Toivoisi, että eri maissa eläisi erilaisia ihmisiä. Että, jos matkustan Ranskaan, koen olevani ulkomailla. Mutta ei! Ranskalaiset eivät halua tutustua suomalaisiin puhtaalta pohjalta, oman temperamenttinsa mukaan. Mitä Pariisissa muka on, mitä ei Suomessa olisi? Kun on pakko tutustua tähän maahan hankalassa elämäntilanteessa, niin ymmärtäjiä ei löydy. Eikä kukaan ranskalainen pidä suomalaisia eksoottisina. Esimerkiksi Kyproksella todella kokee olevansa jossakin muualla kuin Suomessa, mutta Ranska on suomalaiselle aika tylsä maa.
Vastaukset 2
- Mflflfo
Olen varmaan kysynyt ennenkin, että asutko Ranskassa? Pariisin seudulla asuu muitakin suomalaisia. Ulkomaalaisilla on oma tiivis yhteisönsä, johon on helppo päästä mukaan, jos englantia puhuu. Kerro, jos kaipaat enemmän tietoa siitä.
- lafka22
Sama taitanee päteä myös viroon? Ainakin Tallinnassa ja pitkälti Pohjois-Virossa pärjäilee usein suomen kielellä tai sitten englannilla. On kui olisi ulkomailla. Saksalainen kulttuuri paistaa lävitse, jos vain osaa sen aistia. Historiallista perua. Katsokaapa vaikka arkkitehtuuria, siis vanhempia rakennuksiakin. Aivan erilaisia kuin suomen ruotsalainen rakennusperinne. Läpi koko Viron.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591310
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571228Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1341150- 1011044
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71040- 56951
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6843Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista32838Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197720- 71689