Patterien termostaattien mittauskohde

Vilukatti

Haluaisin tietää miten ja mistä kaukolämpöverkkoon kuuluvan vesikiertoisen lämmitysjärjestelmän tehon ja lämmön tarve mitataan, eli mistä huoneistokohtaisen patterin termostaatti mittaa huoneen lämmöntarpeen ja toisaalta miten mitataan ulkolämpötilan vaatima kokonaisteho. Esimerkkinä rivitaloyhtiön tehotarpeet esim. -25C pakkasella. Lisäksi miten esim. päätyhuoneiston oras- termostaatilla varustetun patterin termostaatti toimii, eli mistä kohtaa se mittaa huoneen lämmön. Huone on pitkä ja kapea ja ihmettelen kun -25C asteen pakkasella lämpöpatteri sulkeutuu itsestään joksikin aikaa (jota ei lämpimämmällä ilmalla tapahtunut) ja huoneessa on toisessa ikkunattomassa päässä 17C lämpö, ikkunan raon kohdalla -3C, mutta termostaatin kohdalla ikkunan toisessa päässä, jossa sijaitsee patterin putket nousten ylös verhotankojen taakse 20C. Lattialämpö vaihtelee 18C- 15C eri kohtien välillä. Tuntuu oudolta, että mitä kovempi pakkanen ulkona on sitä lyhyemmän aikaa patteri on päällä. Muissa huoneissa patterit ovat päällä koko ajan.

9

1788

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tekninen_Tissi83

      Huoneen lämmitys- ja jäähdytystarve lasketaan rakennepiirustuksista tietokoneohjelmalla, vanhassa kohteessa lämmitystarve mitoitusulkolämpötilalla lienee aika suurpiirteinen. Patterin virtauma määritetään huoneen lämmitystarpeen, patterityypin ja vesivirtojen mitoituslämpötilojen perusteella. Patterin virtaus säädetään kohdalleen patteriventtiiliä kuristamalla. Vanhoissa kohteissa on myös usein linjasäätöventtiileitä.

      Patteriventtiilin termostaattiosan tarkoituksena on katkaista patterin vesivirtaus silloin, kun huonelämpötila kohoaa asetetun arvon yläpuolelle. Ideana tässä on se, että huonetta ei lämmitetä silloin kun ilmaisenergialähteitä on tarjolla. Termostaattinen patteriventtiili ei ole tarkka säätölaite, vaan toleranssi on asennustavasta riippuen jopa 5 astetta.

      Tärkeä oivallus on, että patteriventtiilin termostaattiosa ei ole varsinaisesti huonelämpötilan säätölaite. Huonelämpötilan säätää käytännössä lämpökeskus, joka muuttaa verkkoon syötettävän veden lämpötilaa vallitsevan ulkolämpötilan mukaan. Patteriventtiilin termostaattiosassa on yleensä metallinen pääty, josta lämpötila ns. "mitataan". Aloittajan tapauksessa patteri todennäköisesti sulkeutuu kovemmalla pakkasella hetkeksi siksi, että lämmin patteri (pakkasella menovesi lämpimämpää, jolloin patterin pintalämpötila isompi) lämmittää myös termostaattia. Vaikutusta tehostavat kalusteet, verhot ym. Jos asia häiritsee, voi taloyhtiö tarvittaessa vaihtaa patteriin termostaattiosan, jossa lämpötilaelin on metrin mittaisen langan päässä sijoitettuna kauemmaksi patterista.

    • Vilukatti

      Kiitos vastauksesta. Tässä tapauksessa , kun huone on pitkä ja pisin seinä on juuri pohjoispäätyseinä, termostaatti antaa virheellisen kuvan koko huoneen lämpötilasta. Olen nähnyt kuvia termostaateista, joissa on pidemmän langan päässä mittauspiste. Ehkä ko. patterin kohdalla alkusäädötkin ovat väärin tehdyt, koska muissa huoneissa patterit olivat -25C pakkaslukemien aikaan tulikuumat ja selvä ero tulo ja menoputkien välillä.
      Kyseinen patteri ei sulkeutunut ainoastaan hetkeksi, vaan melko pitkäksi aikaa, siten, että molemmat putket olivat jo kylmät , niin tulo kuin menoputkikin. Nk. asiantuntijoilta olen joskus saanut tiedon, että makuuhuone kuuluukin olla kylmempi, että nukkuu paremmin. "Hirteishuumorilla" totta. Vanhukset nukkuvat sikeästi jopa suoraan autuaammille maille, kun kylmässä tilassa aivoverenkierto ja muukin verenkierto hidastuu ratkaisevalla tavalla.

      • jumppaa_vailla

        Jos patteri on syvennyksessä ikkunalaudan alla, paksun verhon takana tms. niin voi olla, ettei termostaatti aisti huoneen todellista lämpötilaa. Tällöin termostaatin voi vaihtaa malliin, jossa on erillinen lämpötilan tuntoelin kapillaariputken päässä. Löytyy myös malleja, joissa säätöpyöräkin on "letkun päässä", jos koko termostaattiin on vaikeaa päästä käsiksi.

        Vaan jos on oikein iso ero patterien lämpenemisessä/MH patteri ei lämpene ikinä, niin vika voi olla itse venttiilissä. Venttiili voi olla tukossa (roska) tai vaan jumissa, kun termostaatti on pitänyt sitä suljettuna koko kesä. Termostaatteja kannattaa jumpata muutaman kk välein kääntelemällä säätöä laidasta toiseen juuttumisen ehkäisemiseksi.


    • Hikinen

      Kevätaurinko jo lämmittää eteläpuoleisia huoneistoja. Tuntee selvästi lämpötilan alkavan nousta. Vesipatteri ei sitä huomaa pitkään aikaan ja kohta on lämpötila 26 astetta.
      Mikä neuvoksi?

      • normi_suoritus

        Ei vika, vaan ominaisuus. Termostaatiti ovat aika epätarkkoja ja huonelämpötilan pitää muuttua usempi aste ennen kuin termostaatti pakottaa venttiilin täysin auki tai täysin kiinni.


      • Galsaa
        normi_suoritus kirjoitti:

        Ei vika, vaan ominaisuus. Termostaatiti ovat aika epätarkkoja ja huonelämpötilan pitää muuttua usempi aste ennen kuin termostaatti pakottaa venttiilin täysin auki tai täysin kiinni.

        Tämän mukaan termostaatin jäähdyttäminen avaa venttiiliä. Muitakin mielipiteitä on tarjottu


      • Captain_Obivous

        Niin, kyllähän jäähdyttäminen avaa venttiiliä, jos termostaatti on tätä ennen sulkenut sen.

        Vaan kun normaalitilanteessa ja verkoston ollessa oikein säädetty venttiilin pitäisi olla koko ajan auki. Poislukien erikoistapaukset, kuten kylmänä kevätpäivänä huonelämpötilaa nostava auringon paahde.


      • Jumiwenttiilit
        Captain_Obivous kirjoitti:

        Niin, kyllähän jäähdyttäminen avaa venttiiliä, jos termostaatti on tätä ennen sulkenut sen.

        Vaan kun normaalitilanteessa ja verkoston ollessa oikein säädetty venttiilin pitäisi olla koko ajan auki. Poislukien erikoistapaukset, kuten kylmänä kevätpäivänä huonelämpötilaa nostava auringon paahde.

        Nuo vanhat Oraksen venttiilit tuppaavat jumittelemaan ja vuotamaankin, joten taloyhtiössä olisi aika tehdä termostaattiventtiilien vaihto ja säätöjen tasapainoitus.

        Tavallisesti patteriveden lämpötilaa säädetään ulkoilman lämpötilan mukaan (säätökäyrä) lämmönjakokeskuksella ja patterin putkessa oleva termostaattiventtiili hoitaa hienosäädön ja mittaa sitä lämpötilaa kääntyvän osan sisällä, eli huoneen toisen pään lämpötila ei asiaan vaikuta mitään, jos patterin päässä on sopivan lämmintä.


      • Galsaa
        Jumiwenttiilit kirjoitti:

        Nuo vanhat Oraksen venttiilit tuppaavat jumittelemaan ja vuotamaankin, joten taloyhtiössä olisi aika tehdä termostaattiventtiilien vaihto ja säätöjen tasapainoitus.

        Tavallisesti patteriveden lämpötilaa säädetään ulkoilman lämpötilan mukaan (säätökäyrä) lämmönjakokeskuksella ja patterin putkessa oleva termostaattiventtiili hoitaa hienosäädön ja mittaa sitä lämpötilaa kääntyvän osan sisällä, eli huoneen toisen pään lämpötila ei asiaan vaikuta mitään, jos patterin päässä on sopivan lämmintä.

        Tunnistaako termostaatti säteilylämmön?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. 34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe