Tänään ajoin kaverini kanssa Helsingissä(paikka jonka monimutkaiset liikennejärjestelyt ovat aina minua kammottaneet) ja tottaki jouduin liikenneonnettomuuteen. Oli tilanne jossa kaksi saman suuntaista kaistaa olivat aivan täynnä autoja ja oma kaistani oli korjaustöiden takia suljettu joten oli siirryttävä toiselle kaistalle. Tilanne tuli todella äkkiä ja ajelin edellä ajavan auton perässä jarruttaen samaan tahtiin kuin sekin ja tähyilin sopivaa väliä mihin siirtyä viereisellä kaistalla. Letkamme pysähtyi melko nopeasti mutta mitään äkkijarrutusta emme tehneet ja sitten rysähti. Takaa tuli auto kovaa vauhtia niskaan niin että minulta ja kaverilta molemmilta nyrjähti niskat. Tämä perään ajanut eukko ei vaan suostu myöntämään syyllisyyttään vaan sanoo että minä jarrutin liian äkkiä. Että ketuttaa tällainen typeryys, kun ei voida myöntää että syy oli peräänajajan..jos turvaväli olisi ollut kohdallaan oltaisiin tältäkin vitutukselta säästytty.
peräänajo
5
5059
Vastaukset
- *******
selvää oikeuksistasi, mielestäni tällaisissa tilanteissa syyllinen on useimmiten peräänajaja. Siihen saatetaan tietysti tarvita oikeuden päätös ja sellaista, mutta tämä eukko on mielestäni ehdottomasti väärässä, koska ajoi liian kovaa eikä pitänyt turvaväliä.
- poks!
tällä luetun perusteella kyllä sen eukon syytä ilman muuta! taistele tästä asiasta.
- saman
Olit kai viisas ja otit hänen rekkarinsa tai nimensä ylös?
Sitten vain poliisille tekemään ilmoitusta.
Olen itse ollut myös peräänajettavana ja niin minullekin peräänajaja kielsi vastuunsa. Ensin kyllä myönsi sen, mutta nukuttuaan yön yli soitti minulle kotiin vihaisena ja sanoi sen olleen minun vikani. :)
Poliisille menin sitten tekemään tuosta henkilöstä ilmoitusken ja niinhän siinä kävi että syyllinen löytyi sieltä peräänajajasta. Poliisia oli sitten pakko uskoa. Sai herra maksaa autoni korjauksen ja sakot liikenteen vaarantamisesta siihen päälle.
Minullekin tuli niskavamma, tosin hyvin lievä eikä se oireillut kuin pikku kipuna (onneksi).
Peräänajaja on aina syyllinen. - varmasti
Peräänajaja on syyllinen. Jos et sattunut ottamaan muistiin rekkaria tms. tunnistetietoja, saatat joutua itse maksamaan oman autosi korjauksen. Muussa tapauksessa ilmoitus poliisille ja vakuutusyhtiöllesi. Ne selvittävät rekkarin perusteella syyllisen vakuutusyhtiön, joka maksaa korjauksen.
- *Linda
kyllähän se niin on että perään ajaja maksaa ja korvaa kaiken!! sen eukon pitäis varmaan hankkia vahvemmat rillit! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
4 kuoli kolarissa
Kenen vastuulla tienhoito? Sohjoa ja vettä tie täynnä. Oliko säästetty tienhoidossa? Järkyttävä onnettomuus.31811810Suomea odottaa karu kohtalo
Mitäs menitte uhkailemaan ja leikkimään kovaa. Ei mitään mahdollisuuksia Venäjää vastaan.4153328Nainen, moraali on koetuksella sun kanssa
Koen nyt olevani rappiolla ja kyllä, omaa syytäni ja itsekontrollin puutetta, mutta olethan kyllä puoleensavetävä, ettei951848- 891636
- 831623
- 921111
Onko kenelläkään tästä tietoo?
https://www.haapavesi-lehti.fi/artikkeli/lukijalta-ilkka-repo-etsii-nimettoman-kirjeen-lahettajaa Olisi tärkeä saada te411081Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin73937Ihastukselleni
Kun viimeksi nähtiin, niin sisälläni repesi myrsky ja salamat iskivät kuin rajuilma. En halunnut katsoa sinua, en halunn21923Ovatko miehet niin heikkoja ja lahjattomia, etteivät siedä tasa-arvoa?
Muutenhan ei ole mitenkään perusteltavissa, miksi miesten pitäisi saada etuoikeuksia ja etumatkaa. Sehän tarkoittaisi, e253887