EU dekolaki

dekoseko

12

564

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvatintunarit

      Kuka pystyy seuraamaan dekojen liikkeitä, koska omistussuhteita ei ole rekisteröity mihinkään. Kukaan ei tiedä mitä kukin omistaa ja lupavapaan saa antaa kenelle tahansa.
      Viranomaiset voisivat keskittyä oikeisiin asioihin näpertelyn sijaan.

    • dekokätkentä

      Aseita tuskin dekotaan uuden asetuksen mukaan, koska se tuhoaa aseen historiallisen keräilyarvon ja teknisen toimintamekanismin. Vanhat dekot menevät myös tiskin alle ja niiden kaupasta tulee "laitonta". Kukaan järkevä ei tee enää kauppaa poliisin ohjeiden mukaisesti, koska poliisi ei edes pysty valvomaan mitä tapahtuu.

    • nakan

      Dekokätkentä - hyvä nimimerkki!
      Vanhat dekot ja niiden arvo, no eu laki pyyhkäisi monen arvokkaan dekon vapaan markkina-arvon nollaan ja sen alle. Samoin monen sijoitetun pääoman, kuten itsellänikin, arvo meni pakkaselle. Minulle aivan sama sillä meinasin pitää dekot, perikunta tekee niille sitten parhaaksi katsomansa tavan hankkiutua eroon - viemällä vaikka poliisille. Laki on siis kärsimystä rehellisille dekoase keräilijöille, jotka keräilevät dekoaseita niiden historiallisessa mielessä mutta myynti toisille harrastajille on torpattu laillisesti sataprosenttisesti. Olisiko tämänkin aivopierulain voinut hoitaa toisella keinoin? Näin toteutettuna historialliset dekoaseet siirtyvät vääjäämättä "savumerkki" ja tiskin alta -suoritettun kauppaan. Se on fakta joka ei aja kenenkään etua. Voisin sanoa että kukaan ei lähde dekoamaan asettaan uuden dekoamislain puitteissa. Jos joku laittoman aseen haluaa, sen se myös saa internet kytkennöillä tai muilla keinoin. Dekoase harrastajat ovat suurimpia kärsijöitä tässä asiassa.

      • Aselaki

        Deaktivoitu ase on lupavapaa esime. Sen hallussapitäminen ja luovuttaminen ei ole aselaissa kielletty eikä luovuttamista ole mitenkään rajoitettu tai määritelty rangaistavaksi. Aselain kannalta deaktivoitu ase ei ole säännelty esine lainkaan vaan romurautaa ja verrattavissa asereplikaan.
        Voiko asetus ohittaa lain? Ei voi. Asetuksella voidaan täydentää lain yksityiskohtia, mutta ei koskaan määrätä lain yli. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että dekoasetusta luovutus- ja tarkastuskieltoineen ei tarvitse noudattaa. Suomen laki ei tätä edellytyä.


    • Laki_vastaan_Asetus

      Asetus on Suomen lakia täsmentävä tai täydentävä säädös, joka annetaan lain antaman asetuksenantovaltuutuksen nojalla. Tasavallan presidentti, valtioneuvosto tai ministeriö voivat antaa asetuksia eduskunnan säätämän lain perusteella. Valtioneuvoston asetukset ovat tavanomaisin säädösluokka. Ne valmistellaan kyseisen alan ministeriössä, ja käsitellään valtioneuvoston yleisistunnossa. Tarkempia säännöksiä antavat ministeriöt ministeriöitten asetuksin. Tasavallan presidentin asetus on erikoissäännöstyyppi, jota käytetään eräissä puolustusvoimiin, Rajavartiolaitokseen ja valtakunnan turvallisuuteen liittyvissä asioissa. Tällaiset asetukset valmistellaan ministeriössä ja säädetään presidentin esittelyssä.

      Asetukset tarkentavat lakia, mutta eivät muuta sen sisältöä. Perustuslaki rajoittaa lisäksi asetuksien alaa siten, että "yksilön oikeudet ja velvollisuudet" eivät saa jäädä asetuksen varaan: "lailla on kuitenkin säädettävä yksilön oikeuksien ja velvollisuuksien perusteista sekä asioista, jotka perustuslain mukaan muuten kuuluvat lain alaan."[1]

      Lailla on toisinaan samanniminen asetus seuranaan. Esimerkiksi perusopetuslaki määrää oppiaineet, joita koulussa opetetaan, ja aineiden tuntimääristä säädetään valtioneuvoston asetuksella.

    • järkijättää

      Dekoasetus ja nykyisen aselain pykälät deakoista ovat huonoa lainsäädäntöä.

      Aikoinaan dekosta ei ollut mitään lainsäädäntöä. Dekottiin puolustusvoiman ja poliisin ohjeen mukaisesti. Nykyinen laki määrittelee vaatimukset, joita asetus on vielä kiristänyt.
      Ongelma tulee vanhojen dekojen kanssa. Varsinkin toiseksi viimeisten ohjeiden on katsottu tälläkin hetkellä täyttävän nykyisen aselain vaatimukset ja olevan laillisia. Ne eivät kuitenkaan täytä enää nykymäärayksiä. Toisaalta niiden ei viranomaislausuntojen mukaan tarvitsekkaan täyttää, koska dekoaminen on tehty sen aikaisen tiedon mukaan ja dekoaste on riittävä, jotta reaktivointia ei ilman eritystietoja ja taitoja pysty suorittamaan. Näitä esineitä saa nykylain mukaan säilyttää missä tahansa, kenen hyvänsä luona ja ne saa antaa vaikka lapselle leikkikaluksi. Dekoista ei ole minkäänlaista rekisteriä eikä niitä pysty kukaan valvomaan.
      Asetus kuitenkin kieltää "saattamasta markkinoille" dekoja, jotka eivät täytä nykymääräyksiä. Siis kielletään myymästä tai pysyvästi luovuttamasta laillista esinettä, jonka hallussapitämiseen ei tarvita lupaa tai jota ei ole mihinkään rekisteröity eikä sen säylyttämisestä tai väliaikaisesta luovuttamisesta ole mitään määräyksiä.
      Tilanne on käytännössä täysin järjetön.

    • Asekeräilijäksi

      Jos haluaa tilata deaktivoidun aseen ulkomailta niin onko se sitten kielletty vai viedäänkö se poliisille näytille jolloin se rekisteröidään jotenkin papereihin?
      En ole dektivoitujen aseiden keräilijä mutta kun tämä aihe on nykyään esillä niin kysytään kuitenkin koska monet asekeräilijät haluavat varmasti tietää jos jatkavat keräilyä.Haluaisin itsekin ryhtyä asekeräilijäksi mutta tällaiset maksavat aika paljon ja ulkomailta saa kuulemani mukaan paljon halvemmalla.

      • unohdakokojuttu

        Jos tilaat dekon ulkomailta, niin se tulee esittää poliisille. Tällöin tarkastetaan onko se nykylain mukainen umpeenhitsattu läpiporattu klöntti. Jos ei, niin dekoaminen tulee suorittaa uudestaan. Dekottu ase menettää keräily-, historiallisen ja teknisen arvon täysin.


    • Pentta

      Historiallinen arvo on monimutkaisempi asia. Eiköhän esim museoissa vitriineissä esillä olevat takaaladattavat aseet ole deaktivoituja.

    • Asekeräilijäksi

      Onko antaa tietoa mistä näistä paikoista joista dekon voisi tilata niin voisi laittaa seinälle tai leikkiä sellaisella kotona.Olisi hieno esine vaikka seinällä tai kirjahyllyn päällä.

      • KVGKVGKVG

        KVG


    • Asekeräilijäksi

      Mitenkä on jos deaktivoidun aseen haluaa toimivaksi tarkoittaen aseseppää palkkaamaan.Sotilaskivääriin uusi piippu ja sulkukappale.Millaista lupaa siihen kuuluu hakea jos laitattaa suojeskuntakiväärin ampumakelpoiseksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      19
      1299
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1211
    3. 64
      1200
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      98
      1134
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1029
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      989
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      937
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      903
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      821
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      804
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      781
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      656
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      643
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      636
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      626
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      618
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      588
    18. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      544
    19. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      300
      531
    Aihe