KULJETUKSET RAUTATEILLE!! ?

TosiAmmattilainen

Te vilkkua & valoja käyttämättömät pikkuautoilijat valitatte aina, kuinka rekat tulisi kieltää lailla ja poistaa maasta ja kuljetukset tulee siirtää rautateille, vain siksi etteivät olisi nopeusrajoittimiensa takia juuri SUN tiellä!

Kappas vaan olettekos sattunut lukemaan kuinka VR peruu vuorojansa ympäri vuoden milloin lumen, kuumuuden tai vittu raiteille pudonneiden lehtien seurauksena!?!?!

REKAT TÄTÄ SUOMEA PYÖRITTÄÄ, PURESKELKAAS SITÄ!!

10

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesä-rengas

      Rekat sotkevat liikenteen KESÄRENKAILLA !
      Ruotsin säännot renkaisiin !

      • TosiAmmattilainen

        Se, että renkan kumeissa ei ole nastoja ei tarkoita, että se on kesärengas! Itselläni kitkat alla omassa puolikkaassa. Vitun tyhmä.


      • puolipersepaviaani
        TosiAmmattilainen kirjoitti:

        Se, että renkan kumeissa ei ole nastoja ei tarkoita, että se on kesärengas! Itselläni kitkat alla omassa puolikkaassa. Vitun tyhmä.

        Nuo puolikkaat pitäisi kieltää Suomen talvessa. Täysin onnettomia paskoja varsinkin tyhjinä.


      • Warsvan-Laulu

        Ainoastaan itäeuroopan puolikkaat sallittava, pojat osaavat ajaa myös talvikelissä!


      • Rysy-Tatra
        Warsvan-Laulu kirjoitti:

        Ainoastaan itäeuroopan puolikkaat sallittava, pojat osaavat ajaa myös talvikelissä!

        Jossain Puolassa sentään osataan ajaa mäissäkin. Karpaateilla on kuitenkin 2,5 km vuoria, tuplasti kipakammat mäet mitä Suomessa. Vaan eipä pääse Suomi-poika talvirenkaillakaan siitä, missä polakki vaan julistaa etiäpäin.


    • eiksje

      kielletään rekat.ja samantien kielletään kaikki muukin.javiimeksi kielletään vielä kieltäminenkin.

    • Ei tarvitse kieltää muuta kuin rekat, muu toiminto hidastuu viikon sisällä ja kaikki toiminnot pysähtyy kahdenviikon sisällä.

    • Täytyy vielä lisätä että meneehän se rautatie joka pihaan, tälläviikolla jakelin vr - transpoint - postin paketteja 25,25 yhdistelmällä 317 paikkaa ja ajomatkaa kertyi 2467 km:ä.
      Kyllä se kumipyörä kuljettaa!!!

    • vaunussaonkotini

      Aika ajattelematonta rekat on harvemmin olleet tien tukkona.Rekkojen nopeudet voisi pudottaa 70kmh ja henkilöautojen 80kmh.Paketti ,kuorma ja kaikkien kevyt yhdistelmien nopeus 70kmh.Siloin kaikki menisi samaa vauhtia.Seuraus oli pitkän matkan kuljetuksille noin 15 minuuttia sataa kilometriä kohti.Josta ei ole lopulta mitään haittaa.Kuljettajat saisivat ajaa ilman tressiä .Joka on kaikkien hyväksyttävä.Jos ei firma tätä kestä niin kaatukoon.Niin ja kaikille teille 80 kmh suurin nopeus.Olen naisena kuullut niin paljon varsinkin rekka ja jakelu autonkuljettajien työn aiheuttamasta tressistä .Itse olen tien tukko vaunu perässä,mutta anna tietä ja yritän ajaa paikasta toiseen öisin.Vaikka mitäpä äijät meidän naisten jutuista ja neuvoista lopulta välittää.

      • Keittiössäonkotisi

        Riippuu niasten jutuista kuunteleeko vai eikö. Jos kerran päivässä jokaiselle 100 kilometrille aletaan lisäämään vartteja vain nopeuden pudottamisen takia alkaa ajoaikarikkomukset lisääntymään, koska en itsekkään jäisi autoon yöksi vain siksi, ett päivittäinen ajoaika loppuu ja olisin vielä 45 minuutin matkan päässä kotona kun nyt saan ajaa 80km/h ja vielä kovempaa liukkaisiin ylämäkiin ja pääsen joka ilta kotiin. Kyllä se vaan niin on, että 70 ei Suomessa tunnetusti riitä vaan ennemminkin kabotaasi pitää täältä kitkeä pois.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      215
      8721
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      21
      4421
    3. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      107
      3854
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      140
      3748
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      96
      3051
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      187
      2827
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2522
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      152
      2261
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      74
      1736
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      69
      1517
    Aihe