waikuttaako jos kytken ebben 2x 40w:llä olleet etupään erkat 2x160w siltaan? Miten paranee soundi? Tuleeko jykevämpää ja dynaamisempaa potkua?
wattien waikutus erillissarjaan
2
134
Vastaukset
- Jyrkinsukula
korj, ennen.
- BudjettiHifisti
Parenee todennäköisesti, varsinkin jos se 40w on enne on tullut perus radiolta, jolloin se on todellisuudessa n.10w-15w, ja 40w on joku hyödytyn max teho 10% säröllä.
Sinulla oli siinä ennen ilmeisesti erkka sarjan 40w vahvistin jolloin ei niin suurta eroa, mutta pieni ero voi olla soundissa pienilläkin voimakkuusilla mutta tietenkin kovempaa soitetteassa eron huomaa , juurikin dynaamisesmmassa ja jykevämmässä soundissa.
Mutta ennen kaikkea kannattaa hyödyntää parempia suodatin mahdollisuuksia vahvistimessa eli hpf suodattamaan pois matalimmat bassot pois ovista, jotta kauttimet ei pohjaa ja ovet rämise, ja taas parenee soundi ja voi kuunnella kovempaa.
Toinen vaihto ehto jos kerran sinulla on 4 kanavainen vahvistin jonka meinasit sillata, olisikin tehdä koko etupäästä täysin aktiivinen eli ajaa molempia diskantteja ja midejä omilla kanavilla, tämä tietenkin edellyttää että vahvistimessa suodot mahdollistaa tämän tai sitten että jostain ulkoisesta lähteestä (mankasta/dsp) saa hyvät suodot säädettyä kanaville.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla722994Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "632579SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1082313Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.871436Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341266Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o189962Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html96952Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83903Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html148826Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52746