Firefox ei tahdo aueta oletusselaimena, vaikka se on
sellaiseksi määritetty. Yhteys avautuu kuitenkin IE:ssa, vaikka IE:stä on poistettu määritys, joka kysyy onko IE oletusselain. Käyttöj. on WinXP ja yhteys on hoidettu modeemilla.
Pääsen Firefoxiin sulkemalla IE:n ja käynistämällä sen jälkeen Firefoxin.
sellaiseksi määritetty. Yhteys avautuu kuitenkin IE:ssa, vaikka IE:stä on poistettu määritys, joka kysyy onko IE oletusselain. Käyttöj. on WinXP ja yhteys on hoidettu modeemilla.
Pääsen Firefoxiin sulkemalla IE:n ja käynistämällä sen jälkeen Firefoxin.
Vastaukset 12
Vanhimmat
..sulla ruksi kohdassa default browser(tools/options/default browser)
Voitko antaa hiukan tarkemman polun tai paikan, mistä ko. juttu löytyisi.
Yleiset asetukset.. Siinä se näkyy mistä saa valittua
Ienternet Explorerin Työkalut Internet-asetukset, Ohjelmat. Siellä on se rastittava kohta, josta oletkin jo ensimmäisen viestisi mukaan poistanut rastin.
Samaan kohtaan pääsee myös Käynnistä, Ohjauspaneeli, Internet-asetukset, Ohjelmat.
Ja siis Firefoxissa on valittuna kohta: Tyäkalut, Asetukset, Yleiset: Firefox tarkistaa...
Minulla silti silloin tällöin Explorer lähti nettiin vaikka ruksit oli kummastakin selaimesta oikein. Se auttoi kun kävi laittamassa Program Access and Defaults- hommelista Firefoxin oletusselaimeksi. Se löytyy ainakin minulla heti käynnistä valikosta tai vaihtoehtoisesti Start/Settings/Control Panel/Add or Remove Programs (Käynnistä/Asetukset?/Ohjauspaneeli/Lisää tai poista ohjelma) ja siinä vasemmassa laidassa se nököttää. Samasta paikasta voi poistaa pääsyn Outlook Expressiin ja Windows Messengeriin poistamalla ruksin siitä Enable Access to this Program laatikosta. Itse en noita ohjelmia käytä vaan Suomi24:n ja koulun sähköpostia koska nuo ovat pahimpia virusten ja matojen levittäjiä (mm. tapa jolla Outlook käsittelee liitetiedostot ym.)
Kokeile tätä:
- varmista ensin Firefoxin asetuksista, että se tarkistaa aina, että se on oletusselain ja ruksita IE:stä sama kohta pois.
- sen jälkeen tee seuraava:
Käynnistä -> Ohjauspaneeli -> Lisää tai poista sovellus -> Valitse käytettävät ohjelmat -> Mukauta
- valitse ensin oletusselaimeksi Internet Explorer ja paina Ok
- sen jälkeen tee sama uudestaan, mutta valitse oletusselaimeksi Firefox
Nyt pitäisi toimia.
Kirjoitan niin hitaasti että muut kerkesivät vastaamaan ensin.
En löytänyt Lisää tai poista sovellus -toiminnon alta sellaista kohtaa, jossa olisi mainitsemasi Valitse käytettävät ohjelmat -toiminto.
Käytösssäni on WinXP Home. Onko em.toiminto Pro-versiossa?
Löytyy käynnistä-valikosta ja Lisää-poista -ikkunan vasemman reunan palkista alimpana.
Kuten myös Homessa.
Lisää tai poista sovellus -jutun alta Home-versiossa löytyy seuraavaa:
-Muuta tai posista ohjelmia (löytyy mm. Firefox)
-Lisää ohjelmia (asennusosa)
-Lisää tai poista Win. osia
Em. kohdissa ei voinut tehdä oletusselain -määrityksiä
Voiko Home-versioissa olla joitain eroja?
Jos ei itse Käynnistä-valikossakaan ole, katso vielä sieltä Kaikki ohjelmat-valikosta. Minulla se on kaikkein ylimpänä.