Mitä eksoottista Ranskassa suomalaiselle muka on?

Yfghhgj

Toivoisi, että eri maissa eläisi erilaisia ihmisiä. Että, jos matkustan Ranskaan, koen olevani ulkomailla. Mutta ei! Ranskalaiset eivät halua tutustua suomalaisiin puhtaalta pohjalta, oman temperamenttinsa mukaan. Mitä Pariisissa muka on, mitä ei Suomessa olisi? Kun on pakko tutustua tähän maahan hankalassa elämäntilanteessa, niin ymmärtäjiä ei löydy. Eikä kukaan ranskalainen pidä suomalaisia eksoottisina. Esimerkiksi Kyproksella todella kokee olevansa jossakin muualla kuin Suomessa, mutta Ranska on suomalaiselle aika tylsä maa.

2

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mflflfo

      Olen varmaan kysynyt ennenkin, että asutko Ranskassa? Pariisin seudulla asuu muitakin suomalaisia. Ulkomaalaisilla on oma tiivis yhteisönsä, johon on helppo päästä mukaan, jos englantia puhuu. Kerro, jos kaipaat enemmän tietoa siitä.

      • lafka22

        Sama taitanee päteä myös viroon? Ainakin Tallinnassa ja pitkälti Pohjois-Virossa pärjäilee usein suomen kielellä tai sitten englannilla. On kui olisi ulkomailla. Saksalainen kulttuuri paistaa lävitse, jos vain osaa sen aistia. Historiallista perua. Katsokaapa vaikka arkkitehtuuria, siis vanhempia rakennuksiakin. Aivan erilaisia kuin suomen ruotsalainen rakennusperinne. Läpi koko Viron.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      90
      5449
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      48
      3615
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2985
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      46
      2191
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1966
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      295
      1825
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1616
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1481
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1386
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1333
    Aihe