Asunnonostajan psyyke ja ostohalukkuuden sykli

Nyt on ankkuroiduttu betonikuutioon 7 v:uodeks ja ostohalukkuus purkaututnu (ajatellaan että tässä tää nyt sit on) tämä aiheuttaa että asuntoja ei osteta joten hinnat laskuun romahduksenkaltaisesti ja kuvitellut voitot sulavat kuin voi saunassa (muistatteko rystölän lambo-osakkeet miten kävi) sata miljoonaa suli hetkessä..
4534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aina löytyy ihmisiä jotka ostavat ja jos hinnat halventuvat alkaa taas sijoitusasunnoille kysyntä
ja kysyntä nostaa hintoja.

Äänestä
  • Nyt on kovasti mainostettu sijoittamista rahastoihin ja lupaillaan jopa 8% nettotuottoja. Sitten, kun ekonomistit rupeavat povaamaan pörssikurssien yleistä laskua, siirtävät useat äkkiä rahojaan asuntoihin.

    Äänestä

Nyt on ankkuroiduttu betonikuutioon 7 v:uodeks ja ostohalukkuus purkaututnu (ajatellaan että tässä tää nyt sit on) tämä aiheuttaa että asuntoja ei myydä joten hinnat nousee pilviin kun kukaan ei myy ja ne harvat kun myy saa sikamaiset voitot..

Asioissa on aina kaksi puolta.

Äänestä
  • Kiitos, sain hyvät naurut. Vatsaan sattuu vieläkin. Ihanko itse keksit tuon kuvion?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sivusta tarkkailija kirjoitti:

Nyt on ankkuroiduttu betonikuutioon 7 v:uodeks ja ostohalukkuus purkaututnu (ajatellaan että tässä tää nyt sit on) tämä aiheuttaa että asuntoja ei osteta joten hinnat laskuun romahduksenkaltaisesti ja kuvitellut voitot sulavat kuin voi saunassa (muistatteko rystölän lambo-osakkeet miten kävi) sata miljoonaa suli hetkessä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu