Fedora haluaa asentaa LVM systeemin ehdotuksena.
Miten se toimii käytännössä?
Miten Fedora toimii arkikäytössä jos sen antaa itse hoitaa osioinnin?
Tekeekö se myös erillisen home-osion vai täytyykö kaikki omat jutut kopioida muuanne kun tulee aika päivittää versio?
Fedoran asennus ja LVM
7
135
Vastaukset
- dww
LVM on ihan hyvä toimiessaan, mutta jos jotain ongelmaa sattuu olemaan, niin korjaaminen on huomattasti haastavampaa kuin normaalia osiointia käytettäessä. LVM:ssä ei ole erillistä home-osioa.
https://www.linux.fi/wiki/LVM- Fedora23
"LVM on ihan hyvä toimiessaan, mutta jos jotain ongelmaa sattuu ..."
Juurikin noista syistä olen yleensä jättänyt LVM-osioinnin väliin. Erityisesti kun koneilla saattaa olla useampiakin Linux-jakeluja, ja joskus jokin LIVE-jakelu.
KISS -metodi on varmatoimista ('Keep It Simply, Stupid').
En ole siis lainkaan sisäistänyt LVM-metodin etuja :( - 7Rr8MnBE
Tavallisessa pönttökoneessa tai läppärissä ei etuja saada. LVM on tarkoitettu suurempaan käyttöön. Ainoastaan kiintolevyn salaus on sellainen, jossa siitä on etua kun saadaan kaikki osiot saman salauksen sisään. Mikäli asennuksen aikana haluaa salat levyn niin kannattaa vaihtoehdoista valita salattu LVM.
- 7Rr8MnBE
LVM on monipuolinen. Erillisiä osoita ja levyjä voi niputtaa yhdeksi tai useammaksi kokonaisuudeksi, joita voi sitten jakaa (vastaa osiointia) haluamallaan tavalla. Nippuun voidaan myös jälkeenpäin lisätä tai poistaa osioita tai levyjä. LVM on kyllä erittäin toimintavarma mutta monimutkaisuutta se lisää. Joskus todellista aivojumppaa.
Mikäli asentaa Linuxin salatulle levylle niin silloin pitää LVM ottaa käyttöön. Salattua osiota ei voi jakaa normaalisti osioimalla koska levy näkyy salauksen läpi eikä ole fyysinen laite. Normaalisti asennusohjelma ehdottaa tehtäväksi salatulle osiolle swap ja juuriosiot mutta voi tehdä myös muita loogisia osiota kuten vaikka /tmp tai /home. Näin /boot osiota lukuun ottamatta kaikki on salattuna.
LVM sisältää myös mielenkiintoisen ominaisuuden, levynäkymän jäädyttämisen. Esimerkiksi varmuuskopiointiohjelmalle voidaan tiedostojärjestelmä jäädyttää tiettyyn hetkeen. Varmistusohjelma voi sitten kaikessa rauhassa tallentaa tuon hetken tilanteen ja poistaa jäädytys kun varmistus on valmis. Samaan aikaan muille käyttäjille tiedostojärjestelmä toimii aivan normaalisti. - LinuxMusuUpdatet
Mistä voin olla varma että musut ei tee fedoraan updateja kuten ubuntuun on tehty lolz. muka turvallinen, musu ottaa updatella linuxit itelle.
- Selvennysta_please
"Mistä voin olla varma että musut ei tee fedoraan updateja kuten ubuntuun on tehty lolz. muka turvallinen, musu ottaa updatella linuxit itelle."
Taidan olla jo vanhanaikainen, sillä tekstistäsi en saa juurikaan tolkkua?
Voisitko hieman suomentaa: esim. musut, updateja, musu ottaa updatella linuxit itelle? - Windows_hassahtavaiset
Windowsia syntymästään asti käyttäneillä esiintyy kaikenlaista kummallista luulotautisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M587215Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223939Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463856Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn532661Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592265Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362102KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492032Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj361670- 801362