Ruukin calssic vai konesaumakatto

Rakentaja2

Rakennamme OK taloa kattoa noin 300n/2 loiva pulpettikatto Kuopion alueelle..

Onko kokemusta millainen on Ruukin Classic? Toiset kertoo että se vuotaa kun sen lukkokorkeus on matalampi kuin konesaumakaton?

Millaisia hintoja urakoitsijat pyytää tuollaisista katoista?

Onko suositeltavaa urakoitsijaa tuollaiseen?

Miten läpiviennit? Onko niiden sijoittelulla vaikutusta kattoasiaan?

Kiitos,

15

7677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BauHerr

      Lukkosaumakate on enempi pelkkä koriste. Se ei varsinaisesti pidä vettä, vaan vaatii aluskatteen.

      Konesaumakatto kestää hoidettuna "satoja vuosia".

      Katon rakenteen valinta on helppoa, kun tietää katon kaltevuuden.

      Kaltevuus kertoo sen tarvitaanko aluskate, yms.

      Kaltevuus vaikuttaa hintaan niin oleellisesti, ettei tähän kysymykseen voi vastata.

      Pelkkä pelltikatto ilman läpivientitötteröitä ja aluskatteita maksaa noin 12.000 euroa - 5.000. Se halvin jättää sitten verot maksamatta.

    • wertvee

      """""Lukkosaumakate on enempi pelkkä koriste. Se ei varsinaisesti pidä vettä, vaan vaatii aluskatteen.
      Kaltevuus kertoo sen tarvitaanko aluskate, yms.
      Pelkkä pelltikatto ilman läpivientitötteröitä ja aluskatteita""""""

      Ylläoleva täyttä potaskaa, kaikkiin kattoihin laitetaan aluskate, jo rakennusmääräystenkin mukaan.
      Eikä lukkosaumakate vettä vuoda, ei pisaraakaan.

      • BauHerr

        No jaa, minä olen kattoja tehnyt ja teettänyt. Konesaumapeltikatto ei nykyisen käsityksen mukaan vaadi -tietyin edellytyksin - aluskatetta.

        Lukkosaumakaton saumat eivät pidä vettä. Asian voi todeta teettämällä po. kattotyypin tai uskomalla alalla toimivia. Edellinen maksaa rahaa, kun taas jälkimmäinen tapa on ilmainen. Tavan voi valita vapaasti.

        Tuossa on muiden kirjoittamaa: "Muita kattotyyppejä ovat lukkosaumakate ja profiilikate. Lukkosaumakatteesta käytetään myös nimitystä Classic-katto. Se muistuttaa ulkonäöltään konesaumakatetta. Konesauma- ja lukkosaumakatteen suurin ero on se, että lukkosaumakatteessa rivi- ja läpivientien saumoja ei suljeta kaksinkertaisin tiivistetyin saumoin. Näin ollen saumoista ei tule täysin vesitiiviitä, joten lukkosaumakate vaatii alleen aluskatteen."

        Se, miten minä katot perfektionistina teen/teetän, onkin sitten kokonaan toinen juttu.


    • retroreiska

      ""Lukkosaumakate on enempi pelkkä koriste. Se ei varsinaisesti pidä vettä, vaan vaatii aluskatteen.
      Konesaumakatto kestää hoidettuna "satoja vuosia".
      Katon rakenteen valinta on helppoa, kun tietää katon kaltevuuden.
      Kaltevuus kertoo sen tarvitaanko aluskate, yms.""

      Taas on joku nettitaivaan ammattilainen päässyt lomalle ja kertoo satuja!!
      Ainoa asia joka on edes lähelle asiaa on tuo konesaumakaton kestävyys.

      En lähde erittelemään, joku muu sen tekee kuitenkin, mutta älkää uskoko mitään mitä täällä kerrotaan/kirjoitetaan. Harrastajarakentaja ei pysty erottelemaan oikeaa väärästä ja valetta oikean suuntaisesta tiedosta.

      Ymmärrän pikkuhiljaa miksi Suomessa tulee vastaan home ym. taloja. Jos rakentajien asiantuntemus on samalla talolla kuin nettisivujen ohjeet opastamiset aloittelijoille niin huhhuh.

      • BauHerr

        "En lähde erittelemään, joku muu sen tekee kuitenkin, mutta älkää uskoko mitään mitä täällä kerrotaan/kirjoitetaan. Harrastajarakentaja ei pysty erottelemaan oikeaa väärästä ja valetta oikean suuntaisesta tiedosta."

        Minä olen kyllä aivan oikea rakentaja/rakennuttaja. Kattoja olen tehnyt ja teettänyt aivan riittävästi.


        Jos katoista on kiinnostunut, niin minun mielestäni tuo hyvä lähde: http://www.kattoliitto.fi/files/504/Toimivat_Katot_2013_reduced_size_.pdf


    • Rakentaja2

      Kaltevuus 1:6.

      • Niih

        Lukkosauma vaatii 1:7 kaltevuuden minimissään, joten konesaumakatto on ainoa vaihtoehto, ilman kaltevuuden muuttamista. Ja vaikka kaltevuutta muutettaisiin, niin en laittaisi lukkosaumakatetta, koska jää/vesi-yhdistelmä on nostanut lukkosaumat auki. Ja noin loivassa katossa on on jääpatoja keväisin takuulla.


      • Niih

        Perkele, ei pitäisi kirjoittaa kiireessä. Siis meneehän tuohon 1:6 kaltevuuteen lukkosaumakatekin, mutta sauman aukeaminen on mahdollista ja luultavaa.


      • BauHerr
        Niih kirjoitti:

        Perkele, ei pitäisi kirjoittaa kiireessä. Siis meneehän tuohon 1:6 kaltevuuteen lukkosaumakatekin, mutta sauman aukeaminen on mahdollista ja luultavaa.

        Niin, siinä se on nakkilan kirkon vaiheilla.

        Ei ole rakennusvirhe laittaa Classicia tuohon kaltevuuteen kunnon aluskatteen päälle, vaan itse en laittaisi. Jos tekee itselle, niin ei laita. Jos joku tilaa, niin pienen mutinan jälkeen saattaisin ehkä laittaa (rajatuilla takuuehdoilla, tosin).

        Yksi vaihtoehto on vetää bitumikermi aluskatteeksi ja konesaumapelti sen päälle. Siinä ei sateen ropina pahemmin pääse häiritsemään.


    • tehnyjateettäny

      Mikähän tämä bauherr oikein on...

      • BauHerr

        En ole Ruukin Classic.

        OFF TOPIC

        Pysy aiheessa, kiitos.


    • alallakauan

      Kaikki epäjatkuvat katteen kuitenkin kondensoivat vettä, joten laita hyvä ihminen aluskate alle, tulipa kumpi tahansa. Eipä noilla muuten varmaan niin väliä. Konesauma kestää kauemmin, mutta vaatii jo uudelleenmaalausta jossain kohtaa.

      Lyhyesti, jos haluat kattosi kestävän mahdollisesti yli 50 vuotta, laita konesauma.
      Jos 40 vuotta riittää, laita lukkosauma.

      Katot vaihdetaan lähinnä puutteellisen alusratkaisun vuoksi, ei virheellisen katemateriaalin.

      • BauHerr

        "Kaikki epäjatkuvat katteen kuitenkin kondensoivat vettä, joten laita hyvä ihminen aluskate alle, tulipa kumpi tahansa"

        Jostain syystä Kattoliitto katsoo, että 1:3 tai jyrkempi konesaumakatto ei vaadi aluskatetta. Muissa lähteissä on käytetty jopa 1:4.

        Minulla on yksi 1:7 katto ilman aluskatetta, ollut yli 50 vuotta, eikä ole ollut kondenssiongelmaa. Katto on hyvin tuulisella paikalla, mikä saattaa selittää kondenssiongelman puuttumista.

        Pistäähän tuo vähän miettimään.


    • MyyjänVaiOstajanMarkkina

      Kumpi tahansa kyseessä niin hintahaarukka on melkoinen eri toimijoiden välillä. Meillekin tarjottiin urakoita hintahaarukassa 13500 - 31000 € tosin hieman eri sisältöisinä. Mutta 1:1 urakoissakin oli helposti 5-6 tonnia eroa eri toimittajien välillä.

    • pelliseppä

      Älä lukkosaumaa laita

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2356
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1954
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      172
      1801
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      118
      1616
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1555
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      114
      1370
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1155
    8. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      166
      1106
    9. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1103
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1045
    Aihe