanssa tästä. Esim. vaikka terveydenhoitajan. Itsellänikin on masennuksen alkua, mutta sain apua tarpeeksi nopeasti, ettei levinnyt pahemmaksi. Mutta tosiaan luotettava aikuinen. Jos ei ole ketään, nii kaveritkin käy. Vanhemmat myös. Jos eivät hekään, voit tulla mun luo juttelee. Thx.

      • danettisp

        Niin ja tuohon viiltelyyn. Voit vaikka kirjoittaa siihen kohtaan johon viiltelet, niin jotain mikä estää sua viiltelemästä. Esim, vaikka jonkun tärkeän ihmisen nimen, ja kuvittelet että kun viiltelet siitä nimestä, sitä ihmistä sattuu

        Muista myös että tota ei kannata kirjottaa käteen tusseilla, varsinkaan niillä josta voi tulla verenmyrkytys. Ehkä maalilla, joka ei aiheuta mitään. Tai sitten vain teippaat käteen lappusen tmv.


    • sinisetajatukset

      Hei
      Teepä vaikka näin:
      1. Selvitä miksi ja milloin sun tekee mieli viillellä (esim koti sängyllä makoilu tylsyys)
      》 tutki että mikä kaikki johtaa siihen että teet päätöksen viiltelystä.

      2. Muuta jotain huomaamastasi jutuista kun seuraavan kerran alkaa taas tuntua siltä että kohta... (niin esim. menetkin kävelylle ulos etkä meekään makaamaan sängylles)

      3. Jatka tätä korvaustekniikkaa ja huomaa kuinka onnistuit taas välttämään sen mitä halusitkin

      4. Keksi itselles tosissaan jotain mielenkiintoista jotta pystyt keskittymään siihen

      5. Älä lannistu vaikka sen ulkolenkin jälkeen sulla ois käsi auki. Totea että tää oli pientä edistystä ja ohjaa huomios taas takas siihen että et viiltele. Älä siis tuomitse itseäsi vaikka näyttää siltä että et aluksi saakaan paljoakaan edustystä aikaan.

      6. Jos toi edelinen ei toimi, niin etsi ammattiapua. Jos se on sun mielestä pelottavaa niin voit kääntää mieles sillä että kuinka pelottavaa se sitten onkaan että viiltelet koko loppuelämäs. Tai vaikka kuinka hienoa se ois jos voisit olla viiltelemättä.

      Toivottavasti oli apua.

    • viisasaikuinenneuvoo2013

      Jos oikeasti olisit ahdistunut, et tarvitsisi siihen viiltelyä.
      Jos oikeasti haluaisit kuolla, tappaisit itsesi ja onnistuisit siinä.
      Jos oikeasti vihaisit itseäsi, miettisit syyn sille ja korjaisit asian.
      Jos oikeasti sinulla olisi paha olo, puhuisit ongelmistasi jollekin aikuiselle.
      Jos joskus järkiinnyt ja kasvat aikuiseksi, tajuat miten lapsellista viilteleminen on.
      Viiltely on pelkkää huomion kerjäämistä ja draamahakuisuutta.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      99
      973
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      908
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      810
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      731
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. 78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      497
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      486
    Aihe