Apuraha nuorille elokuvaukseen?

Auttamishaluinen_äiti

Hei!
14-vuotias poikani on kiinnostunut elokuvauksesta. Hän on kavereidensa kanssa kuvannut viime keväästä lähtien kaksi ihan upeeta elokuvaa, joita on kaikki sukulaiset ja ystävät kehuneet paljon. Elokuvia on näytetty sukulaisille ja ystäville ja myyty eteenpäin DVD-levyinä heille pientä hintaa vastaan, ja ehkä aikovat näyttää yhden leffan paikallisella kyläkoululla. Poika sanoo, että niillä olisi paljon kalustoa mitä pitäis päivittää, ja unelmoi apurahasta. Tietäisikö joku, onko nuorille mahdollista hakea pientä alle 1000€ apurahaa elokuvakaluston päivittämiseen?

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auttamishaluinen_äiti

      Kaluston päivittäminen siis auttaa poikia elokuvauksessa ja tekee elokuvista laadukkaampia.

    • Kuvaaja3

      Valitettavasti sukulaisten kehut ei ole validi syy todeta elokuvia hyviksi niitä näkemättä.. koska varmaan itsekin ymmärrät että joku rahoittaja joka tulee ulkopuolelta, katsoo niitä aivan eri silmällä kuin sukulaiset.. jotka ei ehkä uskalla tai kehtaa antaa rakentavaa kritiikkiä.

      Mahdollinen rahoittaja haluaa siis nähdä mitä pojat ovat saaneet aikaan, ennen kun apurahoja edes ajatellaan. Olennaista ei ole elokuvan laatu, vaan sen idea. Laatua saadaan sitten uudella kalustolla ja ammattilaisen opastuksella ohjaamisen ja leikkaamisen saloihin, mutta perusjuttujen pitää olla kohdallaan, eli näyttö siitä että mielikuvitus, kiinnostus ja pitkäjänteisyys on sen kaltaisia että siitä voi tullakin jotain.

      1000 euroa on sinällään aika pieni summa ja se sinällään herättää vähän kysymyksiä siitä, että mihin se halutaan käyttää. kaluston päivittämiseen, kyllä.. mutta vähän tarkemmin olisi hyvä listata mitä kalustoa (merkkeineen, malleineen) elokuvantekijät ajattelevat. Näistä voi sitten rahoittaja miettiä onko toive ensikään linjassa minkään kanssa.. ts. onko hankittava kalusto sellaista että se toimii tai jos on, onko se mainitussa hintahaarukassa. Suoraa rahaa saa harvoin, ennemmin niin että jostain voi sitten sopimuksella hakea tavaraa ao.summan arvosta tai jopa asiantuntijoiden valitsemana.

      Kolmas merkittävä seikka on hakijan ikä. 14 vuotiaan kohdalla se tarkoittaa sitä että vanhemman on oltava mukana jos jotain rahoituskuvioita tehdään koska vasta 15 vuotias on oikeustoimikelpoinen ja tämänkin iän jälkeen on vanhempien vähintään kirjallinen suostumus oltava. Tässä tapauksessa en usko sen olevan mitenkään ongelma, mutta joskus näitä haetaan ihan teinien itsensä toimesta ja sehän ei onnistu niin.

      Rahaa voi koittaa muutamista paikoista, mutta luulempa että hakemukset tulee kariutumaan vielä.. ihan tuon iän vuoksikin. Siksi etupäässä suosittelisin alkuun liittymään johonkin elokuvakerhoon (niitä lienee useimmilla paikkakunnilla) joiden kautta voi lainata parempaakin kalustoa ja saada opastusta sekä tätä mainittua rakentavaakin kritiikkiä.. mutta myös sitä kautta luoda kontakteja alan ihmisiin, verkostoitua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2603
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      1000
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      737
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      57
      645
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      16
      551
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      514
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      495
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    Aihe