Keittiösunnitelma

Uusitoimiva

Asiallisia Toimivan keittiön ideoita kaivataan.

Nykyinen uuni suoralla seinällä, tulossa kulmaan, kokemuksia kulmassa oleva liesi? Inhoan kulmakaappeja ja nyt tähän päädyttiin, vähennetään yksi kulma pois ja toiseen kulmaan tulee suora kaappi.

Sokkelilaatikosto, toimiva?

Missä säilytätte suolan, öljyt, mausteet? Kaapissa/vetolaatikossa/pöydällä?

Kuinka valitsitte vätililan värityksen? Mikä materiaali?

Toimivia ideoita?

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutamavinkki

      Yks joka monessa nykykeittiös puuttuu on kahella suurella altaalla oleva perinteinen kunnollinen tiskipöytä..ja arkkitehit aina väittää ettei oo muka hyötyä semmosesta kun kaikki arvoastiat ja padat muka voi ja kannattaa aina tiskaa astianpesumasiinas. Muutenki kandeis ottaa mahollisimman mahottoman paljon työtasotilaa nykyää kun se loppuu yleensä aina kesken leipomisen ruunalaiton ja esillepanon. Sähköliitäntöjäkin o nykymasiinoille oltava maskimaalisen kylliksi eli nii paljon ku varokkeet vaan sietää.
      Tosin monet asuntomessukeittiöt ei oo kunnolliseen ruuanlaittoon tehtyjä ne voi mennä pilalle jo jos kaloja perkaa keittiössä ovat lähinnä esittelykohteita vain.
      Harvat ammattikeittiösuunnitelijatkaan ovat kovin käytännönläheisiä kokkeja itse
      keittiössä käytännös kunnon kotiruokaa tekeviä leipovia vanhankansan immeisiä.
      Nii se kunnon leivinuuni on vasta kiva keittiös semmosta ei mikää moderni kiertoilmauuni korvaa.
      Kandee käyttää myös omaa maalaisjärkeä oman älynsä lisäksi kun asioi keittiövirmois ja ihailee heitte näyttelytiloja tai mainoksia.
      Monet pikkutilpehöörit kute helat , vetimet ynnä muut joita saa nykyään hakea itse marketeista halvemmalla ihan samannäkösiä koituvat usein kalliiksi maksaa monissa keittiöliikkeitten paketeissa joten niitä voi kannattaa katella muualtakin.
      Ne o muuteski hanakoita myymää kaikkea pientä kivaa lisävarustetta joista koituu lopulta suunnattomia summia.
      Ja sitte noudatko keittiösi vai tuodaanko se kasattuna vai kokoomattomana?
      Asennakko itte vai kuka`?
      Perille toimituksesta on aina Suomessa syytä sopia erikoisesti koska..muuten..

    • Kalustesuunnittelija

      Suosittelen menemään ihan oikeaan keittiökalusteita myyvään liikkeeseen. Siellä on ammatti myyjät kertomassa.

      • Suuuunnittelija

        Harvemmin sitä itse saa kursittua keittiötä, vaan ihmiset menevät ammattitaitoiselle. Kyse ei tässä ollutkaan aloituksessa siitä, vaan ideoita toivottiin.


      • suunnittelutaikaapitus
        Suuuunnittelija kirjoitti:

        Harvemmin sitä itse saa kursittua keittiötä, vaan ihmiset menevät ammattitaitoiselle. Kyse ei tässä ollutkaan aloituksessa siitä, vaan ideoita toivottiin.

        Niin, sieltä ammattilaisilta niitä ideoita saisi ja kaikki ideat ja pyrkimyksethän on lähtöisin alunperin käyttäjiltä.


      • meilläon

        Oma luxukseni on laatikostojen valot. En olisi välttämättä itse niitä hankkinut, mutta ne tuli esittelykeittiön mukana. Tykkään. Samoin arvoin haluanko kippiovia vai tavallisia yläkaapin ovia. Niitä on nyt molempia. Toimivat hyvin. Ehkä ei toimisi yhtä hyvin, jos kaikki olisi kippiovia. Alasysteemit ehdottomasti laatikoina. Jätekaapissa meillä on sähköinen pomppu, jolloin pienellä tönäisyllä laatikko avautuu helposti myös ilman käsiä. Mausteita on sekä työtason alla laatikossa että yläkaapissa. Yläkaappi on kippikaappi, joten sinne mahtuu öljyt, kahvit ym. Alhaalla on matalia sisä/piilolaatikoita, jossa on maustepurkit. Olen erittäin tyytyväinen keittiööni, paitsi induktiolieden virtanappi on hankalahko. Miettisin vielä sitä lieden paikkaa, mutta jos sinne sen haluat, niin sinne sitten. Yksi iso allas paras, siinä mahtuu pesemään uunipellit ym. hyvin. Allasta saa "supistettua" leikkuulaudalla tai läviköllä. Uunin olisin laittanut ylemmäs, mutta esittelykeittiö asetti vähän rajoituksia.


    • keittiöönsätyytyväinen

      Pienessä asunnossani on avokeittiö yhdessä olohuoneen kanssa. Sisältää jääkaappi/pakastinyhdistelmän. Ne ovat päällekkäin. Keittiöni on kahdella suoralla seinällä. Valtavasti kaapistotilaa, liesilevy ja uuni kummatkin samalla suoralla seinällä. Uuni ei ole lattiatasossa vaan sen alaosa on noin 75 cm korkeudella lattiasta. Uunin alla on kaappi jossa tasot. Uunin päällä mikro ja sen päällä kaappi. Mikään kaapistoista ei ole avonainen.
      Liesilevyn alla vedettävät laatikostot yksi matalempi ja kaksi korkeampaa joissa säilytän leikkuulaudat ja paistinpannut sekä kattilat kansineen. Lattiatasossa vedettävä laatikosto jossa säilytän uuninpellit. Liesilevyn yläpuolella yhdistetty tuuletin ja maustehyllykkö joka ei ole avonainen. Uunin ja liesilevyn välillä noin 60 cm laskutila ja liesilevyn oikealla puolella myös paljon laskutilaa. Toinen suoraseinä on puoliavonainen ikkunalla ja hyvällä laskutasolla. Kulmakaapistoihin mahtuu tavattomasti tavaraa. Sähköpistokkeita on neljässä eri kohdassa.
      Ainoa mitä kaipaan on leivinlauta ja nykyinen roskien lajittelu aiheuttaa hieman päävaivaa kun tilaa tiskipenkin alla ei ole tarpeeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3235
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2197
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe